Jak zostać projektantem wnętrz [Podcast T1M-27]
Podcast o wnętrzach, Twoje Pierwsze Mieszkanie, odcinek dwudziesty siódmy: Jak zostać projektantem wnętrz [Podcast T1M-27]
Jeśli chcesz pobrać ten odcinek, to kliknij tu: Pobierz Odcinek!
Słuchaj tak, jak lubisz!
Z tego podcastu dowiesz się:
- Jakie są fałszywe przekonania o pracy projektanta
- Dlaczego program nie jest najważniejszy
- Czemu niska cena to droga donikąd
- Oraz jak naprawdę zostać projektantem wnętrz
Zobacz nasz kurs: Zawód Projektant Wnętrz!
Kliknij tu, aby przejść do strony kursu
Poniżej znajdziesz transkrypcję tego odcinka podcastu.
Potrzebujesz indywidualnej pomocy przy urządzaniu?
Zapisz się na nasz Kurs Urządzania Wnętrz
Zobacz nasze Konsultacje Wnętrz Online!
Jeśli potrzebujesz pomocy przy kuchni – Projekt Kuchni IKEA Online!
A może chcesz urządzić całe mieszkanie – Twój Świadomy Projekt!
Zobacz naszego e-booka o kolorach we wnętrzu – Kolory Twojego Wnętrza E-Book!
Transkrypcja odcinka: Jak zostać projektantem wnętrz [Podcast T1M-27]
Podcast Twoje Mieszkanie. Odcinek 27 „Jak zostać projektantem wnętrz”.
Filip: Cześć! Tu Filip
Róża: i Róża
Filip: Jesteśmy małżeństwem projektantów mebli i wnętrz. Całą naszą wiedzą dzielimy się na blogu, w filmach na YouTube, kursach online oraz w tym podcaście.
Róża: I to wszystko by pomóc Ci mądrze wyremontować i stylowo urządzić Twoje pierwsze mieszkanie.
Filip: O tym jak zostać projektantem wnętrz już nieco wspominaliśmy w naszym podcaście numer 21, czyli rzuć korpo i zostań projektantem wnętrz. Natomiast tam do tego tematu podeszliśmy trochę inaczej, trochę na luzie, trochę obalając pewne popularne mity związane z naszą pracą. W każdym razie dzisiaj chcielibyśmy Wam powiedzieć trochę więcej, trochę szerzej o tym jak naprawdę wygląda zawód projektanta wnętrz i jakie najczęstsze błędy popełniają osoby na początku swojej ścieżki kariery. Jak wiecie mamy kurs projektowania wnętrz w programie Homestyler i ten kurs początkowo kierowaliśmy w zasadzie do wszystkich osób, czyli do każdej osoby, która myśli o tym, aby samodzielnie urządzić swoje mieszkanie.
Róża: Zainteresowanych było dużo, co nas bardzo cieszyło. Jednak bardzo szybko okazało się, że entuzjazm osób, które chcą samodzielnie urządzić swoje mieszkanie kończy się wraz z remontem.
Pasja a zawód
Filip: Jednak do naszej grupy dołączyli również pasjonaci i miłośnicy wnętrz, którzy chcieli rozwijać swoje umiejętności projektowania wnętrz i ten kurs jak najbardziej im pomagał. Co więcej doszli do takiego poziomu, że naprawdę ich wizualizacje były fantastyczne i zaczęli myśleć o tym, aby stawiać swoje pierwsze kroki jako profesjonalni projektanci wnętrz.
Róża: I tu przechodzimy do sedna, że umiejętność aranżacji wnętrz czy wykonywania wizualizacji, to trochę za mało, aby zarabiać na projektowaniu wnętrz.
Filip: Analizując osoby, które chcą rozpocząć pracę jako projektanci wnętrz, obserwując naszych kursantów, którzy tworzą fantastyczne wizualizacje wnętrz i wreszcie bazując na naszych doświadczeniach zauważyliśmy, że towarzyszą im 3 fałszywe przekonania o tym czym jest zawód projektanta wnętrz.
