
7 cech projektanta wnętrz. Sprawdź, ile z nich masz!
Często zderzam się z przekonaniem, że praca projektanta wnętrz polega tylko na dekorowaniu, dobieraniu dodatków i łączeniu kolorów. Ponieważ wiedza i doświadczenie to coś, co zdobywamy z czasem, tak pewne cechy wrodzone są tym, co daje nam naturalne predyspozycje do tego zawodu.
Dlatego przygotowałam dla Was moją subiektywną listę 7 cech, które każdy projektant wnętrz powinien w sobie odnaleźć i rozwijać 🙂
7 cech projektanta wnętrz
1. Otwartość – sztuka idealnego dopasowania
Mówiąc o otwartości, mam na myśli otwartość na ludzi, na ich wady i zalety, na style, które lubisz i których nie znosisz. W końcu też otwartość na świat, by się go nie obawiać.
Dobry projektant jest jak mistrz kuchni, który ma swoje ulubione dania, ale potrafi przyrządzić dobry posiłek zarówno dla mięsożerców, wegan, jak i miłośników bezowych przysmaków.
Innymi słowy, nie możesz ograniczać się do jednego stylu czy trendu. Powinnaś rozumieć każdy z nich i swoją wiedzą wspierać Inwestorów.
2. Umiejętność słuchania – tworzenie emocji we wnętrzu
Gdy przeprowadzam pierwszy wywiad z Inwestorem, skupiam całą uwagę na rozmówcy, dając mu przestrzeń do wypowiedzi i dopytując o detale.
Oprócz słuchania naszych rozmówców, musimy im się uważnie przyglądać, ponieważ 90% przekazu to mowa ciała. Gdy pytam o przyszły styl wnętrza, to dużo więcej dowiaduję się z mimiki niż z samej werbalnej odpowiedzi.
Ile razy słuchając kogoś, już w myślach układałaś sobie odpowiedź lub kolejne pytanie? No właśnie.
Projektowanie to tworzenie miejsc, które są odbiciem emocji swoich użytkowników. Dlatego w czasie rozmowy należy szukać tych emocji między słowami i z ich pomocą tworzyć projekt.
Wnętrza to emocje. Emocje, które inspirują.
3. Moc rozwiązywania problemów – nie każdy bohater nosi pelerynę
Jeśli myślisz, że twoim głównym zajęciem jako projektanta wnętrz będzie wybieranie drogich dodatków i tworzenie loftowych wnętrz w 200-metrowych domach, to muszę cię zawieść.
Najczęstszym problemem, z którym przychodzi mi się mierzyć to brak miejsca.
Najczęstszym problemem, z którym przychodzi mi się mierzyć to brak miejsca. I to nieważne, czy mówimy o mieszkaniach 40-, 60- czy 100-metrowych. Miejsca zawsze brakuje, a codzienne wyzwania potrafią zaskakiwać.
Niedawnym wyzwaniem była próba połączenia wielkich czarnych kolumn głośnikowych męża, w niedużym salonie w stylu skandynawskim, o którym marzyła jego żona. Tu na równi z wiedzą projektową przydały mi się umiejętności z zakresu zażegnywania konfliktów, mediacji i parzenia melisy 🙂
Tak, my pomagamy – i to jest największy wyznacznik naszej pracy.
Na początku mojej kariery miałam okazję wykonywać projekty domów pokazowych i cóż, to niesamowicie łechta ego. Jednak teraz wiem, że szczere dziękuję czy słowa „bez ciebie byśmy tego nie zrobili”, to prawdziwy cukier, który mnie napędza 🙂
4. Wrażliwość na piękno – w nieustannej podróży
O ile ogólne zasady projektowania się nie zmieniają, tak trendy i nowe wzory to coś, za czym trudno nadążyć, jeśli się tego zwyczajnie nie lubi. Inwestorzy często zaczynali rozmowę od pytania, co jest teraz modne i na czasie. Jeśli nie chcesz zalać się rumieńcem, to po prostu musisz być na bieżąco.
Dobrze mieć w sobie ten wewnętrzny magnes, który naturalnie przyciąga cię do stylowych wnętrz, mebli i dodatków, dzięki czemu z łatwością nadążasz za wszystkimi nowinkami ze świata designu.
Jednak wrażliwość projektanta to coś jeszcze. To umiejętność przenikania spojrzeniem przez wnętrza i ich rozumienie. To również wyczuwanie emocji, jakie za nimi się kryją oraz mówiąc kolokwialnie – ich czucie.
5. Twórcza dusza – sztuka panowania nad kreatywnością
Po dokładnym wywiadzie, szczegółowym pomiarze, nareszcie pora na pracę twórczą! Niestety, czasem w głowie hula wiatr, a termin nas goni.
Umiejętność panowania nad swoją weną, nad tą artystyczną cząstką siebie, jest bardzo ważna. Nikt nie jest wiecznie natchniony, ale można się tego nauczyć i to uczucie potęgować. Wiedzieć, co robić, by w ten stan natchnienia wchodzić, gdy przychodzi na to pora.
