Urządzanie WnętrzRemont

Jak remontować, gdy się nie zgadzacie? 3 porady dla par!

Pierwsze mieszkanie to często największy wspólny projekt, z jakim przyjdzie Wam się zmierzyć. Projekt poprzedzony wieloma planami i rozmowami. Ale gdy tylko zaczynacie remont, to okazuje się, że i owszem, miała być cegła – tylko Ty chciałaś białą, a on czerwoną. Że miało być nastrojowe oświetlenie LEDowe, ale on chce kolorową dyskotekę! Jak więc radzić sobie z niezgodą, by wnętrze było z nami w zgodzie? Zobacz, jak remontować, gdy się nie zgadzacie!

Czym jest kompromis?

Gdy Nie Ma Zgody! Czyli Jak Remontować, Gdy Się Nie Zgadzacie?

Kompromis jest wtedy, gdy Ty chcesz jechać na wakacje nad morze, a on chce jechać w góry, więc w ramach kompromisu wybieracie się na Mazury. Innymi słowy, kompromis jest wtedy, gdy wszyscy są po równo niezadowoleni.

 Nie da się podzielić stylu na połowę, a z pomieszania Waszych ulubionych kolorów na pewno nie wyjdzie Wasz wymarzony kolor.

Niestety, problem kompromisu jest bardzo widoczny we wnętrzach. Nie da się podzielić stylu na połowę ani pomieszać waszych ulubionych kolorów w jeden, który Wam się spodoba. Dlatego, gdy będziecie mieć różne zdania na temat tego, jak ma wyglądać Wasze mieszkanie, to odrzućcie ideę kompromisu. To jest Wasze wspólne mieszkanie, w którym razem musicie czuć się dobrze.

Dlatego przygotowaliśmy miniporadnik, jak sobie radzić z niezgodą, by stworzyć wnętrze w zgodzie. A to zawsze wymaga zaangażowania oraz wspólnej pracy!

 

Gdy nie ma zgody! Czyli jak remontować, gdy się nie zgadzacie?    3 porady!

 

1. Zróbcie prezentację

 Jak Remontować, Gdy Się Nie Zgadzacie - Prezentacja

I mówiąc prezentację, mam na myśli taką prezentację, od której ma zależeć Twój awans czy kariera. Bardzo często źródłem braku zgody jest zwyczajnie brak zrozumienia. Chyba nikogo nie zaskoczę pisząc, że panowie i panie myślą nieco odmiennie.

Gdy u panów w czasie remontu włącza się tryb problem-rozwiązanie, panie patrzą na temat bardziej całościowo, ale jednocześnie o wszystkim i naraz. Wszystko w tym samym czasie. Najczęściej o 3 w nocy.

Brak zgody jest często efektem braku zrozumienia, a to wynika z naszego odmiennego sposobu myślenia.

Dlatego taka prezentacja ma na celu dokładne przedstawienie tego, co chcesz osiągnąć, tłumacząc każdy aspekt oraz podpierając go zdjęciami i przykładami. Ważne, abyście nie zakładali, że druga osoba coś już wie. Nie używajcie skrótów myślowych czy porównań dostępnych tylko dla Was. To ma być taka prezentacja, że jeśli byś ją pokazała komuś obcemu, to będzie dokładnie wiedział, jaki efekt zamierzasz uzyskać.

Jak zrobić prezentację?

Sposób prezentacji jest dowolny. To nie musi być prezentacja w Power Point. Wystarczy pokazać wybrane zdjęcia oraz inspiracje i dokładnie omówić według wcześniej przygotowanego planu. Szczególnie, jeśli tłumaczymy panom, to warto robić to krok po kroku 😉

Panowie natomiast powinni postarać się przedstawić nie tylko fakty i wywody przyczynowo-skutkowe, ale opowiedzieć o własnych upodobaniach wizualnych, bo to można przeważnie łatwo łączyć bez szkody dla funkcjonalności.

Panie powinny spróbować podejść do tematu bardziej metodycznie, zaś panowie powinni poświęcić więcej czasu na omówienie własnych emocji i odczuć, związanych z planowanym wnętrzem.

W gruncie rzeczy chodzi o to, abyście poświęcili dla siebie nawzajem czas oraz pokazali i omówili wszystko na przykładach. Do tego pamiętajcie, aby być dokładnym. Jeśli na prezentacji pojawią się zwroty: „coś w tym stylu tylko inaczej”, to mogą powstać kolejne luki.

2.  Wybierzcie specjalistę

 Jak Remontować, Gdy Się Nie Zgadzacie - Wybierz Specjalistę
Jeśli sami nie wiecie, jak remontować, gdy się nie zgadzacie, to zawsze można zrzucić to na architekta 😉

W przypadku poważnych konfliktów, rozwiązaniem może okazać się pomoc specjalisty, czyli w naszym przypadku – projektanta wnętrz.