Róża: Dlatego dziś przybliżymy Wam odrobinę te fałszywe przekonania, by pomóc Wam zrozumieć ten zawód i zarabiać na nim.
#1 Fałszywe przekonanie
Filip: Pierwsze fałszywe przekonanie. By zostać projektantem wnętrz wystarczy dobry program do robienia wizualizacji.
By zostać projektantem wnętrz wystarczy dobry program do robienia wizualizacji.
Róża: Często pytacie nas w komentarzach czy w prywatnych wiadomości, jaki program projektowy wybrać, co jest ważne, czy będzie miały rzuty, elewacje, tworzenie instalacji czy bardzo skomplikowanych rysunków czy wizualizacje spełnią oczekiwania wymagających klientów. No więc tak, należy rozbić bank. Program do tworzenia projektów czy wizualizacji nie zrobi ich za Was. Za spełnianie potrzeb wymagających klientów czy jak my wolimy to nazywać inwestorów odpowiadacie Wy sami, a nie program projektowy
Filip: Tak jak Róża powiedziała, program to co do zasady nie różni się niczym od kartki i ołówka. To Wy tworzycie, a nie program za Was. Jasne w programie jest łatwiej narysować prostą linię czy krzywą. Jeżeli rysowaliście z krzywikiem to wiecie o co chodzi. Więc programy są pomocne, ale one nie wykonują niczego za nas. To są tylko narzędzia.
Róża: Wybierając programy do projektowania często skupiamy się na tym czy mają wszystko, czy będą mieć możliwość wykonywania bardzo skomplikowanych rzeczy. I teraz stop. Nie muszą mieć, ponieważ na początku swojej drogi nie będziecie ich wykonywać, ponieważ nie macie wiedzy w tym temacie, nie macie umiejętności, więc nie będziecie wykonywać rzeczy, które są wybitnie skomplikowane. I teraz większość osób się zastanawia, kupię program, który będzie na lata, może kiedyś się nauczę, więc wtedy będę korzystać z tego programu, za te 5 lat i będę wykonywać te skomplikowane projekty, wiec fajnie, żeby on to miał.
Tylko warto zwrócić uwagę na jedno, że program to projektowania, czyli narzędzie to się rozwija. Tak jak mamy telefony komórkowe, wcześniej były to klawiszowe, teraz iphone, czekamy na wyświetlacze holograficzne. I tak samo jest z narzędziem, którym jest program do projektowania wnętrz. Za 5 lat postęp tych programów będzie tak duży, że ten kupiony teraz Twój program będzie nadawał się naprawdę do niczego. Więc trzeba wybierając program patrzeć jednak krótkoterminowo, bo narzędzia się rozwijają, a za 5 lat jeśli będzie będziesz dobrym projektantem wnętrz, to będzie Cię stać na zakup 6 takich programów.
Filip: I to jest jedna strona medalu, czyli faktycznie myślenie o tym, żeby program miał wszystko, jest trochę takim błędnym kołem, ponieważ najprawdopodobniej nie będziecie w stanie wykorzystywać pełnego potencjału tego programu. Co więcej, jeżeli dopiero zaczynacie swoją przygodę z projektowaniem wnętrz to każdy program na początku będzie dla Was trudny. Nawet programy, które są względnie intuicyjne będą nam sprawiały problemy.
Natomiast te bardziej rozbudowane programy to już naprawdę stworzenie nawet prostego, nie mówię wizualizacji, prostego wnętrza będzie dla Was niesamowicie trudne i część osób może się od tego po prostu odbić. Więc nie ma co myśleć jak to będzie za 10 lat z tym programem. Róża dobrze powiedziała te programy i tak będą się zmieniały. Gdy będziecie wiedzieli co chcecie robić to sobie dopasujecie taki program, który będzie spełniał Wasze potrzeby. Natomiast nie ma programów jednych dla wszystkich, które wszystko robią idealnie i wszystko za nas. To jest po prostu mit.
