Kuchnia

Gniazdka w Blacie [Przegląd Rozwiązań]

Gniazdka w kuchni są bardzo potrzebne niestety czasem tam, gdzie najlepiej pasują by były pod ręką, całkowicie psują nam wzór płytek na ścianie czy długo wybieraną grafikę na szkle.  W przypadku wysp kuchennych nie mamy w ogóle ścian, a również tam gniazdko by nam się przydało. Wtedy pojawia się on! Smukły, estetyczny i wyciągany, kiedy go potrzebujesz oraz chowany po skończonym zadaniu! Jeśli szukasz sprytnego zasilania w kuchni, to sprawdź rozwiązania na ukryte gniazdka w blacie! 

Czym są gniazdka w blacie

Słowem wstępu ważne, abyśmy zrozumieli, czym są te ukryte gniazdka kuchenne. A są to po prostu przedłużacze z bajerem 😉 Oznacza to, że w obrębie naszego chowanego gniazdka, w zasięgu jego przewodu zasilającego, musi znaleźć się inne, do którego możemy podłączyć naszą listwę.

Dla jednych to może wydać się oczywiste, ale w przypadku wysp kuchennych, jeśli nie zaplanowaliśmy chowanego gniazdka wcześniej, to może być problem z jego zasileniem.

Gniazda w blacie to nic innego jak przedłużacze z ekstra funkcją. Dlatego pamiętajmy, że musimy je podłączyć do źródła prądu.

Druga sprawa, o której warto pamiętać to, że jak każdy ruchomy element, tak i ten w gniazdku może poruszać się lekko i płynnie lub ciężko i się zacinać. Dlatego przed zakupem przez internet, warto sprawdzić na żywo jak, wybrany system się sprawuję.

Czy gniazdka w blacie są odporne na wodę?

Nie, gniazdka nie są odporne na bezpośrednie działanie wody, ale niektóre są bryzgoszczelne . Jednak same systemy posiadają pokrywki ochronne oraz oprawę, wokół gniazdek, która odstaje o ok 2-3mm od powierzchni blatu. Dzięki temu w naturalny sposób chroni wnętrze listwy przed zalaniem. Dlatego, jeśli zalejemy blat to woda nie powinna się dostać do naszego gniazdka.

Listwa pionowa chowana w blacie

Chowane Gniazdka w blacie przykłady pionowe

Klasyczna listwa zasilająca  chowana w blacie, która występuje w kilku wariantach ilości gniazdek, czy nawet portów USB. Ważne, abyśmy zwrócili uwagę na sposób wysuwania listwy.

Sama pokrywka, w zależności od producenta może występować w wielu kolorach, dzięki czemu powinniśmy być w stanie z łatwością dopasować jej kolor do naszego blatu.

Przeważnie mamy dwa sposoby na wysunięcie listwy z blatu:

Wciskamy listwę i wtedy „podskoczy” i dalej już wygodnie możemy ją podnieść.

Wciskamy klapkę, która wychyla się umożliwiając jej uchwycenie w celu wysunięcia całej listwy.

Te dwa rozwiązania wydają się mało istotne ale w przypadku montażu w listwy w szafce wiszącej, listwa wysuwane może nam się sama wysuwać, podczas gdy listwa wciskana ma blokadę.

Cena:

Od 100zł za Tuba zasilająca do blatu GTV do nawet 1200zł za np. EVOline Port 2x230V z USB

Zobacz najlepsze ceny:

Listwa pozioma chowana w blacie

Chowane Gniazdka w blacie przykłady poziome

W tym przypadku mamy do dyspozycji kilka wariantów rozwiązań. Nasze gniazdka mogą być tylko zasłonięte, mogą się całkowicie obracać lub tylko wychylać, ale za to być schowane w czasie pracy.

Również sam sposób odsłonięcie gniazdka, czy to przez otwarcie klapki, czy wciśnięcie by sama się otworzyła, będzie miało znaczący wpływ na cenę.

