Dla ProjektantówFilmyUrządzanie Wnętrz

Homestyler w 2023 – zmiany i nowości!

Jak zmienić jednostki w programie Homestyler, gdzie się podziały wymiary i na czym polega automatyczne projektowanie wnętrz? Zapraszamy do przeglądu zmian i nowości w programie Homestyler w 2023 roku.

Homestyler w 2023 – zmiany i nowości!

Ułatwienia, nowości, zmiany – program Homestyler do projektowania i aranżacji wnętrz nie spoczywa na laurach. W ostatnim roku oferuje kolejne udogodnienia i funkcje.

To między innymi zmiana jednostek, coraz bogatsza biblioteka modeli, szybsza wizualizacja, kosztorys poszczególnych elementów aranżacji oraz nieco tajemniczo brzmiący autostyler. Na razie. Bo w tym tekście przybliżymy i wyjaśnimy wam najważniejsze zmiany programu Homestyler.

 

Zanim przejdziemy do konkretów, warto jeszcze pamiętać, że nie każda z tych funkcji działa na każdym poziomie i nie jest tak samo potrzebna każdemu użytkownikowi programu Homestyler.

Przypomnijmy, że program ma kilka opcji. Z wersji bezpłatnej korzystają głównie początkujący czy osoby, które chcą coś zaprojektować na własny użytek. Wyższa szkoła jazdy dla zaawansowanych oraz zawodowców jest już z subskrypcją – to abonament PRO lub MASTER.

Które zmiany i nowości programu Homestyler mogą się najbardziej przydać, w jakiej sytuacji i komu – sprawdźcie sami.

Zmiany w nawigacji – jednostki i wymiary

Co często najbardziej denerwuje (delikatnie pisząc) w programach i na stronach, z których dopiero zaczynamy korzystać? Niewątpliwie do takich rzeczy należy ogarnięcie opcji w menu i znalezienie potrzebnych ustawień – o ile w ogóle są.

W minionym roku jedną z istotnych nowości w programie Homestyler jest zmiana jednostek. Tu wymiary są domyślnie podawane w calach. I choć w przypadku kupna nowego monitora, laptopa czy telewizora operujemy bez problemu wyłącznie przekątnymi w calach, to przy pomiarach ścian, podłogi czy długości kanapy – te jednostki miary i przeliczenia z pewnością by nas wyprowadziły z równowagi.

Teraz, zanim zaczniemy tworzyć projekt, czeka nas zmiana jednostek na bardziej przyjazne milimetry, centymetry i metry. Wystarczy to zrobić w ustawieniach.

Przy okazji warto dokonać zmiany w opcji automatycznego zapisu, na przykład z 15 minut na 5. Oczywiście zapisujemy. Te z pozoru błahe i proste w zmianie ustawienia naprawdę ułatwią nam dalszą pracę. Bez zbędnych przeliczeń oraz stresu, że nie zapisze się nam jakaś fantastyczna aranżacja salonu.

Dobra widoczność na drodze projektowania

Ponadto przy pierwszym uruchomieniu programu nie trzeba się też stresować brakiem wymiarów projektowanych wnętrz, bo i tak się może zdarzyć. To znaczy one są, ale chwilowo ukryte. Aby to zmienić, trzeba włączyć widoczność wymiarów w programie Homestyler. Jak to zrobić? Z zakładki w górnym menu wybieramy kolejno: View –> Display settings –> Dimensions –> Wall Inner Face i wówczas wymiary naszych wnętrz będą już widoczne.

Więcej płatnych modeli 3D

Ogromna biblioteka robi wrażenie nie tylko w tradycyjnych wnętrzach. Także program Homestyler nieustannie zwiększa swoje zasoby. Przede wszystkim chodzi o bibliotekę modeli 3D do projektów komercyjnych, między innymi kawiarni, sklepów, centrów handlowych, siłowni, a nawet punktów medycznych.

To nie wszystko – być może specjaliści od planowania imprez i uroczystości też zaczną tu częściej zaglądać, bowiem w ostatnim czasie pojawiły się dodatki do organizowania i tworzenia przyjęć oraz sal weselnych.

Ale coś za coś. Za możliwość takiego wyboru, spośród wielu tysięcy modeli, trzeba po prostu zapłacić. Najprościej – wybierając subskrypcję programu Homestyler. Jak wspominaliśmy wcześniej, do wyboru są dwie opcje: PRO i MASTER. Na stronie mamy porównanie wszystkich wersji i spokojnie można zdecydować, co do czego nam się przyda, jak często i w jakich okolicznościach. Owszem, coraz więcej modeli 3D jest płatnych. A co zrobić w przypadku, kiedy potrzebujemy ich sporadycznie, a nie do codziennej pracy? Można takie modele wymienić za punkty, które zbieramy za korzystanie z programu Homestyler albo wykupić określony pakiet. Natomiast nieograniczony dostęp zapewnia wspomniany abonament.

