Dla ProjektantówKuchnia

Producenci Mebli Kuchennych – 4 Typy Producentów – Sprawdź Kto Robi Twoje Meble!

Gdy myślimy o wykonawcy mebli to często mamy w głowie obraz rzemieślnika w stolarskim fartuchu, który z dłutem w dłoni, rzeźbi w drewnie nasze meble… Obraz co prawda piękny, ale kompetentnie nieprawdziwy. Dlatego dziś trochę żartem, bo tak najlepiej przyjmować złe wiadomości, ale jednak prawdziwie, opiszę jak naprawdę, wyglądają producenci mebli kuchennych od kuchni 😉

Pracownik Dorywczy

producenci mebli kuchennych Pracownik dorywczy

Ninja meblarze. Nigdzie się nie  ogłaszają, nikt o nich nie wiem. Jednak jak tylko zaczniesz o nich pytać, to dowiesz się, że znajomy, znajomego, ma kolegę, który pracuje przy „meblach” i po godzinach coś tam dłubią. Więc dobra cena i podobno solidnie, bo się chłopaki znają na rzeczy. Podobno.

Osoby, które zajmują się produkcją mebli po godzinach to najczęściej pracownicy mniejszych zakładów stolarskich, które nie produkują mebli, ale mają z nimi coś wspólnego. Najważniejsze, że mają do dyspozycji podstawowe narzędzia do pracy.

Wydawać by się mogło, że taka usługa będzie najtańsza spośród prezentowanych oraz że takie chłopaki to okazja życia, ale tak nie jest. Przeważanie osoby zajmujące się dorabianiem na meblach wykonują bardzo rzadko zlecenia, przez co nie są w stanie uzyskać dobrych cen za materiały.

Ponadto praca przy meblach nie gwarantuję od razu wiedzy i umiejętności. Natomiast  za możliwość korzystania z maszyn zakładowych i tak komuś płacą.

Największym minusem korzystania z takiej „okazji” to fakt, że jeśli z meblami coś będzie nie tak, to nie mamy komu zgłosić reklamacji a pretensje, zamiast do kolegi znajomego, powinniśmy mieć tylko do siebie.

Po czym poznać Pracowników Dorywczych

 • Nie posiadają strony internetowej, czy nawet Fanpage’a. Zwykle to ktoś od znajomego.
 • Chętnie umawiają się na montaż w weekend, a w tygodniu po 17. 😉
 • Jeśli w ogóle jest umowa to bardzo, bardzo prosta, najczęściej bez projektu mebli.

Garażyści – Płyciarze

producenci mebli kuchennych płyciarz

Alfa i Omega przemysłu meblarskiego. Nie ma takiego mebla, którego by już nie zrobił (dwa razy). Na świecie nie ma też rzeczy, której by nie widział, a te nowości z targów z Mediolanu, to on już o tym dawno temu myślał… Tak, Garażysta to znawca, który odkrył jeden prosty sposób na produkcję mebli – fabryki go nienawidzą 😉

Mianem Garażystów można nazwać osoby, które zajmują się wykonywaniem mebli kuchennych na pełen etat, jednak ich produkcja sprowadza się do skręcania płyt laminowanych. Dlatego też często są nazywani Płyciarzami.

Sposób produkcji Płyciarza polega na zamówieniu gotowych formatek w hurtowni płyt laminowanych, frontów u producenta frontów kuchennych zaś okuć, jak się już pewnie domyślacie w hurtowni okuć i gotowe! Wystarczy złożyć.

Nie jest to najgorszy sposób, ponieważ lepiej zamówić dobre materiały u producentów i je tylko złożyć niż samemu próbować bez odpowiedniego sprzętu. Jednak najczęściej takie osoby będą unikać bardziej złożonych projektów, które wymagają większego zaangażowania, sprzętu, czy umiejętności.

Po czym poznać Garażyste-Płyciarza

 • Ma bardzo duże mniemanie o sobie, w końcu przechytrzył cały świat.
 • Mogą zrobić wszystko, chyba że projekt jest trochę bardziej skomplikowany, wtedy zacznie Cię przekonywać, żeby tak nie robić, że to źle, to bez sensu, kto to widział, nikt tak nie robi itp. itd.
 • Na większość pytań odpowie, że tak musi być lub tak się robi i tyle.

