SzafyUrządzanie Wnętrz

Szafa idealna. Jak w 4 krokach funkcjonalnie zaplanować swoją szafę?

Jak zorganizować szafę, by była funkcjonalna? To pytanie zapewne zadaje sobie wielu z Was, kupujących czy organizując szafę. Jeśli chcecie zaprojektować szafę samodzielnie, przygotować się do projektu z wykonawcą lub projektantem lub po prostu planujecie porządki – oto kilka podpowiedzi na perfekcyjną i pakowną szafę.

A jeśli potrzebujesz pomocy przy projekcie szafy lub innego wnętrza, to zobacz nasze Konsultacje Wnętrz Online!

 

Zobacz, jak organizować swoją szafę w czterech prostych krokach!

KROK 1: Odpowiedz sobie na trzy proste pytania!

1. Co chcesz przechowywać w tej szafie?

Sukienki, koszule, spodnie, bieliznę, dodatki, buty, walizki, ręczniki, pościel, kurtki, płaszcze, ubrania sportowe, sezonowe?

2. Czy większość tych rzeczy powinna wisieć na wieszakach?

3. Czy chcesz lub wolisz składać rzeczy w równą kosteczkę i układać na półkach, w koszyczkach lub organizerach?

KROK 2: Wybrane rzeczy podziel na dwie kategorie!

Po pierwsze: Rzeczy, które używasz często, codziennie i chcesz, aby były pod ręką (bielizna, koszule do pracy, ubrania sportowe, biżuteria, wygodne buty). Do tych rzeczy powinien być łatwy i szybki dostęp. Dlatego zaplanuj ich lokalizację na wysokości wzroku.

Po drugie: Rzeczy, które używasz rzadziej, sporadycznie, sezonowo, od święta (sukienki wieczorowe, płaszcze, ubrania zimowe, kombinezony, szale, kapelusze, szpilki). Natomiast rzeczy z tej kategorii spokojnie mogą wylądować na górnych i dolnych partiach szafy.

Poniżej uproszczony schemat stref łatwo i trudno dostępnych.

uproszczony schemat stref łatwo i trudno dostępnych w szafie

Ważną rolę w podejmowaniu decyzji będzie oczywiście odgrywać  wielkość przestrzeni, którą planujesz przeznaczyć na szafę, a także Twój budżet.

 

KROK 3: PLANOWANIE

Kiedy planujesz układ swojej szafy (ilość półek, drążków czy szuflad), to warto zapoznać się z ogólnymi wytycznymi dla różnej grupy ubrań.

Takie rozmieszczenie ubrań pozwoli wykorzystać każdy centymetr przestrzeni przeznaczonej na szafę. Bez obawy, że coś nam się nie zmieści.

Nie zapominajmy również o głębokości naszej szafy.

Na rynku mamy kilka wymiarów wieszaków do różnego typu ubrań. Standardowy wieszak ma ok. 43 cm długości. Na szczęście bez problemu kupicie też mniejsze, które są wybawieniem w przypadku, gdy nasza przestrzeń na szafę nie jest zbyt głęboka.

Co istotne, długość wieszaka nie wpływa na przechowywanie ubrań.

Gdy planujesz przestrzeń szafy i liczy się dla Ciebie każdy centymetr, to pamiętaj, że ubrania, jak i sama konstrukcja szafy, potrzebują przestrzeni.

Dlatego nie warto robić wszystkiego „na ścisk”.

Jak to policzyć:

GŁĘBOKOŚĆ SZAFY: Do głębokości wybranego wieszaka, organizera czy półki dodaj 10-17 cm przestrzeni na konstrukcję i luz montażowy.

Na przykład: [wieszak 43 cm] + [konstrukcja szafy 15 cm (drzwi, tył, uchwyt, zawiasy, mocowania półek)] = 58 cm, czyli wymagana głębokość Twojej szafy!

 

LUZ POTRZEBNY DO ORGANIZACJI (wysokość i szerokość): Przedział wybranej organizacji, w zależności od naszych preferencji, wynosi  0,2 – 2 cm.

LUZ POTRZEBNY UBRANIOM NA PÓŁKACH (wysokość i szerokość): Przedział wybranej organizacji, w zależności od naszych preferencji, wynosi  0,2 – 5 cm.

Przykład: Wybrany przez Ciebie pojemnik na ubrania FYSSE – IKEA ma wysokość 30 cm, dodaj więc do jego wymiaru ok. 0,5 cm luzu.

