Zdalne projektowanie wnętrz [Podcast T1M-26]
Podcast o wnętrzach, Twoje Pierwsze Mieszkanie, odcinek dwudziesty szósty: Zdalne projektowanie wnętrz [Podcast T1M-26]
Jeśli chcesz pobrać ten odcinek, to kliknij tu: Pobierz Odcinek!
Słuchaj tak, jak lubisz!
Z tego podcastu dowiesz się:
- Jakie są popularne mity o zdalnym projekcie
- Co możesz zyskać współpracując z domu
- Jak wygląda praca zdalna projektanta
- Dlaczego możesz tak wiele zyskać
Inne odcinki podcastu:
Poniżej znajdziesz transkrypcję tego odcinka podcastu.
Potrzebujesz indywidualnej pomocy przy urządzaniu?
Zapisz się na nasz Kurs Urządzania Wnętrz
Zobacz nasze Konsultacje Wnętrz Online!
Jeśli potrzebujesz pomocy przy kuchni – Projekt Kuchni IKEA Online!
A może chcesz urządzić całe mieszkanie – Twój Świadomy Projekt!
Zobacz naszego e-booka o kolorach we wnętrzu – Kolory Twojego Wnętrza E-Book!
Transkrypcja odcinka: Zdalne projektowanie wnętrz [Podcast T1M-26]
Filip: Podcast Twoje Pierwsze Mieszkanie, odcinek 26 – Zdalne projektowanie wnętrz.
Cześć. Tu Filip.
Róża: I Róża.
Filip: Jesteśmy małżeństwem projektantów mebli i wnętrz i całą naszą wiedzą dzielimy się na blogu, w podcaście i w filmach na YouTube.
Róża: I to wszystko by pomóc i mądrze wyremontować i stylowo urządzić Twoje pierwsze mieszkanie.
Filip: Minęło już trochę, ponad rok od czasu, gdy cały świat stanął na głowie. Bardzo wiele osób zaczęło swoją pracę w trybie zdalnym i również i my musieliśmy się do tego systemu dostosować. Choć teraz możemy powiedzieć z wielką dumą, że praca zdalna, że projektowanie wnętrz w trybie zdalnym jest czymś fantastycznym, to na początku wcale tak łatwo nie było. Co więcej, nawet teraz nadal pokutuje pewne przekonanie, że projektowanie wnętrz na odległość się nie sprawdza, a my uważamy coś zupełnie odmiennego.
Róża: Dlatego w tym podcaście porozmawiamy sobie o wszystkich obawach, krążących mitach, zaletach i zyskach ze zdalnego projektowania wnętrz.
Mit obecności
Filip: A zaczniemy od mitu, który mówi, że projektant wnętrz musi zobaczyć wnętrze, aby móc je zaprojektować.
Róża: No więc Kochani, projektant wnętrz nie musi zobaczyć Twojego mieszkania, żeby je sobie wyobrazić. Tak naprawdę nasz zawód wymaga wyobraźni przestrzennej. To jest główny element, który warunkuje predyspozycje do tego zawodu. My bardzo często pracujemy wyłącznie na rzutach z góry, tak naprawdę rzuty z góry są dla mnie jakby rentgenem Twojego wnętrza. Ja widzę jego środek, przyłącza, instalacje. Mam również zaznaczone kierunki świata, więc jestem w stanie sobie wyobrazić, jak kształtuje się oświetlenie w Twoim mieszkaniu. Dlatego w dużej większości wypadków nasza obecność we wnętrzu nie jest konieczna, byśmy mogli to wnętrze zobaczyć.
