RemontUrządzanie Wnętrz

Gdy Nie Ma Zgody! Jak Remontować, Gdy Się Nie Zgadzacie – 3 Porady Dla Par!

Pierwsze mieszkanie to często największy wspólny projekt, z jakim przyjdzie Wam się zmierzyć. Projekt poprzedzony wieloma planami i rozmowami. Jednak gdy tylko zaczynacie remont, to okazuję się, że i owszem miała być cegła, ale Ty chciałaś białą a on czerwoną, że miało być nastrojowe oświetlenie LEDowe, ale On chce kolorową dyskotekę! Więc jak radzić sobie z niezgodą, by wnętrze było z nami w zgodzie? Zobacz jak remontować, gdy się nie zgadzacie!

Czym jest kompromis

Gdy Nie Ma Zgody! Czyli Jak Remontować, Gdy Się Nie Zgadzacie?

Kompromis jest, wtedy gdy Ty chcesz jechać na wakacje nad morze, a on chce jechać w góry, więc w ramach kompromisu wybieracie się na mazury. Innymi słowy, kompromis jest, wtedy gdy wszyscy są po równo niezadowoleni.

 Nie da się podzielić stylu na połowę a z pomieszania Waszych ulubionych kolorów na pewno nie wyjdzie Wasz wymarzony kolor.

Niestety, problem kompromisu jest bardzo widoczny we wnętrzach. Nie da się podzielić stylu na połowę czy pomieszać waszych ulubionych kolorów w jeden, który Wam się spodoba. Dlatego, gdy będziecie mieć różne zdania, na temat tego, jak ma wyglądać Wasz mieszkanie, to odrzućcie idee kompromisu. To jest Wasze wspólne mieszkanie, w którym razem musicie czuć się dobrze.

Dlatego przygotowaliśmy mini-poradnik jak sobie radzić z niezgodą, by stworzyć wnętrze w zgodzie, a to zawsze wymaga zaangażowania oraz wspólnej pracy!

 

Gdy Nie Ma Zgody! Czyli Jak Remontować, Gdy Się Nie Zgadzacie – 3 Porady!

 

1. Zróbcie prezentacje

 Jak Remontować, Gdy Się Nie Zgadzacie - Prezentacja

I mówiąc prezentacje, mam na myśli taką prezentację, od której ma zależeć twój awans czy kariera. Bardzo często źródłem braku zgody jest zwyczajnie brak zrozumienia. Chyba nikogo nie zaskoczę, pisząc, że panowie i panie myślą nieco odmiennie.

Gdy u panów w czasie remontu włącza się tryb problem-rozwiązanie, panie patrzą na temat bardziej całościowo, ale jednocześnie o wszystkim i naraz. Wszystko w tym samym czasie. Najczęściej o 3 w nocy.

Braku zgody jest często efektem braku zrozumienia, a to wynika z naszego odmiennego sposobu myślenia.

Dlatego taka prezentacja ma na celu przedstawienie dokładanie tego, co chcesz osiągnąć, tłumacząc każdy aspekt oraz podpierając go zdjęciami i przykładami. Ważne, abyście nie zakładali, że druga osoba coś już wie. Nie używajcie skrótów myślowych czy porównań dostępnych tylko dla Was. To ma być taka prezentacja, że jeśli byś ją pokazała komuś obcemu, to będzie dokładnie wiedział jaki efekt zamierzasz uzyskać.

Jak zrobić prezentacje

Sposób prezentacji jest dowolny. To nie musi być prezentacja w Power Point. Wystarczy pokazać wybrane zdjęcia oraz inspiracje i je dokładnie omówić według wcześniej przygotowanego planu. Szczególnie jeśli tłumaczymy panom, to warto robić to krok po kroku 😉

Panowie natomiast powinni postarać się przedstawić nie tylko fakty i wywody przyczynowo-skutkowe, ale opowiedzieć o własnych upodobaniach wizualnych, bo to można przeważnie łatwo łączyć bez szkody dla funkcjonalności.

Panie powinny spróbować podejść do tematu bardziej metodycznie, zaś panowie powinni poświęcić więcej czasu na omówienie własnych emocji i odczuć związanych z planowanym wnętrzem.

W gruncie rzeczy chodzi o to, abyście poświęcili dla siebie nawzajem czas i abyście pokazali oraz omówili wszytko na przykładach. Do tego pamiętajcie, aby być dokładnym. Jeśli na prezentacji pojawią się zwroty: „coś w tym stylu tylko inaczej” to mogą powstać kolejne luki.

2.  Wybierzcie specjalistę

 Jak Remontować, Gdy Się Nie Zgadzacie - Wybierz Specjalistę
Jeśli sami nie wiecie jak remontować, gdy się nie zgadzacie, to zawsze można zrzucić to na architekta 😉

W przypadku poważanych konfliktów rozwiązaniem może okazać się pomoc specjalisty, czyli w naszym przypadku projektanta wnętrz.

Osoba z bardzo szeroką wiedzą dotyczącą urządzania wnętrz będzie w stanie zaproponować Wam rozwiązania, których nie znacie, a które powinny zadowolić Was oboje. Co więcej, architekt jest bezstronny w odróżnieniu od rodziny i znajomych, u których moglibyście szukać głosów poparcia. I najważniejsze, praca na projekcie jest dużo prostsza niż omawianie pomysłów bez wizualnego podparcia.