Róża: Więc przechodząc do rozwiązań pomyślcie najpierw o sobie zamiast o programie, narzędziach i rzeczach, które mają zrobić pracę dla Was. Podstawową rzeczą jest to, by skupić się na sobie i to do siebie dopasować program, narzędzie. Program musi być z nami kompatybilny. Ma nam pomagać, a nie utrudniać życie.
Filip: Dlatego tak szalenie ważne jest, abyście zastanowili się nad tym co Wy chcecie robić, co chcecie projektować i jak chcecie to projektować. Nie mówcie mi teraz, że wszystko, bo to nie prawda. Na początku swojej drogi nie jesteście w stanie projektować wszystkiego. Co więcej jest tyle gałęzi projektowania wnętrz, że z pewnością robiąc wszystko będziecie po prostu do niczego. Niestety doświadczenie zdobywane latami i te umiejętności po prostu musimy szlifować. Więc na pewno nie będzie robili wszystkiego.
Róża: Tak naprawdę, by zarabiać na projektowaniu wnętrz musicie być jacyś. To znaczy nie możecie być jak szampon 2 w 1, który myje i nawilża, a tak naprawdę nie robi nic. Tylko musicie znaleźć swoją niszę, czyli sposób na siebie. Kierunek w którym będziecie najlepsi. Cel, który będzie Was wyróżniał na tle setek innych projektantów.
#2 Fałszywe przekonanie
Filip: I dopiero wtedy wiedząc co chcemy robić i jak chcemy robić i w jakiej niszy, szukajmy odpowiedniego narzędzia, czyli programu do projektowania.
Drugie fałszywe przekonanie. By zdobyć pierwsze zlecenie wystarczy być tańszym od innych.
Stawiając swoje pierwsze kroki jako zawodowi projektanci wnętrz chcemy uzyskać pierwsze zlecenie, pierwsze rekomendacje, zarobić pierwsze pieniądze. Jednak najczęściej, aby to się stało obniżamy swoją cenę. Często widujemy na przy różnych grupach wnętrzarskich taką ofertę: „Cześć, dopiero zaczynam za nieduże pieniążki zrobię dla Was projekt”. Jednak to podejście jest tak naprawdę ogromną pułapką dla nas samych i wcale nie da nam tego doświadczenia jakiego byśmy chcieli. Ale po kolei.
Niestety niska cena bardzo często przyciąga osoby, które nie do końca cenią zawód projektanta wnętrz, tylko na zasadzie oferujesz coś taniego to wezmę. Jesteśmy trochę takim kawałkiem kiełbaski na stoisku w supermarkecie. Ktoś przychodzi i po prostu weźmie, bo czemu by nie. Co gorsza, część osób oferuje swoją pracę bezpłatnie. To już jest w ogóle taka mała katastrofa, ponieważ moi drodzy bezpłatnej pracy się po prostu nie ceni. Jak dostajemy coś za darmo, to nie czujemy tej wartości. W tym momencie cała wasza współpraca taka trochę będzie bez zobowiązań, bo w sumie jest za darmo. To będzie coś co właściwie nie wiele Was może nauczyć.
Róża: I może myślisz sobie: „OK, może inny nie cenią, może praca jest darmowa, ale przynajmniej podszkolę sobie robienie wizualizacji”. Natomiast to możesz robić bez tych osób i też za darmo. Nie dokładaj sobie do tej darmowej pracy frustracji i emocji innych osób, które niekoniecznie cenią Twoją pracę. Co więcej, taka samodzielna praca, tworzenie projektów czy wizualizacji bez inwestora uczy się samodyscypliny i pewnej organizacji pracy, że ty potrafisz pracować terminowo bez bata nad głową.
Filip: Jednak, żeby było jasne, osobiście uważamy, że macie prawo wyceniać swoją pracę jak tylko chcecie. Bardzo często na grupach dla projektantów, architektów widzimy jak Ci młodzi projektanci oferują swoje projekty, właśnie raczej niedrogo, i są gnębieni przez doświadczonych kolegów, którzy wytykają im psucie rynku i nie wiadomo co jeszcze. My uważamy, że to jest generalnie absolutna bzdura, bo osoby, które dysponują mniejszym budżetem, to nie jest tak, że nagle będą w stanie wydać więcej pieniędzy na projektanta, bo coś tam, lub inaczej są osoby, które po prostu tej pracy nie do końca cenią.
