Dla ProjektantówFilmyNa Żywo!

Program Homestyler. Instrukcja dla początkujących

W tym wpisie oraz nagraniu dowiesz się, jak zacząć pracę w programie Homestyler 4.0. Pokażę Ci, skąd pobrać program Homestyler, jakie są jego możliwości tworzenia wizualizacji; poznasz różnicę między bezpłatną a płatną wersją programu Homestyler i w końcu zrobimy razem pierwszą wizualizację! Wszystko to znajdziesz w naszym wpisie: Homestyler instrukcja dla początkujących! 

Homestyler Instrukcja dla początkujących. Spis treści:

 1. Skąd pobrać program Homestyler 4.0
 2. Tryb online – wady i zalety
 3. Możliwości programu Homestyler
 4. Różnica między płatną i bezpłatną wersją programu Homestyler
 5. Ile kosztuje Homestyler w wersji płatnej
 6. Instrukcja działania programu Homestyler
 7. Pierwsza wizualizacja

Program Homestyler Instrukcja dla początkujących – webinar

Poniżej możesz obejrzeć zapis webinaru, dotyczący omawianych zagadnień. Natomiast pod nagraniem znajdziesz wersję tekstową najważniejszych zagadnień poruszanych w filmie.

Program Homestyler Instrukcja dla początkujących – wersja tekstowa

Skąd pobrać program Homestyler 4.0

Strona główna programu Homestyler. Źródło.

Program Homestyler działa w trybie online, co oznacza, że do pełnego działania nie musimy go pobierać. Cały proces aranżacji wnętrz i pracy w programie Homestyler odbywa się w oknie naszej przeglądarki.

Dlatego programu Homestyler nie musimy pobierać. Jedyne, co musimy zrobić, aby uruchomić program Homestyler, to wejść na stronę Homestyler.com i kliknąć przycisk „Start Designing for free”.

Homestyler w trybie online – wady i zalety

Projekt wykonany przez Różę. Zobacz cały projekt w naszej galerii. Źródło.

Sposób pracy w programie Homestyler niesie za sobą zarówno wielkie zalety, jak i pewne ograniczenia. Największym i zarazem najbardziej oczywistym ograniczeniem jest wymagane połączenie z Internetem. Prawdę mówiąc, jeśli nie będziemy w stanie połączyć się z siecią, to nie będziemy mieli dostępu do programu.

Na szczęście dostęp do Internetu coraz rzadziej stanowi problem, niemniej warto mieć to na uwadze. Natomiast konstrukcja programu oparta o pracę online to ogromna zaleta.

Zalety pracy w trybie online

Zaskakujący przedpokój
Zaskakujący przedpokój. Projekt wykonany przez Różę. Zobacz cały projekt w naszej galerii. Źródło.

Program działa w trybie online i wykorzystuje zewnętrzne serwery do tworzenia fotorealistycznych wizualizacji wnętrz. Krótko mówiąc, dla użytkowania programu Homestyler oznacza to, że nasz komputer nie musi być nowy, aby osiągać najwyższą jakość wizualizacji.

Mówiąc wprost, program pójdzie nawet na już leciwych urządzeniach, a rodzaj podzespołów komputera lub laptopa nie wpływa na szybkość wykonywania wizualizacji.

Co więcej, w trakcie tworzenie wizualizacji możemy jednocześnie cały czas pracować w programie. Jest to bardzo ważna informacja. Większość programów do aranżacji wnętrz w czasie wykonywania wizualizacji uniemożliwiają korzystanie z komputera do czasu zakończenia tego procesu.

Możliwości programu Homestyler 4.0

Homestyler instrukcja - możliwości programu
Projekt wykonany przez Różę. Zobacz cały projekt w naszej galerii. Źródło.

Program Homestyler jest przede wszystkim świetnym narzędziem do wykonywania wizualizacji wnętrz, przestrzeni wokół budynków czy nawet samych elewacji.

Jednak warto pamiętać, że sam program nie zrobi niczego za nas. Tworzenie wysokiej jakości wizualizacji wymaga od nas dużego nakładu pracy i dobrej znajomości programu. Jak sami widzicie, im więcej pracy włożymy, tym lepszy efekt uzyskamy.

