Urządzanie WnętrzŚciany

Kolor roku Pantone! Czy warto wybrać kolor roku? [PLUSY i MINUSY]

Szukasz najnowszych trendów kolorystycznych we wnętrzach? Zastanawiasz się, na jaki modny kolor przemalować ścianę w tym sezonie? A może lubisz być na bieżąco w świecie designu? Zobacz Kolor Roku Pantone i poznaj najmodniejszy kolor tego roku! Dowiedz się, kto wybiera kolor roku oraz sprawdź plusy i minusy wyboru.

Czarodziej koloru!

Każdego sezonu Pantone Color Institute ogłasza kolor roku Pantone!

Zastanawiacie się, kim jest Pantone Color Institute? Czy jest to jakiś znany influenser w świecie designu, projektant celebryta, a może kampania marketingowa jakiejś firmy produkującej farby?

Otóż jest to amerykańska firma, mająca grupę wybitnych ekspertów, która współpracuje z firmami na całym świecie i pomaga im podejmować świadome decyzje, dotyczące kolorów dla ich marek lub produktów.

To oni zdefiniowali kultowy niebieski kolor od Tiffany&Co oraz opracowali kolor Minion Yellow, który został stworzony i nazwany na cześć słynnych, niesfornych postaci z bajki. Władają kolorami nie tylko na sklepowych półkach, ale i we wnętrzach oraz na wybiegach mody.

Podsumowując, Pantone Color Institute zna się na kolorach jak nikt inny!  Świetnie rozumieją znaczenie i siłę koloru, zdają sobie sprawę, jak ważny jest kolor w otaczającym nas świecie oraz jak wielki ma on wpływ na nasze samopoczucie.

Zobacz kolor roku Pantone!

Kolor Roku Pantone 2020

Poprzednie Kolory Roku Pantone:

Kolor Roku Pantone 2012-2019
źródło: pantone.com

Wiedząc już, czym są te słynne kolory roku, zdecydujcie sami, czy warto sugerować się modą! Oceńcie, czy wybór modnego koloru roku ma uzasadniony sens, czy może jest chwilową fascynacją?

Poznajcie PLUSY i MINUSY, wynikające z zaproszenia koloru roku Pantone na ściany swojego mieszkania.

 

PLUSY


1. Kolor, który współgra z otaczającym nas światem!

Kolor roku Pantone jest starannie przemyślany przez specjalistów. Zostaje wybrany po wielu analizach trendów. Aby dokonać wyboru co roku, eksperci od kolorów Pantone przeczesują świat w poszukiwaniu nowych wpływów kolorów oraz dogłębnie analizują trendy.

Wybierając kolor roku do swojego wnętrza masz pewność, że współgra on z otaczającym Cię światem.

Badają wiele dziedzin w poszukiwaniu koloru idealnego. Wyszukują nowych artystów, wertują modę, przekopują się przez wszystkie dziedziny projektowania, śledzą popularne kierunki podróży, filmy, rozrywkę, kuchnie, a także nowe style życia i warunki społeczno-ekonomiczne.

Wpływy mogą również wynikać z nowych technologii, a nawet nadchodzących wydarzeń sportowych czy kulturalnych, które przyciągają uwagę całego świata.

Dlatego decydując się na kolor roku do naszego wnętrza, mamy pewność, że współgra on z otaczającym nas światem, aktualnymi trendami i modą.

2. Ponadczasowy i trwały!

Kolory roku nie są ulotne. Jeśli zdecydujesz się w danym okresie na aktualny kolor roku, to jego termin ważności nie wygasa wraz z wybiciem północy w sylwestrową noc.

Kolory, które uzyskały tytuł „koloru roku”, otrzymują projektowy immunitet.

Projektanci, jak i sami użytkownicy, będą używać i uznawać te kolory za ponadczasowy wygląd wnętrz. Wybierając taki kolor, spokojnie możesz cieszyć się modnym i stylowym wnętrzem przynajmniej przez kilka lat!

3. Kolor pełen emocji!

Kolory roku Pantone są zawsze eleganckie w swojej prostocie. Pozytywnie działają na naszą psychikę i zmysły. Często bywają też sugestywne, zapewniając poczucie bezpieczeństwa i schronienie oraz ułatwiają odpoczynek.

Każdy z kolorów roku niesie ze sobą historię i pozytywne emocje.

Dzięki temu jest mało prawdopodobne, że kolor, który zyskał tytuł „koloru roku”, szybko nam się znudzi lub w dłuższej prospektywnie będzie nas drażnił czy męczył.

4. Sposób na szybką metamorfozę!

Za pomocą koloru łatwo możesz odświeżyć swoje wnętrze, nadać mu nowy styl i klimat.

Czasem jednak zły wybór koloru rujnuje całą koncepcję i zamiast stylowego wnętrza mamy wnętrze, w którym po kilku minutach boli nas głowa. Kolory mogą być zbyt mdłe lub zbyt intensywne. Niewłaściwie dobrany odcień farby możne zniweczyć całe nasze starania.

