Dla ProjektantówUrządzanie Wnętrz

Połysk, czy Mat? 5 Najczęstszych Mitów!

Jedno z najczęstszych pytań dotyczących wykończenia szafek to odwieczne: w połysku, czy macie? Pytanie z jednej strony bardzo ważne oraz istotne jednak obrośnięte wieloma mitami. Więc, czy można jednoznacznie stwierdzić, czy lepszy połysk, czy mat? Myślę, że nie można 🙂 Jednak mimo wszystko spróbuję opisać najpopularniejsze mity oraz faktyczne różnice. Więc połysk, czy mat? Sprawdźcie! 

Po pierwsze: wybierz sercem!

Jeśli się zastanawiasz nad sposobem wykończenia, to zapewne zapytasz znajomych lub rodzinę. I to jest pierwszy błąd 🙂 Zdania będą bardzo podzielone, a wynika to z faktu, że każdy mówi o zupełnie innym materiale, jedynie myśląc, że mówi tylko o jego wykończeniu w połysku lub macie.

Tak naprawdę różnice techniczne są niewielkie, co przedstawię w dalszej części wpisu, natomiast wszystkie nieprzychylenie opinie wynikają z zupełnie innych problemów niż samo wykończenie materiału.

Dlatego wybierając np. swoją wymarzoną kuchnię idź za głosem serca! Jeśli jedna z powierzchni podoba Ci się bardziej, to po prostu ją wybierz. Wszystkie argumenty za i przeciw nie mają znaczenia, jeśli nie będziesz zadowolona z efektu!

Po drugie: porównaj te same materiały!

Zanim przejdziemy do mitów dotyczących wykończeń, musimy jeszcze ustalić, co tak naprawdę będziemy porównywać. W przypadku wykończenia w połysku lub macie, fronty mogą być wykonane z laminatu, akrylu, szkła, foli lub malowanego MDF-u.

Najbardziej problematyczny w tym zestawieniu jest MDF, ponieważ w tym przypadku mamy do czynienia z całym ogromem różnych lakierów oraz samych sposobach lakierowania, tak samo, jak i sposobach suszenia. Wszystkie te czynniki wpływają na końcową jakość produktu oraz warstwy zewnętrznej.

Porównywanie frontów lakierowanych z MDF-u od różnych wykonawców to porównywanie kompletnie różnych materiałów, a nie tylko samego wykończenia w połysku lub macie.

Dlatego jedna osoba może być zachwycona trwałością drzwi w połysku/macie a inna oburzona. Jednak nie jest to wina samego wykończenia a jakości wykonanego materiału.

W  dalszej części wpisu poznasz najpopularniejsze mity dotyczące wykończania w połysku i macie. Jednak proszę, miej na uwadze, że porównanie należy rozumieć jako porównanie dwóch takich samych materiałów, wykonanych przez tego samego wykonawcę w taki sam sposób. Wtedy jedyna różnica to rodzaj wykończenia, a własnie o to w tym wpisie się chodzi 🙂

To porównanie należy rozumieć jako porównanie dwóch takich samych materiałów, wykonanych przez tego samego wykonawcę w taki sam sposób.

Ostatnia uwaga. Mówimy o macie, który jest czasem nazywany półmatem, jednak w większości przypadków jest to jedno i to samo wykończenie, dlatego będę pisał po prostu mat. 🙂

Teraz już zaczynamy właściwy tekst!

 

Połysk, czy Mat? 5 Popularnych Mitów!

 

1. Połysk się palcuje, a mat się nie palcuje!

Gdy pracowałem w studiu mebli kuchennych niezmiennie mnie śmieszyło, gdy ktoś usilnie próbował zapalcować próbkę frontu na amen mówiąc: „a widzi Pan, jednak się palcuje!’ 🙂

Niestety prawda jest taka, że każdy front dotknięty ubrudzoną dłonią będzie się „palcował”, niezależnie od wykończenia w połysku lub macie.