Więc tu absolutnie nie ma mowy o psuciu jakiekolwiek rynku. To jest Wasza oferty, tylko róbcie ją z głową, róbcie ją po to, aby coś też w tym wszystkim zyskiwać. To, że wykonujecie projekt, uczycie się, to nie jest podstawa do tego, żebyście robili za darmo czy bardzo nisko wyceniali swoje umiejętności, bo nadal je posiadacie i to po prostu jest istotne.
Róża: Jeśli zastanawiacie się teraz jak ja mam wycenić swoje umiejętności, to tutaj wracamy do początków. Musisz wiedzieć dla kogo i co chcesz oferować. Tak jak powiedział Filip to, że zaczynacie dopiero swoje kroki jako projektant wnętrz nie znaczy, że musicie pracować za darmo. Porównajcie sobie to do każdego innego zawodu. Kiedy zaczynamy pracę gdziekolwiek nikt nie każe pracować nam za darmo. Więc pewnie teraz przeszywa Was myśl to czym ja mam wygrywać, konkurować, skoro nie mam doświadczenia, wykształcenia i żadnych większych umiejętności, czym jak nie ceną.
Filip: Otóż konkurujcie swoim doświadczeniem. Moi drodzy, najczęściej zapominacie o tym, bo przecież macie doświadczenie, macie umiejętności, macie unikalne cechy charakteru, co więcej wasze projekty są jedyne w swoim rodzaju. Na tym polega projektowanie wnętrz, że każdy projektant tworzy coś unikalnego. Wiec na starcie macie czym konkurować, tylko musicie być tego świadomi i odpowiednio to zaprezentować.
Róża: Tak jak powiedział Filip musicie wiedzieć co potraficie. Musicie znaleźć w sobie to coś co Was wyróżnia, to coś co sprawia, że jesteście unikalni. Musicie to znaleźć i w to uwierzyć, bo bardzo często problemem w rozpoczęciu i zarabianiu jako projektant wnętrz jest brak pewności siebie, czy co więcej brak znajomości siebie.
Filip: Bo jeśli będziemy samoświadomi, jeśli będziemy wiedzieli co chcemy robić, jeśli dopasujemy właściwe narzędzie, program do naszej pracy, to jesteście już w połowie drogi do tego, aby dobrze zarabiać jako projektanci wnętrz.
#3 Fałszywe przekonanie
Trzecie fałszywe przekonanie. By rozwijać swoje umiejętności projektowania wystarczy robić więcej projektów.
Róża: Znacie już siebie, wybraliście idealny dla siebie program do projektowania i określiliście swoją niszę projektową. Macie zlecenia, pełnopłatne. Zaczynacie dobrze zarabiać na projektowaniu. Tworzycie projekty, myśląc, że to was rozwija jako projektantów wnętrz. I tu pojawia się haczyk. Tworząc projekty dla inwestorów, którzy potrzebują Waszej pomocy, bo mają mniejszą wiedzę niż Wy, nie jesteście w stanie się rozwinąć, ponieważ osoby z którymi współpracujecie nie mają wiedzy, by zweryfikować poprawność Waszych projektów, by pomóc Wam się rozwinąć.
Filip: Niestety, samo projektowanie wnętrz może nas w pewnym momencie już nigdzie dalej nie zaprowadzić. Tu możemy sobie wyobrazić, że rozwiązujemy jakieś zadanie z matematyki i fajnie dochodzimy do jakiegoś rozwiązania i mamy jakiś wynik, ale bez osoby, która sprawdzi poprawność tego wyniku nie wiemy czy zrobiliśmy to dobrze czy źle. I to tak wygląda takie projektowanie dla samego projektowania. Po prostu trzaskamy kolejne projekty, ale nijak nie wiemy czy one są dobre, niedobre. Co gorsza, to, że Wasz inwestor powie, że mu się podoba jeszcze nie znaczy, że ten projekt jest dobry. Bo w końcu może się okazać, że popełniliśmy jakąś gafę i na przykład to co się podoba będzie niemożliwe do zrealizowania. Dlatego bez takiego wsparcia, bez pomocy innej bardziej doświadczonej osoby ciężko jest samodzielnie się uczyć nowego zawodu.