Wybierając kolor roku, masz pewność, że Twoje wnętrze będzie modne i stylowe przez najbliższych kilka lat.

Nie musisz łamać sobie głowy milionami odcieni czy namiętnie przeszukiwać Internet w poszukiwaniu inspiracji. Pantone zrobiło to za Ciebie. Dzięki temu możesz się cieszyć pięknym wnętrzem.

Dlatego, jeśli szukasz szybkiego sposobu na modną metamorfozę, to wybranie koloru roku jest dobrym rozwiązaniem.

5. W każdym stylu!

Kolor roku bardzo często pasuje do wielu stylów wnętrz. Jego uniwersalność i elastyczność urzeka niemal każdego. Sprawdzi się w bardzo klasycznych wnętrzach, nowoczesnych i minimalistycznych, jak również w stylach pełnych surowości.

 

Kolory pięknie uzupełniają style wnętrz, podkreślają je i często nadają im wyrazistości.

Jeśli zachowamy odpowiednią koncepcję naszego wnętrza, kolor roku z pewnością świetnie uzupełni naszą aranżację.

MINUSY


1. Brzydal!

Modny kolor nie zawsze może nam się podobać. Nie ma w tym nic złego. Jeśli kolor nam się nie podoba, wówczas nie warto uparcie za nim podążać.

Jeśli mamy wątpliwości co do koloru, który widzimy na palecie, to pomalowanie nim ściany tylko spotęguje efekt odrzucenia.

To, jak postrzegamy kolory, jest rzeczą subiektywną.

Kolor to nic innego, jak odbite światło, które odbieramy oczami. To oczy czytają i tworzą u nas wrażenia psychiczne, wywoływane w mózgu.

Widzenie kolorów to bardzo subiektywne wrażenie psychiczne, powstające w mózgu człowieka. Dlatego jeśli kolor roku nam się nie podoba, to nie znaczy, że nie mamy gustu czy stylu. 

2. Jak wszyscy!

Zapraszając kolor roku do swojego wnętrza, musimy liczyć się z tym, że jest on popularny. Spotkamy go na wystawach sklepowych, w magazynach wnętrzarskich i programach telewizyjnych.

Może okazać się, że kolor roku zagościł też w mieszkaniu naszej sąsiadki, koleżanki czy teściowej.

Popularność koloru ma dwa oblicza.

Z jednej strony jesteśmy „na czasie”, otwarci na wnętrzarskie innowacje i podboje. Z drugiej strony, mieszkań w tym kolorze może być wiele, a my staniemy się jednymi z wielu.

3. Brak chemii!

Pomimo że kolor roku Pantone jest staranie przemyślany, a jego odcień nie jest przypadkowy, może zdarzyć się tak, że absolutnie nie będzie pasował do Twojego wnętrza, mebli czy dodatków.

Jeśli masz obawy, że modny kolor przytłoczy styl Twojego wnętrza, to odpuść!

Jeśli styl Twojego wnętrza opiera się na meblach czy dekoracjach, a modny kolor do nich nie pasuje, to zdecydowanie nie ma sensu zapraszać go na siłę.

W zgodzie ze sobą!

Myślę, że warto inspirować się trendami wyznaczanymi przez specjalistów, ale zawsze róbcie to w zgodzie ze sobą! Pamiętajcie, że odbiór koloru jest szalenie subiektywny i to, czy kolor roku nam się podoba, czy nie, tak naprawdę o niczym nie świadczy.

W szerszym znaczeniu, kolor jest wrażeniem postrzegania światła przez nasze oczy, w węższym natomiast – jest jakościowym określeniem przez nas jego jasności, nasycenia i waloru barwy (czyli porównaniem do najbliższej barwy prostej).

Każdy z nas ma inną wrażliwość oceny koloru. Dzięki temu nasze wnętrza są tak unikatowe.

Jeśli jesteście ciekawi, jaka jest Wasza wrażliwość na kolor, to wykonajcie Color IQ Test i podzielcie się z nami wynikami!

Pochwal się nam w komentarzach!

  • Czy Waszym zadaniem warto wybierać modny kolor?
  • Który kolor roku podobał się Wam najbardziej?
  • Wolicie jednolite czy kolorowe wnętrza?
  • Jaki kolor macie lub planujecie mieć w swoim mieszkaniu?

Interesują Cię trendy we wnętrzach? Zobacz również:

Jeśli szukasz swojego stylu, to zobacz również:

Jeśli wolisz słuchać – wybierz nasze podcasty!

Rozalia Tchorek

Projektant wnętrz z ponad 10 letnim doświadczeniem projektowym. Autorka ponad 460 zrealizowanych projektów. Prywatnie podróżniczka i miłośniczka sportowych wyzwań.

Powiązane Artykuły

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Back to top button