Ponadto zabrudzenia, jakie powstają na frontach szafek kuchennych, mają najczęściej tłusty charakter 😉 To oznacza, że się błyszczą, tym samym odbijają światło. Dlatego na połysk mogą być nawet mniej widoczne niż na macie.

Jednak omawiając nasz mit całościowo, uważam, że obydwa materiały się „palcują”,  dlatego mówienie, że dotyczy to jedynie połysku, jest błędne.

2. Na połysku zostają smugi!

W przypadku frontów z lakierowanego MDF-u, czy w połysku, czy macie, zasada jest taka sama – wycieramy fronty do sucha i wtedy nie ma smug. Jednak w tym micie jest ziarenko prawdy.

Jak wspominałem, fronty możemy wykonać z różnych materiałów, które są mniej lub bardziej łatwe w czyszczeniu. Jednymi z łatwiej czyszczących się materiałów są drzwi laminowane. Jest to materiał, który się rewelacyjni czyści, a który najczęściej występuje w gładkim macie lub w delikatnej matowej strukturze przypominającej skórkę pomarańczy.

Fronty laminowane w delikatnej strukturze są niesamowicie wygodne w czyszczeniu, ponieważ nie trzeba ich specjalnie docierać, a nawet zabrudzenia i słynne „palcowania” bywają niewidoczne.

Dlatego, jeśli porównamy matowe fronty laminowane z frontami lakierowanym w połysku lub wykonanymi ze szkła to zdecydowanie mat wygrywa. Jednak bądźmy dokładni – wygrywa nie sam mat, tylko laminat 🙂

3. Mat jest bardziej odporny na zarysowania!

Jeśli porównujemy takie same materiały, to sposób ich wykończenia nie wypływa na właściwości mechaniczne użytego lakieru. Poza wyjątkami – wtedy jednak wpływa 🙂

W przypadku MDF-u, foli, czy akrylu mam do czynienia z tym samym materiałem, dlatego rodzaj wykończenia powierzchni nie wpływa na wytrzymałość powłoki.

Jednak w przypadku laminatów występują już znaczne różnice. Fronty laminowane wykończone w połysku są materiałem dużo mniej odpornym na zarysowania zewnętrznej warstwy niż ich odpowiednik w macie. Wynika to z tego, że laminat w połysku jest pokrywany zewnętrza warstwą, nadjadając mu połysk, która jest bardzo podatna na zarysowania.

4. Na połysku wszystko widać!

Jeśli podsumujemy trzy poprzednie mity, to wyłania się słynne: „na połysku wszytko widać.” A widać jedynie odbicie światła 😉

Światło we wnętrzu pełni bardzo ważną rolę a odpowiednie rozmieszczenie źródeł świtała może uwydatnić zarówno, wady jak i zalety naszego wnętrza. W kontekście frontów, niestety te efekty działają najczęściej na ich niekorzyść.

Dużo trudniej jest wykonać dobrej jakości front w połysku, ponieważ w odbiciu widać każdy defekt czy nierówność materiału. Jednak to nie wina samego połysku a jakości produktu.

Jeśli patrząc na fronty widzimy odbijające się w nich źródło światła, to na powierzchni możemy dostrzec każdą nierówność, defekty, mikro rysy, duże rysy i odciski palców. W przypadku gorszej jakości frontów lakierowych w połysku, będą widoczne w szczególności ślady po ręcznym polerowaniu lub inne drobne zarysowania.

Dlatego ten mit jest półprawdą. Ponieważ nie powinniśmy go odnosić bezpośrednio do widocznych zabrudzeń, bo te będą widoczne pod światło na każdym materiale. Jednak prawdą jest, że na materiałach w połysku widać lepiej wszelkie defekty powierzchni i wszystkie techniczne niedociągnięcia.

5. Czarny tylko w macie!

Jeśli kolor czarny to tylko w macie! Albo tylko w połysku, to zależy kogo spytać 🙂

Wspominam o kolorze czarnym, ponieważ budzi on najwięcej kontrowersji przy pytaniu o jedynie i słuszne wykończenie. Jednak nie ma czegoś takiego jak kolor przypisany do wykończenia w połysku lub macie.