Mit pomiaru
Filip: Drugim popularnym mitem, dosyć kontrowersyjnym jest fakt, że projektant musi być na miejscu, aby dokonać pomiaru wnętrza. I tak ustaliliśmy, że projektant wnętrz nie musi zobaczyć Waszego wnętrza, aby być w stanie sobie go wyobrazić, podobnie nie musi być na miejscu, aby je dokładnie zmierzyć. To oczywiście wynika z kilku spraw. Po pierwsze, do stworzenia samej koncepcji wnętrza spokojnie możemy bazować na rzutach od dewelopera. Zresztą często projektuje się wnętrza, całe mieszkania, które nawet nie zostały jeszcze wybudowane, ale wiecie to jest ważne, aby widzieć co robimy, jak to będzie wyglądało, a później przyjdzie już czas na takie szczegółowe wykonawcze pomiary.
Po drugie, owszem mamy co lepsza narzędzia do robienia pomiarów, jak dalmierz laserowy, ale to jest narzędzie, które nam przede wszystkim ułatwia pracę, ale nie zastępuje zwykłej miarki. Zresztą wszystkie wymiary i tak zaokrąglamy do jednego milimetra, nie podajemy w dziesiątkach, setnych milimetrów. To jest zbyt szczegółowe. Nikt aż tak dokładnie nie będzie w stanie określić Waszej płytki w łazience.
Róża: Po trzecie jako projektanci wnętrz mamy wiedzę i doświadczenie, więc widząc rzut Waszego wnętrza, widząc zdjęcia Waszego wnętrza jesteśmy w stanie przewidzieć jakieś komplikacje czy elementy, które warto by było domierzyć. I tutaj sprawa jest bardzo prosta, żeby nie było żadnych wątpliwości co Ty tam masz pomierzyć, na zdjęciach Twojego wnętrza, wyrysowuje Ci prostą linią, odmierz od punktu A do punktu B, od punktu C do punktu D, dzięki temu w kilka minut pomierzysz swoje wnętrze i będziemy mieć komplet informacji. Natomiast trzeba podkreślić, że takie rzeczy zdarzają się naprawdę dosyć rzadko. Dotyczy to głównie mieszkań w starym budownictwie lub o bardzo nietypowym układzie.
Mit wyboru
Filip: I takim ostatnim mitem, który również krąży wokół zdalnego projektowania wnętrz jest konieczność spotkania się z projektantem na miejscu, bo projektant przyniesie ze sobą próbki kolorów, wzorów i będziemy na miejscu podejmować decyzje odnośnie kolorystyki naszego wnętrza.
Róża: W tym micie oczywiście tkwi ziarenko prawdy. Kolory czy dekory należy dobierać czy sprawdzać. Natomiast sprawdzać je w konkretnie swoim mieszkaniu, w odpowiednim oświetleniu i na większych płaszczyznach. My do listy proponowanych produktów zawsze podajemy Wam trzy kolory, trzy dekory po to, żebyście mogli subiektywnie dobrać to co podoba Wam się najbardziej, a co na pewno będzie pasować do Waszej koncepcji.
Filip: Tu jeszcze warto dodać, że niektóre wykończenia, niektóre materiały są bardzo osobliwe, to znaczy, jak mówimy na przykład o białym połysku to ten biały połysk na frontach meblowych będzie wyglądał jak trochę inaczej, w zależności od producenta. My tutaj znowu uważajmy na pewne ogólne wykończenia, bo one i tak się Wam trochę między sobą różniły, więc od ogółu do szczegółu, ale koniec końców pracujemy już we wnętrzu na konkretnych producentach danych materiałów, czy to farb czy mebli, więc jest kilka mitów, które krążą wokół pracy zdalnej. Jak słyszeliście większość z nich to jednak są mity i spokojnie sobie z nimi radzimy. Natomiast co najważniejsze praca zdalna potrafi się bardzo przysłużyć Wam, Wam drodzy inwestorzy.