Róża: I zastanawiacie się pewnie teraz jakie jest rozwiązanie tych trzech fałszywych przekonań na temat zawodu projektanta wnętrz. To my pomożemy odkryć Ci wszystkie te cechy, które uważasz za nieważne albo za nieistotne. Pomożemy Ci je wykorzystać po to, żebyś mógł dobrze zarabiać na projektowaniu wnętrz, a nie tylko tworzyć puste wizualizacje.
Kurs Zawód Projektant Wnętrz
Filip: Co więcej pomożemy odkryć Ci Twoją niszę projektową, ponieważ świat nie potrzebuje kolejnych dziwnych wydumanych projektantów wnętrz. Świat potrzebuje takiej osoby jak Ty, które wyróżniają się swoim charakterem, swoimi umiejętnościami i swoim doświadczeniem, które działają w swojej niszy. Mówiąc kolokwialnie chodzi o to, abyście wymiatali w swojej niszy, a nie byli po prostu jak wszyscy zwykli i nijacy.
Róża: Wskażemy Ci drogę, zdradzimy Ci jak naprawdę zarabiać na projektowaniu wnętrz. Powiemy Ci co zrobić, żeby dostać za projekt dobre pieniądze. Powiemy Ci co zrobić, żebyś mógł zarobić dobre pieniądze. Co więcej zdradzimy Was sposoby jak naprawdę dobrze zarabiać na projektowaniu wnętrz.
Filip: Przy tym wszystkim będziemy sprawdzali Wasze projekty, będziemy wskazywać Wam kierunek dalszego rozwoju i pomagali w szlifowaniu Waszego własnego projektowego warsztatu.
Róża: I to wszystko możesz mieć dołączając do naszego kursu Zawód Projektant Wnętrza.
Filip: Znając i rozumiejąc Wasze trudnością na początku swojej drogi, przygotowaliśmy specjalny 3 częściowy kurs, który umożliwi Wam zdobycie zawodu projektanta. Opracowany przez nas system składa się z trzech głównych etapów. Pierwszy, czyli narzędzia i ćwiczenia. Skupiamy się na Was, na tym, abyście odkryli swoje najsilniejsze strony, swoje unikalne cechy charakteru oraz sprawdzili jakie elementy Wasze doświadczenia możemy wykorzystywać w Waszej zawodowej pracy jako projektanci wnętrz.
Róża: Część druga to oferta i harmonogram, czyli zorganizujemy Waszą pracę. Powiedzmy jak to wszystko powinno działać oraz jak sprzedawać swoje usługi, jak sprzedawać siebie, by na projektowaniu wnętrz zarabiać.
Filip: I punkt trzeci, czyli jak rozmawiać z inwestorami. Jak zadawać pytania, jak odpowiadać i jak bronić swoich projektów oraz jakich projektowych błędów unikać. To wszystko zawarliśmy w 3 częściowym kursie Zawód Projektant Wnętrz.
Róża: Pierwsza część kursu jest już do Wasze dyspozycji. Wiec nie traćcie czasu i zacznijcie zarabiać na projektowaniu wnętrz już teraz.
Filip: Jak wspominaliśmy w tej części skupiamy się na Was. Dlatego przede wszystkim rozbroimy te fałszywe przekonania. Dzięki seriom ćwiczeń i testów pomożemy Wam odkryć w sobie to co najlepsze, abyście mogli to przełożyć na projektowaniu wnętrz. Następnie pokażemy Wam ogrom narzędzi z jakich możecie korzystać w trakcie swojej pracy zawodowej, bo nie chodzi tylko o programy do projektowania wnętrz. Tych programów jest dużo więcej, które umożliwią Wam przedstawienie swojej oferty.