Sposób odbierania kolorów w różnym wykończeniu jest czymś w pełni subiektywnym.

Oczywiście często styl naszego wnętrza sugeruje rodzaj wykończenia powierzchni. Jednak absolutnie nic nie stoi na przeszkodzie, abyśmy zerwali ze schematem i wybrali dokładnie taki, rodzaj jaki nam najbardziej odpowiada w danym kolorze.

Sposób odbierania kolorów w różnym wykończeniu jest czymś w pełni subiektywnym, dlatego jak pisałem na samym początku, wybierając rodzaj wykończenia, warto kierować się sercem.

Połysk, czy mat a może dobry, czy zły wykonawca?

Jeśli nadal się wahacie nad rodzajem wykończenia, a serce nie podpowiada Wam rozwiązania, to ostatnim wartym rozważenia elementem układanki, jest nasz wykonawca mebli.

W przypadku gdy nie widzieliście mebli przed zakupem (czego lepiej unikać) lub macie jakiekolwiek obawy co do umiejętności wykonawcy (czego też lepiej unikać) to bezpieczniejszym wyborem będzie wykończenie w macie, który więcej wybacza. Ponadto matowe fronty laminowane należą do najtrwalszych i odpornych materiałów.

Jeśli umiejętności wykonawcy budzą Wasze obawy to lepiej go zmienić albo wybrać wykończenie w macie, które wybacza więcej niedoskonałości.

Wykończenie w połysku w przypadku MDF-u lakierowanego może być bardzo efektowne, ale wymaga odpowiedniej technologii, aby fronty wyglądały tak, jak powinny.

Pewnym w miarę bezpiecznym rozwiązaniem jest wybór frontów pokrytych folią lub akrylem, ponieważ wymaga to specjalistycznych urządzeń, co gwarantuje powtarzalną jakość. Natomiast ekonomicznych odpowiedników połysku, czyli błyszczących laminatów, lepiej unikać.

Błysk w oku, mat w sercu

Połysk i mat to tylko rodzaje końcowego wykończenia a na trwałość samego materiału wpływa dużo więcej czynników. Dlatego, jeśli ktoś zacznie Wam wykładać teorie o wyższości jednego nad drugim, to zawsze dopytajcie, o jakim materiale mówi.

Osobiście uważam, że nie tyle rodzaj wykończenia jest ważny ile jego jakość. W końcu nic nam po najpiękniejszym froncie, z którego farba schodzi płatami.

Każdy, kto wybrał, zapewne to powie, że tylko to jego, to najlepsze wykończenie!

Nie dajmy się również zwariować skrajnym opinią, gdyż jak wszyscy dobrze wiemy, każdy, kto wybrał, zapewne to powie, że tylko to jego to najlepsze wykończenie.  😉

 

A Wy, co wybieracie? Połysk, czy Mat?

 

Szukasz pomysłów do kuchni? Zobacz!

Filip Tchorek

Konkretne, techniczne i finansowe porady o wnętrzach. Dbam, by tekst był pomocny i praktyczny, bo zawsze można powiedzieć to prościej! Zawodowo projektant mebli, kardiochirurg wnętrz, czyli specjalista od kuchni, które są sercem każdego domu!

Powiązane Artykuły

Subscribe
Powiadom o
guest

4 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Aleksandra

Chyba najważniejszym kryterium wyboru połysk/mat jest jednak nasze „podoba mi się”, ale przyznam, że tu warto zwrócić uwagę również na inne aspekty.

Patryk

Aktualnie jestem przy wykonczeniu lazienki.. z pewnych wzgledow musialem dwie (z kilku) dodatkow miec w polysku – czy to sie ugryzie i bedzie to „fopa”? 🙂 Czy moze przymknac oko i cieszyc sie z tego co mam? 😀

Back to top button