Wymagana wysokość wnęki od półki do półki wynosi 30,5 cm.

To najważniejsza część planowania. Całość musi być spójna i przemyślana, by wymarzona szafa nie stała się Twoim największym koszmarem.

 

KROK 4: ORGANIZACJA

Rozwiązań, ułatwiających nam życie i pomagających w perfekcyjnej organizacji, jest naprawdę sporo. Wybierz te, które dotyczą największej ilości rzeczy w Twojej szafie.

Ilość i rodzaj organizacji w znaczącym stopniu będą wpływały na Twój budżet.

 

Szuflady

Idealnie sprawdzą się na bieliznę, biżuterię, szaliki, apaszki, małe torebki i kosmetyki. Masz do wyboru wiele rodzajów szuflad. Tradycyjne, wewnętrzne, przeszklone oraz z podświetleniem.

Ilość i rodzaj szuflad najbardziej wpływają na końcową cenę szafy.

Jeśli szukasz oszczędności, to dobrym rozwiązaniem mogą stać się organizery, które ułożysz na tradycyjnej półce.
Większość z nich możecie zakupić w sieciówkach, skompletować czy nawet wykonać samodzielnie.

Warto wybrać je już na etapie projektu czy urządzania szafy.

 

Drążek czy pantograf? 

Dużym udogodnieniem dla niższych osób są pantografy, czyli opuszczające się w dół drążki.
Nie jest to bardzo droga organizacja.

Pantograf pozwala wykorzystać przestrzeń do samego sufitu. Świetnie sprawdza się do organizacji długich płaszczy czy sukni.
Dzięki zastosowaniu pantografu, niżej zyskamy miejsce na wieszak na spodnie, spódnice albo szuflady na bieliznę czy półki na ulubione buty.

Jeśli jednak przestrzeń na wiszące ubrania nie jest zbyt duża, to w zupełności wystarczy nam tradycyjny drążek na wieszaki.

W przypadku, gdy zdecydujecie się na szafę z drzwiami otwieranymi na boki i będzie ona wystarczająco głęboka, to śmiało możecie zaplanować funkcjonalne organizery na torebki, kosmetyczki, krawaty czy paski. 

Organizacja na drzwiach szafy pozwoli oszczędzić Wam sporo miejsca.

Co jeszcze? Poniżej praktyczne gadżety

Oświetlenie w szafie sprawdza się w małych i ciemnych pomieszczeniach. Sprawdzi się w każdym stylu wnętrza.

Automatyczne zasuwanie drzwi szafy to doskonałe rozwiązanie dla perfekcjonistów i posiadaczy szklanych frontów szaf.

Jeśli Twoja druga połówka nieustanie zapomina zamykać szafy lub chcesz uniknąć ciągłego polerowania frontów, to warto rozważyć ten system.

Jak wyobrazić sobie przestrzeń?

Mianowicie mamy pewne opcje do wyboru. Do dyspozycji są darmowe programy do projektowania 2D lub po prostu kartka papieru i ostry ołówek.

Wielu stolarzy czy salony meblowe oferują również darmowy, prosty projekt szafy, który często w zupełności wystarczy, by wyobrazić sobie swoją idealną szafę.

No to teraz bez trudu zorganizujecie swoją idealną szafę.


Potrzebujesz pomocy przy urządzaniu?

Zapisz się na nasz Kurs Urządzania Wnętrz🤓
Zobacz nasze Konsultacje Wnętrz Online! 
Jeśli potrzebujesz pomocy przy kuchni – Projekt Kuchni IKEA Online!
A może chcesz urządzić całe mieszkanie – ❤️Twój Świadomy Projekt! 
Zobacz naszego e-booka o kolorach we wnętrzu – Kolory Twojego Wnętrza E-Book!


Szukasz pomysłu na sypialnię? Zobacz!

Przydatne linki:

Rozalia Tchorek

Projektant wnętrz z ponad 10 letnim doświadczeniem projektowym. Autorka ponad 460 zrealizowanych projektów. Prywatnie podróżniczka i miłośniczka sportowych wyzwań.

Powiązane Artykuły

Subscribe
Powiadom o
guest

2 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Michalina

Niby jestem ze swojej szafy robionj na zamówienie zadowolona, a jednak trochę żałuję, że wcześniej nie przeczytałam tego wpisu.

Luna

Fajny post! Dobrze zaplanowana szafa będzie świetnie korespondować w dobranym projekcie wnętrza, np. od [SPAM]

Back to top button