Przykładowy projekt opublikowany w publicznej galerii Homestyler. Źródło.

Dużą pomocą w realizacji naszych wizji jest możliwość wgrywania do programu własnych grafik oraz obiektów z rozszerzeniem 3DS Max i .skp. Dodatkowo program ma specjalną funkcję modelowania, która pozwala nam stworzyć własne modele mebli, a nawet modelować całe budynki.

Różnica pomiędzy płatną i bezpłatną wersją programu Homestyler

Program Homestyler 4.0 posiada swoje płatne plany subskrypcyjne oraz możliwość wykupienia pojedynczych wizualizacji wnętrz czy wizualizacji w formie filmów. Natomiast są to rozwiązania opcjonalne i nie wpływają na główne funkcje programu.

Co więcej, opcje płatne dostarczają nam przede wszystkim wyższej jakości wizualizacje wnętrz lub dostęp do szerszej bazy modeli, z których możemy tworzyć nasze aranżację. Jednak jak wspomniałem wcześniej, wersja bezpłatna, co do funkcjonalności i nauki samego programu, w niczym nie ustępuje wersji płatnej. Stąd płatne wersje programu są dedykowane głównie profesjonalistom, którzy wykonują kilkadziesiąt wizualizacji miesięcznie.

Obecnie płatna subskrypcja programu Homestyler występuje w trzech opcjach, z czego jedna dotyczy wyłącznie możliwości dostępu do większej bazy modeli, a dwie pozostałe zwiększają ilość i jakość wizualizacji.

Homestyler wersja bezpłatna

Całkowicie bezpłatna wizualizacja w rozdzielczości 800×450 nazywana 1K.

Jak wspomniałem wyżej, bezpłatna wersja programu Homestyler – co do działania – niczym się nie różni od wersji płatnej. Dlatego, jeśli dopiero stawiacie swoje pierwsze kroki w programie, to możecie się go w całości nauczyć bez konieczności wykupienia płatnej subskrypcji.

Bezpłatna wersja programu Homestyler, co do działania, niczym się nie różni od wersji płatnej.

Różnice w wersjach pojawią się przy wykonywaniu samych wizualizacji wnętrz. Całkowicie bezpłatna rozdzielczość dla wizualizacji wnętrz, wykonywanych w programie Homestyler, to 1K.

Co więcej, korzystając z wersji bezpłatnej będziemy mogli również korzystać z wyższej jakości wizualizacji wnętrz o rozdzielczości 2K. Jak? Przez wykupienie ich za pomocą punktów Homestyler.

Punkty Homestyler – co to jest?

Wizualizacja wnętrza dostępna w bezpłatnej wersji programu, którą otrzymujemy za 2 punkty Homestyler o rozdzielczości 1920×1080 (2K).

Korzystając z bezpłatnej wersji programu Homestyler, natkniemy się na punkty Homestyler. W uproszczeniu – to taka wewnętrzna waluta, która pozwala nam wykupić niektóre rozwiązania, dostępne tylko przy płatnej subskrypcji.

Przykładowo: aby wykonać wizualizację w rozdzielczości 2K, zapłacimy za nią 2 punkty Homestyler. Wykonanie panoramy w rozdzielczości 2K to koszt 4 punktów, a w rozdzielczości 4K to już koszt 10 punktów.

Dokładne różnice między rozdzielczością 1K, 2K i płatną 4K zobaczymy, gdy pobierzemy oryginale pliki, klikając w linki poniżej:

Jak zbierać punkty Homestyler?

Przede wszystkim punkty Homestyler zbieramy za różne aktywności w samym programie. Ale najwięcej otrzymamy wraz z pierwszą rejestracją, bo aż 100. Warto dodać, że każdego dnia program nagradza nas 5 punktami tylko za to, że się zalogujemy do programu.

Dlatego zbieranie punktów, aby wymieniać je na wyższej jakości wizualizacje nie stanowi dużego wyzwania i już samo korzystanie z programu Homestyler pozwala nam zgromadzić ich całkiem sporo.

Homestyler wersja płatna PRO i MASTER

Wizualizacja w rozdzielczości 2560×1440 (4K) dostępna wyłącznie w płatnej wersji programu bez znaku wodnego.