Stolarnie

Wreszcie zbliżamy się do naszego idealnego obrazu o Stolarzu, twórcy mebli, znawcy drewna, zaklinacza piły, wirtuoza frezarki, żeglarza obrabiarek sterowanych numerycznie.

Gdy myślimy o meblach wykonywanych przez Stolarza to najpewniej takie miejsca mamy na myśli. W stolarniach pracują fachowcy, wykonujący nie tylko meble kuchenne, ale meble w ogóle.

Często stolarnie posiadają swój punkt sprzedaży czy nawet studio meblowe, (taki bardziej elegancki punkt sprzedaży), dzięki czemu możemy obejrzeć meble przed zakupem.  W zależności od obłożenia mogą wykonywać zlecenia dla różnych firm lub skupić się jedynie na sprzedaży własnej produkcji.

Zakup mebli przez punkt sprzedaży niesie ze sobą dodatkową zaletę. W takim miejscu pracują projektanci, którzy pomogą nam przygotować projekt kuchni dostosowany do naszych potrzeb. Rozdzielne funkcji wykonawcy i projektanta jest bardzo ważne. W końcu dobry stolarz wcale nie musi być dobrym projektantem, tak jak projektant nie musi umieć obsługiwać piły tarczowej.

Dobry stolarz wcale nie musi być dobrym projektantem, tak jak dobry projektant nie musi umieć obsługiwać piły tarczowej.??

Jeśli szukasz dobrej jakości mebli pod wymiar, to szukaj właśnie takich miejsc.

Po czym poznać Stolarnie:

 • Najłatwiej poznać Stolarnie pytając, czy są w stanie wykonać łózko lub rozkładany stół. Wbrew pozorom takie meble wcale nie są proste do wykonania.
 • Przeważanie ich punkty sprzedaży mają dziwnie swojskie nazwy jak:  Meble Basia, Kuchinix-Pol albo Salon Producenta Mebli „Maja”. 🙂
 • Ceny są dostosowane do cen rynkowych w danej okolicy.

Fabryki Mebli

Wielkie maszyny, wielkie produkcje, wielkie marzenia, wielkie rzeczy 🙂 Fabryki mebli mogą zrobić wszystko pod warunkiem, że będzie tego dużo. Ponieważ każda zmiana ustawień pracy linii produkcyjnej to przestój i koszty – fabryki najchętniej podejmują się dużych zleceń lub produkcji seryjnej.

Dla nas oznacza to ograniczoną ofertę wymiarów, czy kolorów frontów. Jednak zyskujemy na bardzo powtarzalnej, jakości oraz przeważnie dobrym stosunku ceny do mebla.

Punkty sprzedaży współpracujące z fabrykami są swojego rodzaju pośrednikiem między Klientem a fabryką. Możemy zobaczyć tam gotowe meble i oferowane rozwiązania. Często również zakupić AGD, armaturę, panele szklane oraz blaty kamienne, czy kompozytowe.

Duże zakłady wykonują meble np. dla IKEA czy Black Red White (BRW), ale też do marketów budowlanych. Mamy również duże fabryki wykonujące meble pod własną marką jak Wolsztyńska Fabryka Mebli (WFM), czy Fabryka Mebli Bodzio, która jest jedną z największych fabryk w Polsce.

Zagraniczni, duzi producenci mebli kuchennych to np.  Nolte, Nobilia albo Haecker.

Jak widzimy, zakład produkcyjny jest firmą, która może wykonywać meble pod własną marką, według własnych wytycznych dotyczących jakości lub na zlecenie według wymaganej specyfikacji Klienta.

Więc jeśli zleceniodawca chce wysokiej jakości, to taką dostanie, a jak chce tylko tanio, to tani produkt otrzyma. Dlatego mówienie, że produkcja w fabryce jest gwarancją jakości to pewne niedomówienie. Poprawnie powinno brzmieć, że jest gwarancją powtarzalności jakości, jaką sobie zażyczy Klient.

Produkcja w fabryce nie jest gwarancją jakości tylko gwarancją powtarzalności. Jakość wyrobów zależy od wymagań zleceniodawcy.