Trzeba mieć w sobie coś z artysty i dużo dyscypliny, abyśmy to my panowały nad naszą kreatywnością, a nie były jej zakładnikiem.
Mój sposób to praca o drugiej w nocy, gdy mąż śpi. Siadam wtedy do projektu, owinięta w koc z kubkiem gorącej czekolady i ołówkiem za uchem (projektowy look!). Patrzę wówczas na rysunek, gdzie proste linie ścian świdrują mi głowę, tworząc różne rozwiązania.
6. Widzenie kolorów, czyli ewolucyjne przystosowanie
Na ten temat było już wiele mitów, legend i żartów, a jednak coś w tym jest, że my, kobiety, mamy naturalne predyspozycje do lepszego rozróżniania kolorów 🙂
Ostatnio czytałam, że wynika to prawdopodobnie z naszej ewolucji, gdy w pradawnych czasach podział obowiązków był kompletnie odmienny.
W toku ewolucji nasze pole widzenia stało się szersze, a umiejętność rozpoznawania kolorów większa.
Kobiety wówczas zajmowały się dziećmi i zbieraniem pożywienia. Należy przyznać, że odnalezienie w dzikim gąszczu jagód i przypilnowanie dużej gromadki dzieci to nie lada wyzwanie! Dlatego w toku ewolucji nasze pole widzenia stało się szersze, a umiejętność rozpoznawania kolorów większa.
Jest to ciekawa hipoteza, ale gdy przychodzi mi do wyboru kolorów z Inwestorami, to coraz bardziej się do niej przekonuję. Kobiety bardzo chętnie ze mną dyskutują o odcieniach bieli, beżów i szarości, w czasie, gdy Panowie raczej starają się być nieobecni – w obawie o pytanie od swej drugiej połowy, który kolor woli, tak jakby dla nich różnice nie istniały.
Już nie mówiąc o sytuacjach, gdy mój mąż pyta, gdzie jest przedmiot, który leży przed nim. Panowie naprawdę tego nie widzą! 😉
Na obronę Panów dodam, że zgodnie z tą hipotezą, Panowie lepiej widzą poruszające się przedmioty, stąd lepsze predyspozycje do, np. prowadzenia samochodu.
7. Wszechstronny umysł
Wychodzi na to, że dobry projektant jest jak szampon 3w1: psycholog, artysta, inżynier, a gdy trzeba, zakłada kalosze i rusza na budowę! Zapewne myślisz sobie, że tak się nie da! I masz rację 🙂 W końcu nie chodzi o to, by w każdej dziedzinie być najlepszym, ale by każdą rozumieć i być w stanie płynnie między nimi przechodzić.
Wszechstronny umysł – to moim zdaniem najważniejsza cecha projektanta wnętrz.
Wszechstronność jest tym, co pozwala Ci się nie bać podejmowania nowych wyzwań. Gdy pierwszy raz ktoś Ci powie o kablu 5-żyłowym, nie cofniesz się, tylko zapytasz, do czego to, a dalej zaczniesz już łączyć wiedzę własną i oswajać się z tym, co nieznane.
Czy więc projektowanie wnętrz jest dla każdego?
Myślę, że projektowanie wnętrz jest dla wszystkich, ale nie dla każdego. Poza tymi cechami oczywiście jest jeszcze masa pracy za kurtyną, której nie widać. Natomiast dobieranie dodatków i dekorowanie to tylko jej najprzyjemniejszy wierzchołek 😉
Najważniejsza część pracy jest wtedy, gdy nikt nie patrzy. Zawinięta w koc i z kubkiem lodów starasz się stworzyć projekt idealnie dostosowany, w pełni oddający emocje swoich przyszłych domowników.
Jeśli interesuje Cię projektowanie wnętrz, to zobacz również:
Darmowe programy do projektowania wnętrz
- 3 Darmowe Programy Do Projektowania Wnętrz Online
- Bezpłatne Programy Dla Początkujących Projektantów Wnętrz – TOP 7
- 3 Darmowe Programy do Projektowania Wnętrz na Telefon!
Chcesz zacząć naukę projektowania wnętrz pod naszym okiem? Zobacz nasze kursy online:
Umiesz już tworzyć wnętrza, ale nie wiesz jak zacząć karierę? Zobacz nasz kurs zawodowy!
Rozalia, dobrze dobrane 7 punktów – chociaż nasz zawód ma to do siebie, że bez problemu moglibyśmy dopisać kolejne 7 … jak nie więcej!
Moja znajoma przeprowadzając się z domku jednorodzinnego do bloku, nie mogła przeboleć tego, że tyle serca włożyła w dom, a teraz zamknie się w ścianach bloku.
Powiedziałam jej wtedy, żeby się nie martwiła, ponieważ z dobrym projektantem zbuduje na nowo magiczną atmosferę.
Podpytała o porady i stworzyła wyjątkowe miejsce.
Dziś jest tam naprawdę przytulnie ie jestem przekonana, że projektant skorzystał z powyższych rad!