Płatna wersja programu Homestyler o nazwie PRO i MATSTER zwiększa ilość dostępnych wizualizacji jakości 4K do 75 co miesiąc w planie PRO, a przypadku planu MASTER daje nielimitowany miesięczny dostęp do wizualizacji w najwyżej jakości 4K.

Dodatkowo płatne wersje programu umożliwiają nam usunięcie znaku wodnego z wizualizacji wnętrz, dostęp do wbudowanego w program edytora, pozwalającego na szybki retusz wizualizacji oraz funkcję Real-time Lightmix.

Funkcja Real-time Lightmix w płatnej wersji programu Homestyler

Funkcja Real-time Lightmix. Źródło.

Funkcja Real-time Lightmix, dostępna wyłącznie w płatnej subskrypcji PRO i MASTER, umożliwia nam wpływ na rodzaj i moc oświetlenia na wizualizacji w czasie rzeczywistym.

Dzięki temu, zanim wykonamy wizualizację, możemy na podglądzie zobaczyć, jak nasza wizualizacja będzie się prezentować. To naprawdę bardzo przydatne rozwiązanie, szczególnie gdy dopiero zaczynamy pracę z programem i jeszcze nie wiemy, jak ustawione w projekcie źródła światła będą się zachowywać.

Stąd, zamiast wykonywać kilkanaście wizualizacji, zanim ustalimy idealny sposób oświetlania sceny – możemy skorzystać z funkcji Real-time Lightmix.

Homestyler wersja płatna STYLER

Subskrypcja o nazwie STYLER to szczególny rodzaj płatnego planu, który umożliwia nam dostęp do wszystkich modeli mebli, dekoracji oraz szablonów projektów, przygotowanych przez twórców programu.

Warto nadmienić, że nie wszystkie modele musimy kupować za pieniądze. Cześć modeli jest dostępna za punkty Homestyler.

Sama subskrypcja STYLER jest niezależną opcją i nie łączy się ani nie wpływa na inne subskrypcje. Dlatego wykupując tę opcję, otrzymamy wyłącznie dostęp do większej puli modeli oraz szablonów projektów.

Ile kosztuje program Homestyler PRO, MASTER i STYLER

Podsumowując, ile kosztuje program Homestyler? Korzystanie z niego jest w pełni bezpłatne.

Natomiast wykupując płatne subskrypcje, otrzymujemy dostęp do większej ilości wizualizacji wnętrz w wyższej rozdzielczości dla wersji PRO, nielimitowanej ilości wizualizacji wnętrz w wersji MASTER lub dostęp do wszystkich występujących w programie modeli dla subskrypcji STYLER.

Ogólnie rzecz biorąc, cena promocyjna dotyczy wyłącznie pierwszego miesiąca i jest najniższa przy płatności przez PayPal z włączoną opcją płatności cyklicznej. Co ważne, w każdej chwili możemy anulować płatność cykliczną bez jakichkolwiek konsekwencji.

Cena subskrypcji programu Homestyler

 • Cena programu Homestyler subskrypcja PRO: pierwszy miesiąc 4,9$ (ok. 20zł), kolejne miesiące 19$ (ok. 80zł)
 • Cena programu Homestyler subskrypcja MASTER: pierwszy miesiąc 19$ (ok. 40zł), kolejne miesiące 39$ (ok. 160zł)
 • Cena programu Homestyler subskrypcja STYLER: pierwszy miesiąc 4,9$ (ok. 20zł), kolejne miesiące 12$ (ok. 50zł)

Instrukcja działania programu Homestyler

Instrukcja działania programu Homestyler

Jak widać, okno programu możemy podzielić na kilka obszarów, odpowiedzialnych za wybrane funkcje programu.

