5 funkcji programu Homestyler dla projektantów!
Chcecie tworzyć wizualizacje wnętrz tak, żeby sprawiało to przyjemność i nie było zbyt skomplikowane? A przy tym na poziomie odpowiednim zarówno dla amatora, jak i zawodowca? Te oczekiwania są spełnione dzięki 5 funkcją programu Homestyler dla projektantów wnętrz!
Wolisz obejrzeć? Zobacz nagranie!
Spis treści
Program Homestyler dla projektantów wnętrz
Sami z niego korzystamy na co dzień i jako profesjonaliści polecamy go każdemu. Zresztą wiele razy go tutaj prezentowaliśmy – podstawy, nowości, dodatki i różne wersje.
Do największych zalet programu Homestyler można zaliczyć jego intuicyjność w użytkowaniu oraz szereg automatycznych ułatwień.
To wszystko sprawia, że nie musicie wiedzieć, jak dokładnie działa, aby móc wykonać naprawdę przyzwoitej jakości wizualizacje.
Jeśli jednak myślicie o pracy zawodowej w programie Homestyler, to warto odkryć jego drugie, a nawet trzecie dno. Dlaczego? Ponieważ kryją się tam funkcje znane z innych, dużo droższych programów do aranżacji wnętrz.
Poniżej prezentujemy pięć ważnych funkcji, które zresztą sami wykorzystujemy w pracy.
5 funkcji programu Homestyler dla projektantów
1. Wirtualne źródła światła
Ogólnie rzecz biorąc – efekt wizualizacji zależy w dużej mierze od tego, czy odpowiednio dobierzemy wirtualne oświetlenie naszej sceny.
Podobnie jak przy robieniu klasycznych zdjęć, ważne jest dobre światło.
Widać to na przykładzie sesji zdjęciowych modelek lub wnętrz. Być może zauważyliście, jak wiele lamp się wtedy stosuje, aby uzyskać naturalne oświetlenie i w rezultacie świetne zdjęcia.
Nie inaczej jest w przypadku tworzenia wizualizacji. Gdzie w takim razie szukać światła w programie Homestyler?
Sama funkcja skrywa się pod przyciskiem „Add Light” w trybie renderowania. Korzystając z tej funkcji możemy dodawać własne wirtualne źródła światła oraz modyfikować ich moc czy barwę.
Wszystko po to, aby jak najwierniej odwzorować rzeczywiste oświetlenie danego wnętrza.
2. Tryb modelowania wnętrz
Tryb modelowania wnętrz to uproszczona i dużo uboższa wersja (w stosunku do innych, płatnych programów), ale nadal umożliwia nam tworzenie własnych modeli i obiektów. Znajdziemy go w zakładce „Customize” pod ikoną „Interior Modeling”.
W pracy zawodowej często łatwiej coś domalować, dorysować czy „domodelować” według swojej wizji i pomysłu, niż szukać gotowego obiektu. Funkcja szczególnie przydaje się przy modelowaniu wnętrza, które posiada na przykład skosy czy wnęki.
W tym trybie możemy wykonywać również schody, meble oraz różne inne obiekty – nawet dziwne.
Praktycznie w każdym projekcie znajdziemy jakiś element, który jest malowany ręcznie. Warto podkreślić, że znajomość tych technik zaoszczędzi nam sporo czasu przy projektowaniu wnętrz.
3. Tryb modelowania mebli kuchennych i szaf
Tryb “modelowanie mebli kuchennych i szaf” to kolejny program w programie. Mamy tutaj dostęp do zupełnie innej biblioteki modeli, które również zachowują się inaczej.
W którym miejscu znajdziemy funkcję modelowania mebli? Znowu w zakładce „Customize” → „Custom Furniture”.
W tym trybie możemy przede wszystkim rozbijać i rozkładać modele na poszczególne elementy. Dzięki temu faktycznie dostosowujemy meble do naszych potrzeb. Określamy sobie na przykład ilość półek we wnękach czy grubość wybranych płyt meblowych.
