
Jak wybrać wannę? Czyli jak uniknąć remontowej i stylistycznej katastrofy
W tym wpisie podpowiem Ci, jak wybrać wannę idealną. Skupimy się najpierw na podstawach, które mogą wydawać Ci się oczywiste, jednak często umykają uwadze i tworzą łazienkowe katastrofy. Sprawdź, na co zwrócić uwagę, by wanna służyła nam przez lata oraz była wygodna i stylowa!
Artykuł powstał dzięki pomocy Tomasza Faszczewskiego z firmy Euro-Ceramika, który podzielił się z nami wannowymi sekretami. Dzięki!
Krok po kroku!
Ten wpis jest pierwszym z trzech części, poświęconych temu, jak wybrać wannę, której cena jest adekwatna do jakości.
Jeśli chcesz mądrze kupić wygodną oraz stylową wannę na lata i do tego nie przepłacić, to ten cały cykl będzie dla Ciebie idealnym kompendium wiedzy, w dodatku pisanym w przystępny sposób.
Część 1
Jak wybrać wannę, by uniknąć remontowej i stylistycznej katastrofy!
1. Rodzaj wanny a stylistyka łazienki
Wanny występują w przeróżnych kształtach i wymiarach. Rozpoczynając poszukiwanie naszej idealnej wanny, musimy najpierw określić, w jaki sposób chcemy ją zamontować.
Uwzględniając sposób montażu, wanny możemy podzielić na:
- wolnostojące
- do zabudowy
- przyścienne
- narożne
Wanny wolnostojące
To takie, których każdy z boków jest estetycznie wykończony i żaden nie przylega ściśle do ściany. Tego typu wanny robią ogromne wrażenie, jednak wymagają również odpowiednio dużo miejsca.
Idealny wybór dla dużych i średnich wnętrz. Dodają ekskluzywnego i klasycznego charakteru.
Wanny do zabudowy
Charakteryzują się tym, iż posiadają konstrukcję wpuszczaną w przygotowany wcześniej postument lub konstrukcję obudowaną, np. płytkami.
Sprawdzą się świetnie zarówno w dużych, jak i małych wnętrzach. Wtapiają się w aranżację naszej łazienki, ale nie wyróżniają się znacząco. Idealna do prostych i minimalistycznych koncepcji.
Wanny przyścienne
Są montowane wzdłuż jednej lub dwóch ścian, a pozostałe boki są widoczne.
Może być zarówno obudowana, jak i posiadać widoczne boki. Jest idealna do małych łazienek. Wygląda na lekką w swej formie, co sprawia, że nie przetłacza sobą małej przestrzeni.
Wanny narożne
Montowana w rogu pomieszczenia, ma trójkątny kształt. Co prawda, wannę przyścienną też można umieścić w rogu łazienki, ale to jeszcze narożną jej czynić nie będzie.
Różnorodność kształtów i rozmiarów tych modeli sprawia, że sprawdzą się zarówno do dużych, jak i niedużych łazienek. Idealne rozwiązanie, jeśli lubisz kąpiele we dwoje, masz dzieci lub planujesz wannę z opcją prysznica.
Wpływ rodzaju montażu wanny na styl łazienki
Przy wyborze rodzaju wanny oraz sposobie jej montażu nie przeważa styl naszego wnętrza, a układ i wielkość naszej łazienki.
Styl wnętrza rzadko kiedy narzuca nam wybór rodzaju wanny.
Wielkość i kształt naszej łazienki często podpowiada nam, a w małych wnętrzach wręcz narzuca rozwiązania.
Często w tym samym stylu sprawdzi się zarówno model wanny do zabudowy, jak i ten wolnostojący.
Nie obawiaj się, że wybierając jakiś styl łazienki, skazana jesteś na określony model wanny. Rodzaj wanny nie wpływa znacząco na określenie stylu naszego wnętrza. Potrafi się za to zgrabnie do niego dostosować.
2. Idealny rozmiar wanny
Na rynku dostępne są wanny w kilkunastu podstawowych wymiarach. Ale możemy też wykonać wannę w dowolnym rozmiarze, kształcie, a nawet kolorze; z nietypowych materiałów, jak beton architektoniczny lub szkło, wykonywane na indywidualne zamówienie.
Koszt nietypowej wanny jest znacznie wyższy niż wanny o standardowych wymiarach lub w standardowym materiale.
Niestety, nie ma pewnej „złotej zasady” dopasowania długości wanny do wzrostu użytkownika. Istnieją natomiast bardzo ogólne wytyczne pomocnicze, mówiące, że szczupła osoba o przeciętnym wzroście będzie czuła się komfortowo w danym przedziale wymiarowym wanien.
