Kuchnia

Gniazdka w blacie [Przegląd rozwiązań]

Gniazdka w kuchni są bardzo potrzebne. Niestety, czasem tam, gdzie najlepiej pasują i byłyby pod ręką – całkowicie psują nam wzór płytek na ścianie czy długo wybieraną grafikę na szkle. W przypadku wysp kuchennych nie mamy w ogóle ścian, a również tam gniazdko by nam się przydało. Wtedy pojawia się on! Smukły, estetyczny i wyciągany, kiedy go potrzebujesz oraz chowany po skończonym zadaniu! Jeśli szukasz sprytnego zasilania w kuchni, to sprawdź rozwiązania na ukryte gniazdka w blacie! 

Czym są gniazdka w blacie?

Słowem wstępu ważne, abyśmy zrozumieli, czym są te ukryte gniazdka kuchenne. A to po prostu przedłużacze z bajerem 😉 Oznacza to, że w obrębie chowanego gniazdka, w zasięgu jego przewodu zasilającego musi znaleźć się inne, do którego możemy podłączyć naszą listwę.

Dla jednych może się to wydać oczywiste, ale w przypadku wysp kuchennych, jeśli nie zaplanowaliśmy chowanego gniazdka wcześniej, to może być problem z jego zasileniem.

Gniazda w blacie to nic innego, jak przedłużacze z ekstra funkcją. Dlatego pamiętajmy, że musimy je podłączyć do źródła prądu.

Druga sprawa, o której warto pamiętać, że jak każdy ruchomy element, tak i ten w gniazdku może poruszać się lekko i płynnie lub ciężko i się zacinać. Dlatego przed zakupem przez Internet warto sprawdzić na żywo, jak wybrany system się sprawuje.

Czy gniazdka w blacie są odporne na wodę?

Nie, gniazdka nie są odporne na bezpośrednie działanie wody, ale niektóre są bryzgoszczelne. Jednak same systemy posiadają pokrywki ochronne oraz oprawę wokół gniazdek, która odstaje o ok. 2-3 mm od powierzchni blatu. Dzięki temu w naturalny sposób chroni wnętrze listwy przed zalaniem. Dlatego, jeśli zalejemy blat, to woda nie powinna się dostać do naszego gniazdka.

Listwa pionowa chowana w blacie

Chowane Gniazdka w blacie przykłady pionowe

Klasyczna listwa zasilająca chowana w blacie, która występuje w kilku wariantach ilości gniazdek czy nawet portów USB. Ważne, abyśmy zwrócili uwagę na sposób wysuwania listwy.

Sama pokrywka, w zależności od producenta, może występować w wielu kolorach. Dzięki czemu jesteśmy w stanie z łatwością dopasować jej kolor do naszego blatu.

Przeważnie mamy dwa sposoby na wysunięcie listwy z blatu:

Wciskamy listwę, wtedy „podskoczy” i dalej już wygodnie możemy ją podnieść.

Wciskamy klapkę, która wychyla się, umożliwiając jej uchwycenie w celu wysunięcia całej listwy.

Te dwa rozwiązania wydają się mało istotne, ale w przypadku montażu listwy w szafce wiszącej, listwa wysuwana może nam się sama wysuwać, podczas gdy listwa wciskana ma blokadę.

Cena:

Od 100 zł za Tuba zasilająca do blatu GTV do nawet 1200 zł za np. EVOline Port 2x230V z USB

Zobacz najlepsze ceny:

Listwa pozioma chowana w blacie

Chowane Gniazdka w blacie przykłady poziome

W tym przypadku mamy do dyspozycji kilka wariantów rozwiązań. Nasze gniazdka mogą być tylko zasłonięte, mogą się całkowicie obracać lub tylko wychylać, ale za to być schowane w czasie pracy.

Również sam sposób odsłonięcia gniazdka, czy to przez otwarcie klapki, czy wciśnięcie (by sama się otworzyła), będzie miało znaczący wpływ na cenę.

Dzięki mnogości rozwiązań – łatwo znaleźć te dopasowane do naszych potrzeb i portfela.

Zakryte gniazdka w blacie

Jest to najprostsze rozwiązanie, polegające na estetycznym wykonaniu obudowy gniazdka. Samo miejsce przyłączenia jest osłonięte, dzięki czemu gdy nie korzystamy z gniazdka, praktycznie go nie widać. Proste i skuteczne rozwiązanie, posiadające jednak ograniczoną ilość przyłączy.