Co możesz zyskać przy zdalnej współpracy
Róża: Przede wszystkim zyskujecie czas. Czas, który poświęcacie na wszelkie spotkania, a konkretnie na dojazdy na spotkania, te wszystkie korki, minuty stracone na szukaniu miejsca parkingowego, pogoń w pędzie prosto z pracy. Nie zapomnijmy o fryzurze, o dobrym ubiorze i makijażu. Do tego często wpadamy na spotkanie głodni albo spragnieni, zmęczeni po całym dniu. Natomiast przy pracy zdalnej wybierasz nie tylko godzinę, która może trochę być poza zakresem standardowych spotkań w kawiarni, ale i prowadzone jest w pełnej swobodzie dla Ciebie. Nie musisz mieć makijażu. Możesz być od pasa w dół w piżamie, pić swoją ulubioną kawę ze swojego ulubionego kubka, nie śpieszyć się i być w cichym, naturalnym środowisku swojego domu.
Dla lubiących pracę z domu
Filip: Generalnie każda osoba, która lubi pracę zdalną, lubi swoje Home Office, chyba nie musimy Was przekonywać, że ten tryb jest naprawdę całkiem komfortowy. Tak jak właśnie Róża wspominała czasami wykraczamy poza te standardowe można powiedzieć godziny pracy. Tu takim fajnym przykładem był na przykład projekt kuchni z Iloną, którą gorąco pozdrawiam, która podobnie jak ja jest takim typowym porannym ptaszkiem i słuchajcie, my się umówiliśmy na omawianie projektu na godzinę 7.00 rano, bo ja w ogóle wstaję już o 5.00, ona tak samo, więc w ogóle genialnie. Takie rzeczy właśnie można robić na pracy zdalnej.
Róża: Natomiast ja chcę pozdrowić Kasię i Łukasza, gdzie nasze spotkania zaczynały się od 19.00, czyli w bardzo komfortowym, nocnym, sowim dla mnie czasie.
Filip: Stąd czas jest dużym zyskiem dla wszystkich, zarówno dla Was, jak i dla nas, ale tutaj nie chodzi tylko o sam czas, ponieważ my, w czasie naszego doświadczenia w pracy zdalnej też wiele rzeczy pozmienialiśmy i dostosowaliśmy cały tryb tej pracy do tego, aby ona była jak najbardziej efektywna właśnie w takim trybie online.
Więcej swobody
Róża: Efektywna i komfortowa dla Was. Widzieliście nasze filmy na YouTube, więc tak trochę mnie już znacie, więc jak się łączymy poprzez aplikację i widzimy to macie ten komfort, że jestem Wam już trochę znana. Pozostaje mi tylko poznać Was i jeśli stresujecie się przed kamerą to ja na pewno Was uspokoję, zrelaksuję, stworzę atmosferę, w której bardzo szybko zapomnicie, że nie rozmawiamy twarzą w twarz.
Filip: Ale nie tylko stand-uperskie umiejętności Róży pomagają nam w tym, aby spotkania były komfortowe, ponieważ dbamy o to, aby sama prezentacja projektu była bardzo wizualna. My od siebie dajemy dużo dodatkowych opisów dla Was, bardzo graficznie przedstawiamy Wasz projekt, opisujemy go i tłumaczymy. Więc naprawdę to nie jest tylko projektowanie wnętrz tylko, że w trybie zdalnym tylko my naprawdę wiele zmodyfikowaliśmy właśnie po to, aby to było tak bardzo efektywne, tak bardzo wygodne i po prostu dostosowane do obecnych możliwości technologicznych, dzięki czemu ta praca zdalna jest naprawdę niesamowicie efektywna.
Róża: Co więcej, taka praca zdalna ma tyle dodatkowych bonusów, o których mówił Filip, że z naszej perspektywy i z perspektywy naszych inwestorów zdecydowanie przewyższa wartości, które otrzymujesz niż gdybyśmy się spotykali na żywo, ja bym Ci tam gestykulowała, machała rękami, tłumaczyła, zamiast pokazać Ci tak jak pokazuję Ci podczas spotkania online.
Harmonogram współpracy
Filip: Więc jeśli jesteście ciekawi jak działa to projektowanie wnętrz zdalne, jak wygląda harmonogram prac to teraz po krótce Wam to wyjaśnimy.