W wannowym świecie, ze względu na brak precyzyjności, wytyczne są traktowane zasłużenie z przymrużaniem oka, ponieważ komfort wymiarowy bywa szalenie zróżnicowany.
W praktyce często o wyborze wielkości wanny decyduje za nas wymiar naszej łazienki.
Najczęściej możesz spotkać wanny o wymiarach:
- głębokość większości modeli wynosi 38-47 cm
- najczęściej spotykane długości to 140-190 cm
- najpopularniejsze szerokości to 70-100 cm
- średnica wanien okrągłych to na ogół 140 lub 150 cm
- pojemność wanien wynosi od 90 litrów do nawet 400 litrów
Pamiętaj, by przed zakupem sprawdzić zewnętrzny i wewnętrzny wymiary wanny.
Warto sprawdzić, czy podany rozmiar naszej wymarzonej wanny jest wymiarem zewnętrznym. Czyli takim docelowym, który warunkuje, czy wanna zmieści się w naszej łazience.
Czy może jest to wymiar wewnętrzny wanny, czyli ta realna przestrzeń naszej kąpieli, która często warunkuje, czy weźmiemy ją sami, czy w towarzystwie.
Jeśli możemy pozwolić sobie na przebieranie w wannowych rozmiarach, chcąc dostosować ją do swoich preferencji, należy do niej wejść i się po prostu przymierzyć.
3. Kształt wanny a styl łazienki
Tutaj podział kształtów, patrząc na wannę z zewnątrz, jest pozornie prosty. Mamy wanny prostokątne i te o bardziej obłych kształtach.
O wyborze danego kształtu decydują głównie nasze indywidualne preferencje oraz klimat łazienki.
Niewiele stylów wnętrz ma swoje ścisłe preferencje co do kształtu wanny.
Tak naprawdę tylko niewiele stylów wnętrz może poszczycić się szczegółowymi wytycznymi kształtu wanny. Pozostałe, jak np. styl skandynawski, industrialny czy nawet glamour rzucają wannom jedynie drobne sugestie, pozwalając na dowolną interpretację.
Często ten sam model wanny, np. z delikatnym zobleniem, sprawdzi się zarówno w przytulnym skandynawskim stylu, jak i surowym stylu industrialnym.
Za stylistykę naszej łazienki największą odpowiedzialność przyjmują ściany, podłoga i dodatki, takie jak lustra i lampy oraz jej ogólna kolorystyka i oświetlenie.
Kształt wanny uzupełnia stylistykę naszej łazienki, jednak nie definiuje stylu wnętrza.
Obłe kształty dodają wnętrzu przytulności i odrobinę złagodzą surowe koncepcje. Natomiast bardziej proste i kanciaste wanny nadadzą wyrazistości i charakteru każdej łazience.
Nasz wybór tylko w niewielkim stopniu wpływa na stylistyczny odbiór wnętrza, dlatego wybierając wannę, warto kierować się głównie wygodą i funkcjonalnością.
Nowa wanna bez remontu?
Dobrym sposobem na zamontowanie nowej wanny, bez konieczności zmiany jej miejsca lub generalnego remontu łazienki, jest rozwiązanie zwane „wanna w wannie”.
Polega to na zamontowaniu nowego wkładu (najczęściej akrylowego) w starą wannę. To nie tylko zwiększy jej wytrzymałość i długość trzymania ciepła, ale także pozwoli uzyskać zupełnie nowy wygląd.
Odnowimy tak zarówno wolnostojące, jak i zabudowane, żeliwne i metalowe wanny.
Usługa montażu wanny metodą „wanna w wannie” to koszt około 700-800 złotych.
Jak wybrać wannę – podsumowanie
Na nasze szczęście, sposób montażu oraz kształt wanny nie ma tak bezpośredniego wpływu na styl łazienki, jak może się wydawać. Dodatkowo wiele montażowych dylematów rozwiązuję za nas nasze wnętrze, które często narzuca najlepsze miejsce ustawienia wanny.
Natomiast w następnych częściach cyklu „Jak wybrać wannę” powiem Ci, z czego zrobione są wanny (część 2), odkryję ich plusy i minusy oraz doradzę Ci, która z wanien jest najlepsza i dlaczego. Porozmawiamy również trochę o ich cenach.
W części 3 opowiem, jak dopasować wannę do swoich potrzeb, stylu życia i preferencji, by była wygodna!
Tymczasem jeśli już masz swoją wannę marzeń, to pomóż innym i koniecznie się nią pochwal w relacji na Instagramie, tagując #DumneTwojePierwszeMieszkanie lub oznaczając nas @Twoje1m!
Prezent dla Czytelników!