Ile to kosztuje?

Koszt miesięcznej subskrypcji, która umożliwia powyższe działania z modelami 3D, to obecnie około 50 złotych. Dużo? Niekoniecznie tylko o wysokość kwoty chodzi. Trzeba również pamiętać, że w końcu za tymi modelami ktoś stoi – musiał je zaprojektować, stworzyć, przygotować itd. I tak naprawdę to koszt, za który płacimy. Ale jest jeszcze jeden ukłon w stronę użytkowników – przecież możecie bezpłatnie wgrywać swoje modele 3D i tworzyć swoją indywidualną bazę. To też wyjście.

Ty projektujesz, automat liczy?

Automatyczny kosztorys to nowa funkcja. Ale ta jedna z nowości programu Homestyler wciąż jest w fazie testowej. Na czym polega? Wszystkie modele, których użyjemy w tworzonych aranżacjach, mają swoje odpowiedniki w rzeczywistości. I jak to w prawdziwym świecie bywa – mają też swoją cenę. Realną. W ten sposób gotowy projekt czy aranżacja mogą być podsumowane i dzięki temu w przybliżeniu poznamy koszt ewentualnej realizacji. Pomysł – całkiem niezły, ale czają się tutaj pułapki.

Główna to przedział cenowy i różnice w kosztach. Dlaczego? Z prostej przyczyny. Homestyler jest programem ogólnodostępnym. Wszędzie. Ale przecież nie wszędzie i nie w każdym kraju ceny produktów, materiałów, przedmiotów itd. są takie same. Stąd trudno mówić o prawidłowym i adekwatnym do rzeczywistości wyliczeniu. Założenie świetne, realizacja – trochę wątpliwa. Cóż, przekonamy się z czasem, czy funkcja automatycznego kosztorysu okaże się przydatna.

Szybsza wizualizacja

To kolejne ułatwienie, które w ostatnich miesiącach pojawiło się w programie Homestyler. Ale szybsze wykonywanie wizualizacji kosztuje. I znowu – możemy to mieć – płacąc. Czyli posiadając subskrypcję PRO lub MASTER. Wówczas mamy dostęp do szybszego tworzenia wizualizacji i nie musimy czekać na jej renderowanie. Za abonament zyskujemy po prostu szybszy dostęp do serwera. W końcu czas to pieniądz. Dlatego to zmiana na plus, zwłaszcza dla specjalistów, dla których szybkość zlecenia ma znaczenie.

Przy okazji przypomnienie i wyjaśnienie, jak działa program Homestyler. Jedna z jego głównych zalet to praca online, bez konieczności pobierania i instalowania na swoim komputerze/laptopie/innym urządzeniu mobilnym. Stąd bez większego znaczenia są wydajność czy parametry naszego sprzętu, skoro Homestyler działa na własnym serwerze. Użytkownikom wystarczy dostęp do Internetu.

Modelowania mebli ciąg dalszy

To funkcja, która się pojawiła w ubiegłym roku. I mamy dalszy rozwój modelowania mebli kuchennych i szaf. O co chodzi? Niewtajemniczonym podpowiadamy, że to trochę program w programie, który pozwala na bardzo indywidualne tworzenie obiektów. Można je też grupować, rozbijać, stawiać osobno, zamykać, otwierać – są bardziej dynamiczne niż tylko rozmieszczone po kątach i ścianach meble.

To naprawdę przydatne narzędzie. Aczkolwiek nadal brakuje w tym wszystkim pełnoprawnego trybu wymiarowania mebli. Niemniej mamy nadzieję, że wkrótce i to się poprawi.

Przydatny drobiazg, czyli płytkowanie

Mowa o automatycznych układach płytek w tworzonym projekcie. Ostatnio pojawiły się nowe schematy płytkowania. Wśród kilkudziesięciu wzorów znalazły się między innymi różne odmiany heksagonu, mozaiki czy rybiej łuski. W dodatku ich rozmiary możemy modyfikować. Funkcja automatycznego nakładania płytek niewątpliwie ułatwi nam pracę przy tworzeniu projektu. Prosta, ale bardzo przydatna opcja i mniej czasochłonna.

Autostyler

To funkcja automatycznego projektowania w programie Homestyler, wzbogacana o kolejne wnętrza i style. Zainteresowani zauważą, że powoli rozwija się możliwość pobierania modeli z projektów innych użytkowników oraz importowania do własnych aranżacji. Z pewnością to sprawdzimy i przyjrzymy się bliżej tej funkcji, i na jakiej zasadzie działa. To praktyczna opcja, więc planujemy poświęcić jej więcej miejsca.

