Projektowanie Wnętrz

7 Cech Projektanta Wnętrz – Sprawdź Ile Z Nich Masz!

Często zderzam się z przekonaniem, że praca projektanta wnętrz polega tylko na dekorowaniu, dobieraniu dodatków i łączeniu kolorów. Ponieważ wiedza i doświadczenie to coś, co zdobywamy z czasem, tak pewne cechy wrodzone są tym, co daje nam naturalne predyspozycje do tego zawodu.

Dlatego przygotowałam dla Was, moja subiektywną listę 7 cech, które każdy projektant wnętrz powinien w sobie odnaleźć i rozwijać 🙂

7 cech projektanta wnętrz

1. Otwartość – sztuka idealnego dopasowania

7 cech projektanta wnętrz 1. Otwartość - sztuka idealnego dopasowania
Mówiąc o otwartości, mam na myśli otwartość na ludzi, na ich wady i zalety, na style, które lubisz i których nie znosisz i w końcu otwartość na świat, by się go nie obawiać.

Dobry projektant jest jak mistrz kuchni, który ma swoje ulubione dania, ale potrafi przyrządzić dobry posiłek zarówno dla mięsożerców, wegan, jak i miłośników bezowych przysmaków.

Innymi słowy, nie możesz ograniczać się do jednego stylu czy trendu. Powinnaś rozumieć każdy i swoją wiedzą wspierać inwestorów.

2. Umiejętność słuchania – tworzenie emocji we wnętrzu

7 cech projektanta wnętrz 2. Umiejętność słuchania - tworzenie emocji we wnętrzu
Gdy przeprowadzam pierwszy wywiad z Inwestorem, skupiam całą uwagę na rozmówcy, dając mu przestrzeń do wypowiedzi i dopytując o detale.

Oprócz słuchania naszych rozmówców musimy im się uważnie przyglądać, ponieważ 90% przekazu to mowa ciała. Gdy pytam o przyszły styl wnętrza, to dużo więcej dowiaduję się z mimiki niż samej werbalnej odpowiedzi.

Ile razy słuchając kogoś już w myślach, układałaś sobie odpowiedź lub kolejne pytanie? No właśnie.

Projektowanie to tworzenie miejsc, które są odbiciem emocji swoich użytkowników. Dlatego w czasie rozmowy należy szukać tych emocji między słowami i z ich pomocą tworzyć projekt.

Wnętrza to emocje, emocje, które inspirują

3. Moc rozwiązywania problemów – nie każdy bohater nosi pelerynę

7 cech projektanta wnętrz 3.Moc rozwiązywania problemy, czyli nie każdy bohater nosi pelerynę
Jeśli myślisz, że twoim głównym zajęciem jako projektantka wnętrz będzie wybieranie drogich dodatków i tworzenie loftowych wnętrz w 200-metrowych domach, to muszę cię zawieść.

Najczęstszym problem, z którym przychodzi mi się mierzyć to brak miejsca.

Najczęstszym problem, z którym przychodzi mi się mierzyć to brak miejsca. I to nie ważne czy mówimy o mieszkaniach 40,60 czy 100 metrów. Miejsca zawsze brakuje, a codzienne wyzwania potrafią zaskakiwać.

Niedawnym wyzwaniem była próba połączenia wielkich czarnych kolumn głośnikowych męża, w niedużym salonie w stylu skandynawskim, o którym marzyła jego żona. Tu na równi z wiedzą projektową przydały mi się umiejętności z zakresu zażegnywania konfliktów, mediacji i parzenia melisy 🙂

Tak, my pomagamy i to jest największy wyznacznik naszej pracy.

Na początku mojej kariery miałam okazję wykonywać projekty domów pokazowych i cóż, to niesamowicie łechta ego. Jednak teraz wiem, że szczere dziękuję, czy słowa bez ciebie byśmy tego nie zrobili, to prawdziwy cukier, który mnie napędza 🙂

4. Wrażliwość na piękno – w nieustannej podróży

7 cech projektanta wnętrz 4. Wrażliwość na piękno w nieustannej podróż
O ile ogólne zasady projektowania się nie zmieniają tak trendy i nowe wzory to coś, za czym trudno nadążyć, jeśli się tego zwyczajnie nie lubi. Inwestorzy często zaczynali rozmowę od pytania, co jest teraz modne i na czasie. Jeśli nie chcesz zalać się rumieńcem, to po prostu musisz być na bieżąco.