Dzięki mnogości rozwiań łatwo znaleźć te dopasowane do naszych potrzeb i portfela

Zakryte gniazdka w blacie

Jest to najprostsze rozwiązanie polegające na estetycznym wykonania obudowy gniazdka. Samo miejsce przyłączenia jest osłonięte dzięki czemu, gdy nie korzystamy z gniazdka praktycznie go nie widać. Proste i skuteczne rozwiązanie posiadujące jednak ograniczoną ilość przyłączy.

Gniazdo Bachmann Twist (najedź kursorem, by uruchomić animacje)

Cena:

Za ok 260zł możemy nabyć Gniazdo kuchenne bryzgoszczelne ASA, a za ok 400zł Gniazdo Bachmann Twist, 

Zobacz najlepsze ceny:

 

Wychylne gniazdka w blacie

Wychylne gniazdka w blacie

Rozbudowaniem poprzedniego systemu jest gniazdko obracane. Cały system po otwarciu, obraca się, umożliwiając wygodne podłączenie urządzeń do prądu. Natomiast gdy z niego nie korzystamy, system możemy przez obrót, zamknąć by elegancko komponował się z naszym blatem.

To rozwiązanie jest z natury większe, dzięki czemu mamy również więcej miejsca na dodatkowe przyłącza elektryczny, czy porty USB.

Sam sposób otwierania może być przez uniesienie za pokrywkę lub poprzez jej wciśnięcie.

Ceny

Proste listwy zaczynają się od ok 170zł za Gniazdo meblowe ORNO 3x230V, natomiast wciskane obrotowe listwy typu EVOline Back Flip kosztują od 700zł i wzwyż.

Gniazdka w blacie, z których można korzystać, gdy są zamknięte

Gniazdka w blacie, z których można korzystać gdy są zamknięte

Ten system rozwiązuje problem schowanego gniazdka i podłączonego urządzenia, ponieważ umożliwia jednoczenie korzystanie z listwy w pozycji zamkniętej. Jest to możliwe dzięki szczelinie wypełnionej anty-kurzowym grzebieniem ze sztucznego włosia, przez którą przewód zasilający może swobodnie przejść, gdy kabel jest podłączony do prądu.

Dużo tłumaczenie a na filmie od razu wszytko jest jasne 🙂

Cena

W zależności, czy klapkę otwieramy przez wciśnięcie, czy musimy sami unieść ją naszym palcem, ceny wynoszą:
dla systemu otwieranego przez wciśnięcie Evoline FlipTop Push 3M ok 700zł i ok 250zł za Asa Plastici Versaflap z systemem klasycznie otwieranym.

Do góry gniazdkami, czyli gniazdka w szafkach wiszących

gniazdka w szafkach wiszących

Większość przedstawionych rozwiązania możemy również zamontować w szafkach wiszących. Pamiętajmy tylko, że niektóre systemy kolumnowe (pionowe), mogę się wysuwać w pozycji odwróconej. Dlatego przed ich montażem należy to sprawdzić 🙂

To, które rozwiązanie Wam się najbardziej się spodobało? 🙂


Potrzebujesz pomocy przy urządzaniu?

Zapisz się na nasz – Kurs Urządzania Wnętrz🤓
Zobacz nasze – Konsultacje Wnętrz Online! 
Jeśli potrzebujesz pomocy przy kuchni –  Projekt Kuchni IKEA Online!
A może chcesz urządzić całe mieszkanie – ❤️Twój Świadomy Projekt! 
Zobacz naszego E-booka o kolorach we wnętrzu – Kolory Twojego Wnętrza E-Book!


Szukasz pomysłów do kuchni? Zobacz!

Tu możesz kupić chowane gniazdka w blacie 

 

Filip Tchorek

Konkretne, techniczne i finansowe porady o wnętrzach. Dbam, by tekst był pomocny i praktyczny, bo zawsze można powiedzieć to prościej! Zawodowo projektant mebli, kardiochirurg wnętrz, czyli specjalista od kuchni, które są sercem każdego domu!

Powiązane Artykuły

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Back to top button