Bezcenna wymiana doświadczeń, czyli społeczność Homestyler’a

Jak widać, niektóre z powyższych funkcji wymagają pewnej interakcji ze strony użytkowników. Program Homestyler to nie tylko miejsce do rozmieszczania, ustawiania, pomiarów wnętrz, a na końcu renderowania wizualizacji wyłącznie dla siebie.

Co prawda, projekt tworzymy we własnym zaciszu, w spokoju, ale w razie potrzeby możemy liczyć na kreatywność innych, podpowiedzi, a nawet udział w konkursach. Homestyler buduje swoją społeczność. Przede wszystkim jest dostępny dla wszystkich miłośników wnętrz, od amatorów po zawodowców.

Na dzień dobry na stronie możemy sobie obejrzeć galerię projektów innych użytkowników, mamy forum, blogowe teksty, a chętni mogą wziąć udział w wyzwaniach projektowych.

Naszym zdaniem, to naprawdę wartościowa idea promowania i łączenia wszystkich miłośników wnętrz. Temat o tyle nam bliski, że my również wyznajemy zasadę, by łączyć i budować relacje, za to dzielić się wiedzą. To cudowne móc widzieć projekty zarówno amatorów, miłośników projektowania wnętrz, jak i specjalistów – ramię w ramię.

Podsumowanie

Jak widać, całkiem sporo tych zmian i nowości w programie Homestyler. Co prawda, nie wyskoczyły nagle i wszystkie naraz. Powyżej zaprezentowaliśmy te, które pojawiały się w programie sukcesywnie, w ciągu minionego roku czy ostatnich miesięcy. To między innymi:

Program Homestyler lista nowości

  • zmiana jednostek wymiarowania
  • widoczność wymiarów
  • automatyczny kosztorys
  • szybsza wizualizacja
  • więcej modeli 3D do wnętrz komercyjnych
  • Autostyler
  • modelowanie mebli kuchennych

W każdym razie to udogodnienia, z których mogą skorzystać amatorzy projektowania wnętrz, ale też specjaliści (tu abonament jest raczej konieczny), co podkreślaliśmy już na wstępie. To tylko pokazuje, że ten program nie jest hermetyczny i wyłącznie dla jakiejś określonej, wąskiej grupy. Wręcz przeciwnie, skorzysta z niego tak samo ten, kto chce stworzyć tylko projekt swojego salonu czy przedpokoju oraz kto zawodowo kreuje projekt mieszkania dla klienta.

Programu Homestyler nie opuszczamy. Obiecujemy bliżej przyjrzeć się wybranym funkcjom i odsyłamy do naszych wcześniejszych doświadczeń z tym programem.

Zamieszczone w tym wpisie link do programu Homestyler są linkami afiliacyjnymi. Dokonując zakupów przez ten link otrzymamy niewielkie wynagrodzenie od producenta oprogramowania. Dziękujemy! 

Przydatne linki o programie Homestyler i nie tylko!

Chcesz zacząć naukę projektowania wnętrz pod naszym okiem? Zobacz nasze kurs online:

Kurs Projektowania Wnętrz w programie Homestyler

❤️Poznaj nasze kursy oraz zobacz, jak pracujemy

Zapisz się na nasz Kurs Projektowania Wnętrz🤓
A może chcesz urządzić całe mieszkanie – ❤️Twój Świadomy Projekt! 
Zobacz nasze Konsultacje Wnętrz Online! 
Jeśli potrzebujesz pomocy przy kuchni – Projekt Kuchni IKEA Online!
Zobacz naszego e-booka o kolorach we wnętrzu – Kolory Twojego Wnętrza E-Book!

Filip Tchorek

Konkretne, techniczne i finansowe porady o wnętrzach. Dbam, by tekst był pomocny i praktyczny, bo zawsze można powiedzieć to prościej! Zawodowo projektant mebli, kardiochirurg wnętrz, czyli specjalista od kuchni, które są sercem każdego domu!

Powiązane Artykuły

Subscribe
Powiadom o
guest

3 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Przytulniej

Jestem pod wrażeniem! Nie tylko tego wpisu, ale wszystkich pozostałych. Artykuły są nie tylko dobrze napisane i łatwe do odczytania, ale są napisane przyjemnym stylem pisania, który naprawdę można poczuć. Poza tym uwielbiam to, że autor za nimi jest tak namacalny i możliwy do odniesienia. Czytanie jego artykułów to zawsze przyjemność! Czekam zawsze z utęsknieniem na więcej!

katie

aktualnie najlepszym rozwiązaniem są pompy ciepła, ostatnio zyskały na bardzo dużej popularności

Back to top button