Architekt jest bezstronny i ma ogromną wiedzę, dzięki czemu jest w stanie zaproponować rozwiązania, które mogą Was razem zadowolić.

W tym kroku bardzo przydatna będzie prezentacja z punktu pierwszego. Dzięki niej z łatwością przedstawicie sporne kwestie.

Warto pamiętać, że z pomocy projektanta możecie skorzystać tylko do wybranych pomieszczeń, jeśli nie czujecie potrzeby korzystanie z jego pomocy w urządzaniu całego mieszkania. Natomiast koszt takiej pomocy powinien się szybko zwrócić w postaci szczekliwego i zgodnego remontu 😉

3. Nowe na starym Jak Remontować, Gdy Się Nie Zgadzacie - Męski Ego

Nie zawsze mamy do czynienia z urządzaniem nowego mieszkania. Często jest to mieszkanie jednego z partnerów i wtedy może dojść do przedziwnych problemów. Niestety jak głupio by to nie brzmiało, osoby, które przez dłuższy czas mieszkały same, mogę mieć głęboko zakorzenione nawyki, które pomimo miłości do drugiej osoby, mogę dawać nam się we znaki.

Jej emocje

U pań, niezależnie czy to partner zamieszka z nimi, czy one z nim, pojawia się problem z zaangażowaniem. A dokładniej problem w braku zaangażowania partnerów w proces wspólnego urządzania. Dlatego istotne jest, aby panowie otwarcie mówi o tym, że akceptują nową sytuację i aktywnie wspierali swoje partnerki w urządzaniu mieszkania.

Dla wielu mężczyzn jest to oczywiste, że gdy chcą zamieszkać z partnerką, to ją w pełni akceptują ale tu chodzi o to co mówicie. Więc mówcie to głośno i wyraźnie. Ponieważ wiedzieć coś, a to słyszeć, to ogromna, emocjonalna różnica. 

Jego samotnia

Z moich obserwacji, u panów pojawia się najczęściej problem „utraty samotni”, czyli poczucia braku miejsce w domu. Co może dalej prowadzić do frustracji, sprzeczek i ogólnie byciu na „nie” w trakcie remontu.

Niestety rzadko panowie zdają sobie sprawę, ze źródła własnych frustracji, które przecież tak łatwo rozwiać. Wystarczy szczera rozmowa, ponieważ nie ma nic złego w posiadaniu swojego kąta w czterech kątach. Natomiast chodzi o to, by nie było to kosztem naszej partnerki. W końcu wspólne życie polega na jego dzieleniu.

Język rozmowy, czyli nie ważne, o czym, ale w jaki sposób

 Jak Remontować, Gdy Się Nie Zgadzacie - właściwe słowa
Jak remontować, gdy się nie zgadzacie? Najważniejsze są słowa.

Niezależnie od omawianego problemu spróbujcie wspólnie zwracać uwagę na słowa, które wypowiadacie. Starajcie się nie używać zwrotów typu: „lepszy projekt”, czy „lepsze rozwiązanie”, ponieważ to podświadomie oznacza, że inne rozwiązanie jest gorsze, a to nieprawda.

W trakcie rozmowy ważne jest, abyśmy komunikowali naszemu partnerowi, że akceptujemy zarówno jego, jaki i jego pomysły. Natomiast dyskusja polega na wybraniu rozwiania, które będzie do Was najbardziej pasować.

Dlatego wyrażając opinie, używajcie takich zwrotów jak:

  • Oba rozwiązania są ciekawe, ale ten przemawia do mnie bardziej.
  • Rozumiem, że te projekt przemawia do Ciebie bardziej, jednak ten drug uważam, że bardziej do nas dopasany.
  • Podoba mi się twój pomysł, ale martwię się o jego funkcjonalność.
  • Bardzo ciekawe, ale zaskoczyłaś mnie tym pomysłem i nie wiem jeszcze, co o nim myślę. Czy możesz mi go jeszcze raz wytłumaczyć?

Więc jak remontować, gdy się nie zgadzacie?

Wzajemne poszanowanie i zrozumienie jest najważniejsze, szczególnie gdy macie różne zdanie i poglądy. W końcu tworzycie razem coś wspólnego, co będziecie oglądać razem jeszcze przez wiele lat.

Życzę Wam, aby każda ściana i dekoracja przypominała, nie o remontowych koszmarach, ale o wspólnej cudownej przygodzie, jaką był remont Twojego Pierwszego Mieszkania! 😘

Dlatego chciałbym Wam życzyć, aby każda ściana i dekoracja przypominała Wam, nie o remontowych koszmarach, ale o wspólnej cudownej przygodzie, jaką był remont Twojego Pierwszego Mieszkania.

 

Szukasz praktycznych porad jak urządzić Twoje pierwsze mieszkanie? Zobacz koniecznie:

Remont:

Meble z IKEA

Kuchnia:

Podłoga:

A może czego nie robić? 🙂

Filip Tchorek

Konkretne, techniczne i finansowe porady o wnętrzach. Dbam, by tekst był pomocny i praktyczny, bo zawsze można powiedzieć to prościej! Zawodowo projektant mebli, kardiochirurg wnętrz, czyli specjalista od kuchni, które są sercem każdego domu!

Powiązane Artykuły

Subscribe
Powiadom o
guest

1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Eliza

Nieraz naprawdę trudno o kompromis, ale na szczęście mamy podobny gust i najczęściej sprzeczamy się o to gdzie umieścić dany obraz, a nie jaki kupić.

Back to top button