Oczywiście nie zawsze jest tak, że fabryki produkują wszystko na jeden kolor czy wymiar. To jednak jest już zależne od elastyczności produkcji, budowy parku maszyn, czy samego procesu produkcji, ale o tym kiedy indziej 😉

Po czym poznać meble z Fabryki:

 • Najczęściej występuje ograniczona paleta kolorów i  wymiarów.
 • Zakup mebli dokonujemy w firmowych salonach sprzedaży.

Kim są producenci mebli kuchennych?

Producenci mebli kuchennych z całą pewnością są przeróżni. Tak samo, jak przeróżny poziom umiejętności oraz jakości swoich mebli prezentują. Nie wątpię również, że w każdej z tych grup występują jednostki wybitne, czy przysłowiowe czarne owce. Dlatego jak zawsze, tak i tu, szukając odpowiedniego producenta mebli, musimy zachować zdrowy rozsądek połączony z dozą sceptycyzmu.

Osobiście największe zastrzeżenia mam do wykonawców, których mebli nie jesteśmy w stanie zobaczyć przed zamówieniem.

Osobiście największe zastrzeżenia mam do wykonawców, których mebli nie jesteśmy w stanie zobaczyć przed zamówieniem. Gdy pracowałem w studiu mebli kuchennych, często widywałem Klientów ze swoimi Stolarzami, którzy pokazując nieswoje meble, zapewniali, że zrobią dokładnie tak samo. A to przecież niemożliwe.

Za najbezpieczniejszy wybór uważam fabryki. Mają swoje ograniczenia jednak powtarzalność wzorów i dekorów gwarantuje nam, że nawet w przypadku reklamacji nie będzie problemu z wymianą części, czy dopasowaniem frontów.

Dla osób szukających bardziej indywidualnych mebli polecam stolarnie, z tym zastrzeżeniem, że przed zakupem poświęćmy trochę czasu na sprawdzenie opinii oraz rekomendacji innych Klientów. Takie krótkie sprawdzenie pozwoli nam zaoszczędzić wiele nerwów, których i tak w czasie remontu mamy za wiele.

Udanego poszukiwania idealnego producenta mebli kuchennych! 🙂

 

A Wy, gdzie planujcie zamówić meble kuchenne? A jeśli już zamówiliście to, czy jesteście zadowoleni z wyboru?

 

Szukasz pomysłów do kuchni? Zobacz!

Filip Tchorek

Konkretne, techniczne i finansowe porady o wnętrzach. Dbam, by tekst był pomocny i praktyczny, bo zawsze można powiedzieć to prościej! Zawodowo projektant mebli, kardiochirurg wnętrz, czyli specjalista od kuchni, które są sercem każdego domu!

Powiązane Artykuły

Subscribe
Powiadom o
guest

6 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Elsie

Meble dębowe są bardzo popularne w polskich domach. Ma na to wpływ ich wysoka jakość oraz długa żywotność. Dziś na rynku istnieje wiele producentów mebli drewnianych, oferujących meble w różnych cenach i różnej jakości.

seez

Z moich znajomych ma je tylko mój wuj który kiedyś takie meble wykonywał na zamówienie. Ma na to wpływ ich wysoka cena, nie koniecznie większa funkcjonalność i nie zawsze design którego szukają moi znajomi.

seez

3 lata temu robiłem remont. Pracowałem wtedy w branży automatyki przemysłowej. Do zestawienia dorzuciłbym jeszcze fabryki, które są w stanie wykonać meble na zamówienie. Trick polega na tym, że cała machineria sterowana jest cyfrowo, projekt wykonuje się na stronie takiego producenta. Minusem jest bardzo ograniczony wybór formy. Jest to dobra alternatywa do płyciarza, wtedy gdy mebel z IKEI nie pasuje, a to co potrzebujemy nie jest bardzo skomplikowane (szafa wnękowa?). Jak mamy smykałkę do DIY to sami to skręcimy, jak nie zrobi to znajomy płyciaż ;).

Stefan

Szukałem właśnie informacji na ten temat w internecie, ponieważ jestem na etapie kupowania wyposażenia do kuchni. Myślę, że będę zamawiać meble na wymiar. Chciałbym sam wybrać projekt, który będzie mi najbardziej odpowiadać.

Back to top button