Warto tu wspomnieć także o szeregu automatycznych funkcji, które pozwolą nam pokryć wszystkie szafki kuchenne blatem (i to za jednym kliknięciem), zmienić styl wszystkich frontów, a nawet rodzaje i pozycje uchwytów.
Krótko mówiąc, ten tryb oferuje wszystko, co znamy z innych programów do planowania mebli.
4. Dokumentacja
Projekt gotowy – czas go udokumentować. W tym celu wybieramy z górnego menu opcję „Export”, a następnie przechodzimy do funkcji „Construction Drawing” → „Edit Drawings”.
Program automatycznie generuje nam rzuty i widok całego naszego projektu, ale… nie cieszcie się do razu. Program to tylko program i opiera się na automatyce, a nie logice.
Aby przygotować właściwą dokumentację, nadal musimy ręcznie wskazać najważniejsze elementy naszego projektu, dodać uwagi, podpisy i wszystko, co powinno być zgodne z naszą ofertą.
Niemniej możliwość wyeksportowania całego projektu do pliku w formacie DWG, gdzie mamy już cały podkład zrobiony, i tak znacznie skraca czas pracy, który musielibyśmy poświęcić na jego przygotowanie.
Więcej szczegółów o tym trybie dokumentacji znajdziecie w naszych wcześniejszych filmach i artykułach.
Szybka dokumentacja w programie Homestyler! – Twoje1M (twojepierwszemieszkanie.pl)
5. Dodawanie własnych modeli i tekstur
Co prawda program Homestyler chwali się tym, że posiada w swojej bibliotece ponad 300 tysięcy modeli gotowych do użycia w projektach, to nadal możecie dodawać własne modele oraz tekstury.
Niestety, mamy tu dwa ograniczenia, które trzeba wziąć pod uwagę przy pracy w tym trybie.
Pierwsze dotyczy ilości – w bezpłatnej wersji programu możemy dodać tylko po trzy modele i tekstury. Za to w wariantach płatnych limit jest zwiększony do 300 w wersji PRO oraz 500 w wersji Master.
Drugie – to rodzaj dodawanych modeli. Do programu możemy wykorzystać obiekty z rozszerzeniem 3DS Max oraz .SKP.
I chociaż jest to pewne ograniczenie, to jednak fakt, że cała baza SketchUp’a jest do naszej dyspozycji – naprawdę cieszy.
W przypadku tekstur wystarczą pliki w formacie JPG lub PNG. Samą funkcję znajdziecie w zakładce „My” pod przyciskiem „Upload Models”.
Homestyler dla projektantów – podsumowanie
Jak widzicie, program Homestyler ma naprawdę sporo możliwości, które sprawdzają się przy projektowaniu wnętrz. W dodatku, co zawsze podkreślamy, przez każdego: od początkujących po profesjonalistów.
A jeśli chcecie poznać wszystkie jego sekrety oraz dołączyć do naszej epickiej, zamkniętej grupy projektowej – to koniecznie zobaczcie nasze szkolenia z programu Homestyler!
- 🏆Pierwszy w Polsce Kurs projektowania w programie Homestyler
https://tiny.pl/ctj2t - 👉Link afiliacyjny do programu Homestyler
https://tiny.pl/c4h4s
Rejestrując się z tego linku wspierasz rozwój kanału. Dziękuję!🤗 - 🎁Kod zniżkowy 10% na zakupy w Homestylerze: JPhZ3f6e
Na koniec pytanie do Was: czy znacie te funkcje, korzystacie z nich, sprawdzają się w pracy nad wizualizacjami? Opinie i komentarze mile widziane 🙂
- Homestyler w 2023 – zmiany i nowości! – T1M (twojepierwszemieszkanie.pl)
- Kiedy dobry projekt wnętrza jest zły? – Twoje1M (twojepierwszemieszkanie.pl)
- Homestyler wersja płatna czy bezpłatna? – T1M (twojepierwszemieszkanie.pl)
- Program Homestyler. Instrukcja dla początkujących (twojepierwszemieszkanie.pl)