 1. Menu górne – tu znajdziemy główne funkcje programu, czyli opcje, zapisywanie projektów, udostępnianie projektu czy możliwość eksportu naszego projektu do formatu .dwg
 2. Pasek zakładek – jest to nasz główny obszar pracy. Przełączając się pomiędzy zakładkami, wybieramy sposób pracy, czyli: czy chcemy np. rysować wnętrze, umieszczać we wnętrzu modele, czy przejść do trybu modelowania wnętrz lub meblowania.
 3. Menu widoku – klikając wybraną opcję możemy przełączyć się między widokiem z góry na widok 3D lub na wprost. Widok możemy również zmienić przy użyciu klawiszy: 1, 2, 3 i 4.
 4. Okienko podglądu – będąc w widoku z góry w okienku podglądu, widzimy nasze wnętrze w widoku 3D i odwrotnie. Gdy nasz główny ekran będzie w widoku 3D, to w podglądzie widzimy nasze wnętrze na rzucie z góry.
 5. Panel opcji – w tym miejscu, w zależności od obiektu, będą pojawiać się wybrane opcje jego edycji. W przypadku braku zaznaczenia modelu, będą znajdować się tam opcje ustawienia ścian naszego wnętrza.

Wykonanie pierwszej wizualizacji wnętrz w programie Homestyler

Wykonanie pierwszej wizualizacji wnętrz w programie Homestyler
Tryb renderowania znajduje się w górnym pasku menu.

Do wykonania pierwszej wizualizacji posłuży nam szablon projektu, z którego możemy korzystać bezpłatnie. Szablon znajduje się w zakładce „Explorer Template”.

Dla ułatwienia możesz po prostu kliknąć link poniżej, który od razu przeniesie Cię do tego projektu, aby  wykonać wizualizację w programie Homestyler, korzystając z poniższej instrukcji.

Bezpłatny szablon projektu użyty w tym wpisie:

Tryb renderowania

Aby wykonać wizualizację, musimy przejść do trybu renderowania przez kliknięcie w górnym menu opcji „render”.

Gdy znajdziemy się w nowym trybie, zaczynamy od ustawienia naszego widoku, czyli ustalenia, co chcemy zwizualizować. W tym celu możemy rozglądać się po wnętrzu przy użyciu myszki.

Wybór rozdzielczości

Homestyler instrukcja - wybór rozdzielczości
W lewym górnym rogu wybieramy rozdzielczość naszej wizualizacji.

Kolejny krok to wybranie z menu po lewej stronie opcji renderowania.

W lewym górnym rogu wybieramy rozdzielczość naszej wizualizacji. Jak już wspomniałem, rozdzielczość 1K jest bezpłatna, a za rozdzielczość 2K zapłacimy dwoma punktami Homestyler. Na początek zacznijmy od wersji bezpłatnej.

Automatyczne ustawienie świateł

Homestyler instrukcja - automatyczne światła
Wybór automatycznego ustawienie świateł.

Poniżej opcji związanych z rozdzielczością mamy wybór proporcji ekranu, a pod nimi wybór automatycznego ustawienia świateł. Każda z opcji ma swoją nazwę oraz małe okienko z podglądem, dzięki któremu zobaczymy, jaki będzie efekt takiego ustawienia.

Przykładowo: wybór opcji „Fresh” będzie nadawać źródłom światła barwę neutralną białą, co docelowo sprawia wrażenie świeżości. Natomiast wybór opcji „Night” stworzy w naszym wnętrzu nastrój nocy przez zmianę nie tylko barwy świateł, ale również zmieni efekt imitacji światła słonecznego dziennego na oświetlenie nocne.

Ponieważ rozdzielczość 1K jest bezpłatna, polecam po prostu poeksperymentować z różnymi automatycznymi opcjami, aby samodzielnie się przekonać, jak działają.

Widok za oknem

Widok za oknem w programie Homestyler.

Ostatnim elementem po lewej stronie jest wybór tła za oknem. Tu możemy wybrać spośród opcji dziennych i nocnych. Co więcej, nawet wgrać nasze własne tło.

Decyzja o wyborze tła ma wpływ na wizualizację wnętrza, ponieważ program będzie nie tylko pokazywał wybrane tło za oknem, ale również starał się imitować barwę światła słonecznego, która odpowiada wybranej porze dnia czy roku.

Wykonanie wizualizacji w programie Homestyler

Gdy wszystko już ustawimy, wystarczy kliknąć niebieski przycisk render, znajdujący się na środku u dołu ekranu. Teraz wystarczy chwilkę poczekać, żeby zobaczyć efekt naszej pracy.