Róża: Podstawową rzeczą jest kontakt. Napisz do nas e-maila, powiedz jaką część mieszkania chcesz z nami zaprojektować oraz załącz rzut mieszkania z wymiarami. Po tej informacji poprowadzę Cię krok po kroku. Pierwszy krok to formalności, czyli umowa, terminy, zakres i wartość naszej współpracy. Drugim krokiem jest przygotowanie dla Was bardzo szczegółowej analizy, podstawowego zestawu pytań dotyczących Waszego mieszkania, preferencji, potrzeb i pomysłów. W tej części będę Cię również prosić o przygotowanie inspiracji dotyczącej stylistyki czy funkcjonalności Twojego wnętrza. Będziesz mieć na to komfortowy czas, ponieważ wysyłam Ci to już znacznie wcześniej zanim rozpoczniemy współpracę, tuż po zrealizowanych formalnościach. Dzięki temu, gdy przyjdzie czas ruszymy pełną parą. Będę dla Ciebie tu i teraz. Dlatego właśnie cały proces projektowy z nami trwa od trzech do czterech tygodni, bo nie marnujemy Twojego czasu. Przygotowujemy się do tego wcześniej.
Filip: Jeśli Was teraz Róża nieco wystraszyła tymi ankietami, pytaniami, koniecznością przygotowania do spotkania, to ja trochę Was uspokoję. To wszystko co Wy zbierzecie, te wszystkie odpowiedzi na pierwszym spotkaniu zdalnym też omawiamy. Jeżeli macie jakieś wątpliwości w jakimś pytaniu one zostaną po prostu rozjaśnione, ale dzięki temu, tych, które wspomniała mamy już naprawdę potężną bazę do pracy. Więc to pierwsze spotkanie jest zapoznawcze, omawiamy te pewne kwestie i naprawdę komfortowo ruszamy już z projektem w ciągu trzech- czterech tygodni realizując całą współpracę.
Triki w pracy zdalnej
Róża: I tu jest właśnie ten sprytny trik, który stosujemy, żeby Wam uprzyjemnić spotkanie zdalne. Kiedy mamy zrobioną już największą, najtrudniejszą część pracy poprzez ankiety, które wykonujesz w dowolnym dla siebie momencie, czasie, tempie. To, kiedy się spotykamy to jest to już całkowicie przyjemność i uzupełnianie rzeczy, które chcesz dopytać.
Filip: I właśnie tricki. My przez te półtora roku bardzo sporo rzeczy usprawniliśmy w naszej pracy zdalnej. To co Róża wspomniała, czyli na przykład ankietę przed rozpoczęciem pracy, czy chociażby to jakby pokazywanie co i jak mierzyć na Waszych zdjęciach, takie proste przykłady tego co usprawnia naszą pracę, ale tego oczywiście jest znacznie więcej. Przykładowo dostęp do Waszych wizualizacji otrzymujecie jako link do naszego dysku i macie do niej dostęp dożywotni, więc to nie jest tak, że wysyłamy Wam jpg, e-mailem, potem trzeba je szukać tylko wszystko jest fajnie pogrupowane, na przykład na naszym dysku, do którego macie dożywotni dostęp.
Róża: Sam opis projektu i wskazówki dla wykonawców są jasno i metodycznie spisane, dodatkowo są też uzupełnione o aspekty wizualne, mające Was oswoić z remontem, jak na przykład wybebeszone ściany po przenoszeniu instalacji, tak żebyście mogli już teraz wyobrazić sobie jak będzie wyglądać Wasze wnętrze na każdym nawet tym najbrudniejszym etapie.
Więcej niż projekt
Filip: I takich drobnych szczegółów, takich drobnych detali jest naprawdę całe mnóstwo, a wszystko po to, aby ta praca, jak ciągle powtarzamy była jak najbardziej komfortowa dla Was, ale też najbardziej efektywna. Bo jak już wielokrotnie wspominaliśmy w pracy projektanta wnętrz wszystko rozchodzi się o czas. Nasza praca ma taką specyfikę, że projekt polega na poświęcaniu swojego czasu na rzecz innych osób. I wiadomo wszyscy mamy taką samą dobę, ilość godzin w tej dobie jest taka sama i jeżeli realizujemy jeden projekt to wiadomo nie realizujemy jakiegoś innego projektu.