Specjalnie dla Czytelników naszego bloga, firma Euro-Cermika przygotowała 10% rabat na wszystkie wanny firmy Excelent! Specjalny rabat dostępny jest na hasło: „Twoje Pierwsze Mieszkanie.”
Masz problem lub szukasz rozwiązania? Zapytaj nas, a my chętnie Ci pomożemy!
Jeśli masz konkretny dylemat lub rozterkę, to w każdą środę na naszym Facebooku Twoje Pierwsze Mieszkanie pod postem „Zapytaj mnie w środę” odpowiadamy bezpłatnie na Wasze pytania. Dzięki temu rozwiązujemy Twoje problemy oraz razem pomagamy innym, mającym podobne trudności!
Masz problem, jak urządzić łazienkę, sypialnię, salon, kuchnię czy pokój dziecka? Sprawdź nasze konsultacje!
Jeśli masz problem z urządzeniem wnętrza, to możesz umówić się z nami na indywidualną KONSULTACJĘ online, na której omówimy Twoje wnętrze pod względem funkcjonalnym oraz stylistycznym, a także podpowiemy rozwiązania lub rozwiejemy Twoje wątpliwości, zgodnie z Twoimi potrzebami, preferencjami i wskazanym stylem.
Twój Świadomy Projekt!
Jeśli jednak Twoja łazienka jest wyjątkowo nieustawna lub też nie możesz sobie jej wyobrazić, to może pomocny będzie dla Ciebie kompleksowy projekt wnętrza naszej pracowni projektowej Twój Świadomy Projekt. Czyli coś dla osób, którym zależy na stylowym oraz funkcjonalnym mieszkaniu w przystępnej cenie. Tworzony w specjalistycznym programie projektowym InteriCadT6.
Szukasz inspiracji na praktyczną i stylową łazienkę?
Zobacz również:
-
5 Najczęstszych Błędów Przy Urządzaniu Łazienki!
- Płytki do łazienki – 5 praktycznych porad, jak wybrać płytki!
- Jak Wybrać Kolor Fugi Do Płytek? 3 Sposoby Na Stylowe Połączenie!
- 5 Sprawdzonych Sposobów Na Praktyczną Łazienkę! Jak Mądrze i Stylowo Zorganizować Małą Łazienkę!
- Magia luster w Twojej łazience!
- TWOJA LISTA ZAKUPÓW, czyli design na każdą kieszeń – jasna łazienka
- Prysznice! Gotowe, Robione, Wchodzone? Jakie są Rodzaje Pryszniców!
- Gres czy Panele? Idealna Podłoga, Której Nikt Nie Chce!
Masz ochotę na więcej pomysłów na stylową metamorfozę mieszkania? Zobacz:
- Jak Urządzić Mały Przedpokój! 5 Sposobów Na Mały Przedpokój!
- Tapeta do sypialni – 3 stylowe koncepcje na tapetę w sypialni!
- Dekoracje Ścian! 5 Pomysłów Na Oryginalne i Niedrogie Dekoracje Na Ścianę!
- Jakie Firanki Do Twojego Stylu Wnętrz? Zobacz Firanki do 7 Stylów Wnętrz!
- 3 Sposoby Na Osłonięty Balkon – Czyli Jak Zasłonić Się Przed Sąsiadami!
- Dekoracje w Stylu Skandynawskim – 5 Najciekawszych Dekoracji!
- Modne kwietniki i donice na nogach, które kupisz w znanych sieciówkach!
TOP 10
A może chcesz wiedzieć, jak nie dekorować wnętrz?
Dopiero zaczynasz remont? Sprawdź także Pierwszą Pomoc dla Wnętrz!
-
-
- Jak Zrobić Odbiór Techniczny Mieszkania – 3 Najważniejsze Pytania!
- Remont Doskonały – 7 Grzechów Remontu. Zobacz, jak przetrwać remont i nie zwariować!
- Ile Kosztuje Remont Całego Mieszkania? [CENY-PRZYKŁADY]
- Remont we Dwoje – 5 Najważniejszych Porad!
- Ekipa Remontowa – 3 Fundamenty Udanej Współpracy!
- Jak Współpracować z Architektem Wnętrz, By Nie Stracić Czasu i Pieniędzy [PORADNIK]
- Kuchnia z IKEA czy od stolarza?
- Jak Zaoszczędzić Na Meblach Kuchennych – 10 Projektowych Porad, By Oszczędzić Pieniądze!
- Szafa IKEA Pax czy stolarz? [PORÓWNANIE – CENY]
-
My właśnie zamówiliśmy wannę Schedline ze sklepu lazienka360.pl. Wygląda super, no i w sumie to pasuje do każdego stylu, bo jest prosta, prostokątna, bez żadnych ozdób i obłości, więc się obroni zawsze.