Gniazdo Bachmann Twist (najedź kursorem, by uruchomić animacje)

Cena:

Za ok. 260 zł możemy nabyć Gniazdo kuchenne bryzgoszczelne ASA, a za ok. 400 zł Gniazdo Bachmann Twist.

Zobacz najlepsze ceny:

 

Wychylne gniazdka w blacie

Wychylne gniazdka w blacie

Rozbudowaniem poprzedniego systemu jest gniazdko obracane. Cały system po otwarciu obraca się, umożliwiając wygodne podłączenie urządzeń do prądu. Natomiast gdy z niego nie korzystamy, system możemy przez obrót zamknąć, by elegancko komponował się z naszym blatem.

To rozwiązanie jest z natury większe, dzięki czemu mamy również więcej miejsca na dodatkowe przyłącza elektryczne czy porty USB.

Sam sposób otwierania może być przez uniesienie za pokrywkę lub poprzez jej wciśnięcie.

Ceny

Proste listwy zaczynają się od ok. 170 zł za Gniazdo meblowe ORNO 3x230V, natomiast wciskane obrotowe listwy typu EVOline Back Flip kosztują od 700 zł wzwyż.

Gniazdka w blacie, z których można korzystać, gdy są zamknięte

Gniazdka w blacie, z których można korzystać gdy są zamknięte

Ten system rozwiązuje problem schowanego gniazdka i podłączonego urządzenia, ponieważ umożliwia jednoczenie korzystanie z listwy w pozycji zamkniętej. Jest to możliwe dzięki szczelinie, wypełnionej antykurzowym grzebieniem ze sztucznego włosia, przez którą przewód zasilający może swobodnie przejść, gdy kabel jest podłączony do prądu.

Dużo tłumaczenia, a na filmie od razu wszystko jest jasne 🙂

Cena

W zależności, czy klapkę otwieramy przez wciśnięcie, czy musimy sami unieść ją naszym palcem, ceny wynoszą:
dla systemu otwieranego przez wciśnięcie Evoline FlipTop Push 3M ok. 700 zł i ok. 250 zł za Asa Plastici Versaflap z systemem klasycznie otwieranym.

Do góry gniazdkami, czyli gniazdka w szafkach wiszących

gniazdka w szafkach wiszących

Większość przedstawionych rozwiązań możemy również zamontować w szafkach wiszących. Pamiętajmy tylko, że niektóre systemy kolumnowe (pionowe) mogą się wysuwać w pozycji odwróconej. Dlatego przed ich montażem należy to sprawdzić 🙂

To które rozwiązanie najbardziej się Wam spodobało? 🙂


Potrzebujesz pomocy przy urządzaniu?

Zapisz się na nasz Kurs Urządzania Wnętrz🤓
Zobacz nasze Konsultacje Wnętrz Online! 
Jeśli potrzebujesz pomocy przy kuchni – Projekt Kuchni IKEA Online!
A może chcesz urządzić całe mieszkanie – ❤️Twój Świadomy Projekt! 
Zobacz naszego e-booka o kolorach we wnętrzu – Kolory Twojego Wnętrza E-Book!


Szukasz pomysłów do kuchni? Zobacz!

Tu możesz kupić chowane gniazdka w blacie 

 

Filip Tchorek

Konkretne, techniczne i finansowe porady o wnętrzach. Dbam, by tekst był pomocny i praktyczny, bo zawsze można powiedzieć to prościej! Zawodowo projektant mebli, kardiochirurg wnętrz, czyli specjalista od kuchni, które są sercem każdego domu!

Powiązane Artykuły

Subscribe
Powiadom o
guest

1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Przytulniej

Artykuł zawiera wiele inspirujących przykładów, które pomagają czytelnikom wizualizować efekt końcowy. Doceniam również sposób, w jaki wyjaśniasz zalety tego rodzaju rozwiązania i podajesz praktyczne wskazówki dotyczące montażu. Dziękuję za podzielenie się tymi kreatywnymi pomysłami, które z pewnością wzbogacą każde wnętrze. Polecam ten artykuł wszystkim, którzy poszukują innowacyjnych sposobów aranżacji i funkcjonalności w swoim pierwszym mieszkaniu.

Back to top button