Dobrze mieć w sobie ten wewnętrzny magnes, który naturalnie przyciąga cię do stylowych wnętrz, mebli i dodatków dzięki, czemu z łatwością nadążasz za wszystkimi nowinkami ze świata designu.

Jednak wrażliwość projektanta to jest coś jeszcze. To umiejętność przenikania spojrzeniem przez wnętrza i ich rozumienie. To również wyczuwanie emocji, jakie za nimi się kryją oraz mówiąc kolokwialnie ich czucie.

5. Twórcza dusza – sztuka panowania nad kreatywnością

7 cech projektanta wnętrz 5.Twórcza dusza, sztuka panowania nad kreatywnością
Po dokładnym wywiadzie, szczegółowym pomiarze, nareszcie pora na pracę twórczą. Niestety czasem w głowie hula wiatr a termin nas goni.

Umiejętność panowania nad swoją weną, nad tą artystyczną cząstką siebie jest bardzo ważna. Nikt nie jest wiecznie natchniony, ale można nauczyć się, to uczycie potęgować i wiedzieć co robić by w ten stan natchnienia wchodzić, gdy przychodzi na to pora.

Trzeba mieć w sobie coś z artysty i dużo dyscypliny, abyśmy to my panowały nad naszą kreatywnością, a nie były jej zakładnikiem.

Mój sposób to praca o 2 w nocy, gdy mąż śpi. Siadam wtedy do projektu, owinięta w koc z kubełkiem gorącej czekolady i ołówkiem za uchem (projektowy look!) Patrzę, wówczas na rysunek gdzie proste linie ścian, świdrują mi głowie tworząc różne rozwiązania.

6. Widzenie kolorów, czyli ewolucyjne przystosowanie

7 cech projektanta wnętrz 6. Widzenie kolorów, czyli ewolucyjne przystosowanie
Na ten temat było już wiele mitów, legend i żartów, a jednak coś w tym jest, że my kobiety mamy naturalne predyspozycje do lepszego rozróżniania kolorów 🙂

Ostatnio czytałem, że wynika to prawdopodobnie z naszej ewolucji, gdy w pradawnych czasach podział obowiązków był kompletnie odmienny.

W toku ewolucji nasze pole widzenie stało się szersze a umiejętność rozpoznawania kolorów większa.

Kobiety wówczas zajmowały się dziećmi i zbieraniem pożywienia. Należy przyznać, że odnalezienie w dzikim gąszczu jagód i przypilnowania dużej gromadki dzieci to nie lada wyzwanie. Dlatego w toku ewolucji nasze pole widzenie stało się szersze a umiejętność rozpoznawania kolorów większa.

Jest to ciekawa hipoteza, ale gdy przychodzi mi do wyboru kolorów z Inwestorami, to coraz bardziej się do niej przekonuję. Kobiety bardzo chętnie ze mną dyskutują o odcieniach bieli, beżów i szarości w czasie gdy Panowie raczej starają się być nieobecni w o obawie o pytanie od swej drugiej połowu, który kolor woli, tak jak by dla nich różnice nie istniały.

Już nie mówiąc o sytuacjach, gdy mój maż pyta gdzie jest przedmiot, który leży przed nim. Panowie naprawdę tego nie widzą 😉

W obronę Panów dodam, że zgodnie z tą hipotezą, Panowie lepiej widzą poruszające się przedmioty stąd lepsze predyspozycje do np. prowadzenia samochodu.