Skoro nas słuchasz to wiesz, że oprócz projektowania wnętrz tworzymy również podcasty, nagrywamy filmy na YouTube, mamy też naszego bloga, mamy też social media, naprawdę działamy na przeróżnych obszarach. Mamy też e-booka. Mamy też kursy online, naprawdę dwoimy się troimy. Dlatego tak ważne jest również dla nas, aby jak najbardziej optymalizować nasz czas na pracę, aby ona była jak najbardziej efektywna, aby dawać Wam jak najwięcej.
Lepsza cena
Róża: To się wiąże również z tym, że możemy Wam zaproponować lepszą cenę, za projekt Waszego wnętrza. I teraz być może większość osób się zaśmieje jakimi to jesteśmy biznesmenami, że wolimy robić więcej projektów za niszą cenę. I tak, ponieważ ja swoje projekty liczę nie w ilości zarobionych pieniędzy, a w ilości osób, którym mogę pomóc. Jeśli mam do wyboru pomóc jednej osobie za więcej albo większej ilości osobom za mniej to wybieram tą drugą opcję. To wielokrotnie pokazywaliśmy Wan zarówno na naszym blogu, w podcastach czy w filmach na YouTube, które tworzymy dla Was za darmo, żeby pomóc Wam mądrze wyremontować Wasze mieszkanie.
Większe możliwości
Filip: I właśnie ta cała sytuacja pandemiczna, te lockdowny, przejście na tą pracę zdalną dla Nas właściwie było takim niezwykłym odkryciem, ponieważ wcześniej w zasadzie zdarzały się takie prace trochę bardziej zdalne, ale jakby pewną normą było to, że wiecie spotkanie, spotkanie, spotkanie. Dzięki temu, że my obecnie jesteśmy już jakby w stu procentach zdalni. Oczywiście jest możliwość wykonywania pomiaru za dodatkową opłatą na terenie Warszawy i okolic, ale generalnie dzięki temu, że zaczęliśmy pracę zdalną wypuściliśmy pierwszego naszego e-booka. Potem idąc za ciosem Zaczęliśmy tworzyć nasze kursy online. I to wszystko właśnie dzięki temu, że między pracą, a twórczością po prostu udawało nam się coraz więcej czasu zyskiwać, aby takie rzeczy realizować. Więc dla nas praca zdalna to chyba zysk dla wszystkich, dla Was i dla Nas.
Pomoc bez granic
Róża: Dla mnie niezwykłą przyjemnością jest poznawanie w ciągu miesiąca wielu osobom, które mogę pomóc. To wyceniam ponad wszystko i bardzo cieszę się, że praca zdalna pomogła mi dotrzeć do większej ilości osób, które potrzebują mojej pomocy.
Filip: Tu też można powiedzieć o braku określania geograficznego, bo obecnie realizujemy już projekty dla osób z całej Polski, ale nawet i z świata. Kuchnie Ikea, które miałem okazję projektować są w Chicago, we Francji, w Niemczech, w Norwegii czy Anglii. To jest coś czego nigdy nie mogłem zrealizować, gdybym trzymał się tylko i wyłącznie pracy w jednym mieście na spotkaniach na żywo.
Róża: Krótko podsumowując, praca zdalna jest możliwa, jest efektywna, jest przyjemna i pozwala Wam projektować z osobą, z projektantem z którą chcecie, a nie która po prostu blisko Was mieszka.
Filip: Dlatego życzę Wam efektywnej pracy zdalnej
Róża: oraz swobody i odwagi w próbowaniu nowych rzeczy.
Filip: Dzięki za dziś. Mówił dla Was zdalny projektant kuchni Filip
Roza: I zdalna projektantka wnętrz Róża.
Filip: Trzymajcie się. Cześć.