W zależności od wybranej rozdzielczości, program renderuje wizualizację w czasie około jednej minuty do nawet 10 minut. Aby zobaczyć, ile czasu pozostało do końca, wystarczy przejść do zakładki image w prawym górnym rogu.

W zakładce image znajdziemy gotowe wizualizacje oraz te, które jeszcze się renderują, wraz z licznikiem czasu informującym nas, ile pozostało do zakończenia procesu.

I to wszystko. Twoja pierwsza wizualizacja jest gotowa!

Podsumowanie Homestyler – instrukcja dla początkujących

Kurs Projektowania Wnętrz
Projekt wykonany w ramach kursu: Kurs Projektowania Wnętrz w programie Homestyler.

Krótko mówiąc, największą zaletą programu Homestyler jest jego przystępność. Program posiada bardzo wiele zaawansowanych funkcji, umożliwiających stworzenie dowolnej wizualizacji, jaką sobie tylko wymyślimy. Jednak co ważne, bez znajomości tych funkcji też można stworzyć swoją pierwszą wizualizację, korzystając z gotowych i automatycznych rozwiązań.

Aby zostać projektantem wnętrz, musimy przede wszystkim nauczyć się samego projektowania.

Dlatego program Homestyler w wersji bezpłatnej to doskonałe rozwiązanie dla osób, które chciałyby zacząć swoją przygodę z aranżacją wnętrz. Natomiast, wraz z rozwojem swoich umiejętności projektowych, z pewnością docenicie ogrom opcji edycji modeli, edycji wnętrz oraz samych opcji wizualizacji, jakie ten program oferuje.

Oczywiście, program to tylko narzędzie, i aby zostać projektantem wnętrz, musimy przede wszystkim nauczyć się samego projektowania. Niemniej, od czegoś trzeba zacząć, a stawianie swoich pierwszych kroków w profesjonalnej aranżacji jeszcze nigdy nie było tak proste jak teraz.

Zamieszczone w tym wpisie link do programu Homestyler są linkami afiliacyjnymi. Dokonując zakupów przez ten link otrzymamy niewielkie wynagrodzenie od producenta oprogramowania. Dziękujemy! 

Przydatne linki o programie Homestyler i nie tylko!

Chcesz zacząć naukę projektowania wnętrz pod naszym okiem? Zobacz nasze kursy online:

Kurs Projektowania Wnętrz w programie Homestyler

Kliknij tu, aby przejść do kursu projektowania wnętrz w programie Homestyler!

 

Zawód Projektant Wnętrz

Zawód Projektant Wnętrz
Zawód Projektant Wnętrz

Kliknij tu, aby przejść do naszego kursu i zostać projektantem wnętrz!

Chcesz bezpłatnie uczyć się programu Homestyler?
Dołącz do naszych bezpłatnych webinarów, dostępnych wyłącznie dla zapisanych Uczestników!

Kliknij tu i dołącz do Uczestników webinarów, aby otrzymywać powiadomienia o najbliższych zajęciach.

Filip Tchorek

Konkretne, techniczne i finansowe porady o wnętrzach. Dbam, by tekst był pomocny i praktyczny, bo zawsze można powiedzieć to prościej! Zawodowo projektant mebli, kardiochirurg wnętrz, czyli specjalista od kuchni, które są sercem każdego domu!

Powiązane Artykuły

Subscribe
Powiadom o
guest

4 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Aleksandra

Program jest wart tych pieniędzy

Kamila

Program się wydaje dość intuicyjny, ale chyba mimo wszystko trzeba mieć niezłą wyobraźnię i głowę pełną pomysłów, żeby coś fajnego zaprojektować

GameFlow

Wow, ten post jest tak przydatny! Właśnie odkryłem Homestyler i jestem zakochany w tym programie! Ale czy tylko ja mam problemy z wyznaczeniem odpowiednich rozmiarów pomieszczeń? Czekam na Wasze wskazówki dotyczące precyzyjnego projektowania wnętrz. Może jest jakiś trik, którego jeszcze nie odkryłem? Podzielcie się swoimi najlepszymi poradami!

Back to top button