7. Wszechstronny umysł

7 cech projektanta wnętrz 7. Wszechstronny umysł
Wychodzi na to, że dobry projektant jest jak szampon 3w1: psycholog, artysta, inżynier, a gdy trzeba, zakłada kalosze i rusza na budowę. Zapewne myślisz sobie, że tak się nie da! I masz rację 🙂 W końcu nie chodzi o to, by w każdej dziedzinie być najlepszym, ale by każdą rozumieć i być w stanie płynnie między nimi przechodzić.

Wszechstronny umysł to moim zdaniem najważniejsza cecha projektanta wnętrz.

Wszechstronność jest tym, co pozwala Ci się nie bać podejmowania nowych wyzwań. Gdy pierwszy raz ktoś Ci powie o kablu 5-żyłowym, nie cofniesz się, tylko zapytasz, do czego to, a dalej zaczniesz już łączyć wiedzę własną i oswajać się z tym, co nieznane.

Więc czy projektowanie wnętrz jest dla każdego?

Myślę, że projektowanie wnętrz jest dla wszystkich, ale nie dla każdego. Poza tymi cechami oczywiście jest jeszcze masa pracy za kurtyną, której nie widać. Natomiast dobieranie dodatków i dekorowanie to tylko jej najprzyjemniejszy wierzchołek. 😉

Najważniejsza cześć pracy to wtedy gdy nikt nie patrzy, zawinięta w koc i kubkiem lodów starasz się stworzyć projekt idealnie dostosowany i w pełni oddający emocje swoich przyszłych domowników.

Jeśli interesuję cię projektowanie wnętrz, to zobacz również:

Rozalia Tchorek

Projektant, architekt wnętrz z 9 letnim doświadczeniem projektowym. Autorka ponad 460 zrealizowanych projektów. Prywatnie podróżniczka i miłośniczka sportowych wyzwań.

Powiązane Artykuły

Subscribe
Powiadom o
guest
7 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Jakub

Rozalia, dobrze dobrane 7 punktów – chociaż nasz zawód ma to do siebie, że bez problemu moglibyśmy dopisać kolejne 7 … jak nie więcej!

Zocha

Moja znajoma przeprowadzając się z domku jednorodzinnego do bloku, nie mogła przeboleć tego, że tyle serca włożyła w dom, a teraz zamknie się w ścianach bloku.
Powiedziałam jej wtedy, żeby się nie martwiła, ponieważ z dobrym projektantem zbuduje na nowo magiczną atmosferę.
Podpytała o porady i stworzyła wyjątkowe miejsce.
Dziś jest tam naprawdę przytulnie ie jestem przekonana, że projektant skorzystał z powyższych rad!

Adam

Umiejętność słuchania jest potrzebna w każdym zawodzie.
Całkiem niedawno miałem okazje uczestniczyć w sztuce improwizacji scenicznej – zajęcia pod biznes – podczas których graliśmy coś w rodzaju szybkiego głuchego telefonu.
Efektem był chaos.
Całę zadanie polegało na wyłapaniu jak największej ilości słów.
Okazało się, że nikt z nas nie był tak dobrym słuchaczem, jak nam się wydawało.
Ta lekcja wiele mnie nauczyła, względem prowadzenia mojej firmy!
Pozdrawiam,
Adam

Łukasz

O umiejętności słuchania ludzie powoli zapominają, ciągle z głową w chmurach.
Super punkt a propos panowania nad kreatywnością.
Chociaż ja wybieram prostotę, znam osoby, których wyobraźnia ponosi aż nadto 🙂

Beata

Racja, co to punktu 3. Czasem czuje się, jakbym była terapeutką od spraw trudnych i beznadziejnych. Zwłaszcza, gdy klient chce coś na siłę upchnąć tam, gdzie wydaje się to nierealne..

info

 To trzeba czuć, to trzeba wiedzieć, to trzeba ogarniać

ŻanetaG

Wyczerpujący artykuł. Moim zdaniem najważniejszą cechą w pracy projektanta wnętrz jest artystyczna dusza. Nawet kierunkowe wykształcenie nie jest tak dobre, jak zmysł smaku prawdziwego artysty. Z taką osobą na pewno o wiele łatwiej pracuje się nad ciekawymi, oryginalnymi projektami.

Back to top button