Róża: To wszystko nie tylko da Wam wiatru w żagle, nie tylko Was rozwinie, ale również pomoże Wam szybciej i łatwiej przejść przez cały proces.
Filip: Ale to nie wszystko. Gdy dołączycie do naszego kursu otrzymacie również dostęp do zamkniętej grupy, gdzie będziecie mogli ćwiczyć swoje umiejętności projektowania wnętrz. To tam tworzymy specjalne projektowe wyzwania naszych uczestników, dzięki czemu tworzycie prawdziwe wnętrza pod prawdziwe wytyczne, a my każdy z Waszych projektów merytorycznie, konstruktywnie omówimy. Dzięki czemu będziecie wiedzieli jak tworzyć jeszcze lepsze projekty wnętrz.
Róża: Ćwiczenia, które dla Was przygotujemy są opracowane są tak, żeby każde zadanie rozwiało przynajmniej kilka nowych umiejętności. Symulujemy w nich prawdziwą pracę z inwestorem, po której zawsze zostajecie konstruktywną i merytoryczną wypowiedź na temat tego co można byłoby zrobić, bo uważamy, że nie ma złych projektów. Są tylko takie, które można zrobić nieco lepiej.
Filip: A takie informacje otrzymujecie od nas na live-ach, na zamkniętych live-ach, które, które wykonujemy właśnie na naszej grupie. Więc macie stały kontakt z nami. Dzięki czemu wspieramy Was na każdym etapie Waszego rozwoju.
Róża: Więc jak słyszycie ten 3 etapowy kurs Zawód Projektant Wnętrz to unikalny produkt na rynku, który pozwoli Wam kompleksowo i w krótkim czasie zostać projektantem wnętrz zarabiać na swoim zawodzie.
Filip: Jak zawsze powtarzamy wnętrza to radość, a my byśmy chcieli, aby coraz więcej miało dostęp do zawodu, aby tworzyło wnętrza, aby dzieliło się swoją pasją. Dlatego mamy nadzieję, że jeśli jeszcze się wahaliście nad tym czy zostać projektantem wnętrz, to Was do tego zachęciliśmy. Bo jak słyszycie my chcemy pomagać innym. Mamy nadzieję, że Wy też będziecie pomagali innym osobom właśnie tworząc fantastyczne projekty wnętrz.
Róża: Jeśli myśleliście o tym i jeszcze się zastanawiacie to nie czekajcie, bo my Wam pomożemy. Z nami przejdziecie ten proces łatwo, prosto, szybko. Z nami Wasze marzenia się spełnią.
Filip: Do tego grupa społeczna do której dołączycie, to są takie osoby jak Ty, też pełne pasji i dobrego serca. Mówię o tym, ponieważ jeżeli widzieliście inne grupy wnętrzarskie to wie co tam się dzieje, generalnie nie jest zbyt sympatycznie. My dzięki temu, że ta grupa jest zamknięta i dostępna wyłącznie do uczestników naszych kursów sprawia, że tutaj rzeczywiście życzliwość i pomocność stawiana jest na pierwszym miejscu. Więc nie tylko macie nasze wsparcie, ale też wsparcie pozostałych uczestników. Bezpośrednie linki do naszego kursu znajdziecie w opisie pod tym podcastem. Tymczasem życzymy Wam ciągłych chęci do samorozwoju
Róża: I odwagi w poszukiwaniu siebie.
Filip: Mówił dla Was Filip
Róża: i Róża
Filip: Do zobaczenia na naszej grupie. Cześć!.
Niektórzy mają do tego smykałkę inni nie. Wy macie 🙂
Bardzo ciekawa i wartościowa rozmowa. W dzisiejszych czasach niekiedy szereg kursów dla pracodawcy znaczy więcej niż np. studia dlatego warto jest się rozglądać za takimi okazjami. Pozdrawiam.
Zawsze też można zasięgnąć porady osoby zajmującej się projektowaniem wnętrz by faktycznie ten efekt był zadowalający