Umiejętność słuchania jest potrzebna w każdym zawodzie.
Całkiem niedawno miałem okazje uczestniczyć w sztuce improwizacji scenicznej – zajęcia pod biznes – podczas których graliśmy coś w rodzaju szybkiego głuchego telefonu.
Efektem był chaos.
Całę zadanie polegało na wyłapaniu jak największej ilości słów.
Okazało się, że nikt z nas nie był tak dobrym słuchaczem, jak nam się wydawało.
Ta lekcja wiele mnie nauczyła, względem prowadzenia mojej firmy!
Pozdrawiam,
Adam
O umiejętności słuchania ludzie powoli zapominają, ciągle z głową w chmurach.
Super punkt a propos panowania nad kreatywnością.
Chociaż ja wybieram prostotę, znam osoby, których wyobraźnia ponosi aż nadto 🙂
Racja, co to punktu 3. Czasem czuje się, jakbym była terapeutką od spraw trudnych i beznadziejnych. Zwłaszcza, gdy klient chce coś na siłę upchnąć tam, gdzie wydaje się to nierealne..
To trzeba czuć, to trzeba wiedzieć, to trzeba ogarniać
Wyczerpujący artykuł. Moim zdaniem najważniejszą cechą w pracy projektanta wnętrz jest artystyczna dusza. Nawet kierunkowe wykształcenie nie jest tak dobre, jak zmysł smaku prawdziwego artysty. Z taką osobą na pewno o wiele łatwiej pracuje się nad ciekawymi, oryginalnymi projektami.
Fajne rady dla kogoś kto jest laikiem w kwestii projektowania wnętrz. Sama planuję nieco przerobić swoje domowe biuro tak by przyjemniej się w nim pracowało. Pomyślałam, że listwy styropianowe w ładnych kształtach na ścianach będą super pomysłem. Co o tym sądzicie?
Podoba mi się ten wpis.
Czasami ciężko jest współpracować z klientami, którzy mają inny pomysł na wnętrza niż my. Dlatego też ważne jest, aby projektant wnętrz był obiektywny i potrafił sprostać oczekiwaniom swoich klientów. Ja uwielbiam dobierać dodatki do mieszkań i domów. Moi klienci są zadowoleni z doboru dywanów i innych dodatków do domu, które sprawiają, że wnętrze wygląda pięknie. Pozdrawiam! 😀
Dobre zestawienie cech dobrego projektanta wnętrz.
Chyba nie mam żadnej z tych cech 😀 dobrze, że nie jestem projektantką 🙂
trrrasz zawód asz zawód asz zawód
Ładne wnętrza są ważne tak samo jak i ogród. Z mężem ostatnio kupiliśmy ładne krzewy ozdobne i kilka drzew owocowych. Teraz ogród wygląda o wiele lepiej
Najważniejsze jest by znaleźć dobrą firmę. Ogólnie sama nie tak dawno zdecydowałam się na współpracę z dobrym projektantem wnętrz i faktycznie to był świetny wybór
to ważne by dobrze wybrać projektanta.
Nie no jak dla mnie to są normalne cechy 😀 Wiadomo każdy zawód jest inny i każdy wymaga czegoś innego 😛
Ja postawiłam ostatnio na montaż klimatyzacji białystok i faktycznie cała usługa wykonana została bardzo fachowo także jestem zadowolona z wyboru tej firmy
eksra
To jest bardzo wazne aby mieć te cechy, jeśli jesteśmy projektai wnętrz !
Właśnie ja będe chciała na dniach zamówić jakieś solidne rolety do siebie do domu, ponieważ już praktycznie zakończyliśmy cały remont
A czy zamawialiście już może ekogroszek? Rozglądam się właśnie za dobrym producentem, ponieważ chciałabym zamówić dosyć wydajny ekogroszek
A czy znacie może jakąś dobrą stronę, na której wystawione są mieszkania? Powiem wam, że ja niedawno natrafiłam na ciekawą ofertę i może faktycznie z niej skorzystam
Ja na szczęście nie potrzebuję usług projektanta, ponieważ sama wszystko pięknie urządzę. Przykładowo niedawno zamówiłam tynk dekoracyjny, ponieważ uznałam, że będzie świetnie pasował do mojej sypialni. Nie umiem się doczekać efektu końcowego.
Sama ostatnio znalazłam dobrą agencję. Bardzo fachowo wykonują usługi i do tego w atrakcyjnej cenie
Twój artykuł o cechach projektanta wnętrz bardzo mi się podoba! Świetnie przedstawiasz nie tylko te oczywiste umiejętności, które każdy kojarzy z zawodem projektanta, jak kreatywność czy wrażliwość na piękno, ale także te mniej oczywiste, jak otwartość na ludzi i wszechstronność. Zwłaszcza ta umiejętność rozwiązywania problemów i mediowania wśród inwestorów to coś, co często jest pomijane, a przecież każdy, kto pracował w tej branży, wie, jak ważne są takie „miękkie” umiejętności.