Osoba z bardzo szeroką wiedzą, dotyczącą urządzania wnętrz, będzie w stanie zaproponować Wam rozwiązania, których nie znacie, a które powinny zadowolić Was oboje. Co więcej, architekt jest bezstronny, w odróżnieniu od rodziny i znajomych, u których moglibyście szukać głosów poparcia. I najważniejsze, praca na projekcie jest dużo prostsza niż omawianie pomysłów bez wizualnego podparcia.

Architekt jest bezstronny i ma ogromną wiedzę, dzięki czemu jest w stanie zaproponować rozwiązania, które mogą Was razem zadowolić.

W tym kroku bardzo przydatna będzie prezentacja z punktu pierwszego. Dzięki niej z łatwością przedstawicie sporne kwestie.

Warto pamiętać, że z pomocy projektanta możecie skorzystać tylko do wybranych pomieszczeń, jeśli nie czujecie potrzeby korzystania z jego pomocy w urządzaniu całego mieszkania. Natomiast koszt takiej pomocy powinien się szybko zwrócić w postaci szczęśliwego i zgodnego remontu 😉

3. Nowe na starym Jak Remontować, Gdy Się Nie Zgadzacie - Męski Ego

Nie zawsze mamy do czynienia z urządzaniem nowego mieszkania. Często jest to mieszkanie jednego z partnerów i wtedy może dojść do przedziwnych problemów. Niestety, jak głupio by to nie brzmiało, osoby, które przez dłuższy czas mieszkały same, mogą mieć głęboko zakorzenione nawyki, które pomimo miłości do drugiej osoby, mogą dawać nam się we znaki.

Jej emocje

U pań, niezależnie czy to partner zamieszka z nimi, czy one z nim, pojawia się problem z zaangażowaniem. A dokładniej problem w braku zaangażowania partnerów w proces wspólnego urządzania. Dlatego istotne jest, aby panowie otwarcie mówili o tym, że akceptują nową sytuację i aktywnie wspierali swoje partnerki w urządzaniu mieszkania.

Dla wielu mężczyzn jest oczywiste, że gdy chcą zamieszkać z partnerką, to ją w pełni akceptują, ale tu chodzi o to, co mówicie. Więc mówcie to głośno i wyraźnie. Ponieważ wiedzieć coś a słyszeć, to ogromna, emocjonalna różnica. 

Jego samotnia

Z moich obserwacji, u panów pojawia się najczęściej problem „utraty samotni”, czyli poczucia braku miejsca w domu. Co może dalej prowadzić do frustracji, sprzeczek i ogólnie byciu na „nie” w trakcie remontu.

Niestety, rzadko panowie zdają sobie sprawę ze źródła własnych frustracji, które przecież tak łatwo rozwiać. Wystarczy szczera rozmowa, ponieważ nie ma nic złego w posiadaniu swojego kąta w czterech kątach. Natomiast chodzi o to, by nie było to kosztem naszej partnerki. W końcu wspólne życie polega na jego dzieleniu.

Język rozmowy, czyli nieważne o czym, ale w jaki sposób

 Jak Remontować, Gdy Się Nie Zgadzacie - właściwe słowa
Jak remontować, gdy się nie zgadzacie? Najważniejsze są słowa.

Niezależnie od omawianego problemu, spróbujcie wspólnie zwracać uwagę na słowa, które wypowiadacie. Starajcie się nie używać zwrotów typu: „lepszy projekt” czy „lepsze rozwiązanie”, ponieważ to podświadomie oznacza, że inne rozwiązanie jest gorsze, a to nieprawda.

W trakcie rozmowy ważne jest, abyśmy komunikowali naszemu partnerowi, że akceptujemy zarówno jego, jak i jego pomysły. Natomiast dyskusja polega na wybraniu rozwiązania, które będzie do Was najbardziej pasować.

Dlatego wyrażając opinie, używajcie takich zwrotów, jak:

  • Oba rozwiązania są ciekawe, ale ten przemawia do mnie bardziej.
  • Rozumiem, że ten projekt przemawia do Ciebie bardziej, ale uważam, że jednak ten drugi jest bardziej do nas dopasowany.
  • Podoba mi się twój pomysł, ale martwię się o jego funkcjonalność.
  • Bardzo ciekawe, ale zaskoczyłaś mnie tym pomysłem i nie wiem jeszcze, co o nim myślę. Czy możesz mi go jeszcze raz wytłumaczyć?

Więc jak remontować, gdy się nie zgadzacie?

Wzajemne poszanowanie i zrozumienie jest najważniejsze. Szczególnie, gdy macie różne zdanie i poglądy. W końcu tworzycie razem coś wspólnego, co będziecie oglądać razem jeszcze przez wiele lat.

Życzę Wam, aby każda ściana i dekoracja przypominała nie o remontowych koszmarach, ale o wspólnej, cudownej przygodzie, jaką był remont Twojego Pierwszego Mieszkania! 😘

Dlatego chciałbym Wam życzyć, aby każda ściana i dekoracja przypominała Wam nie o remontowych koszmarach, ale o wspólnej, cudownej przygodzie, jaką był remont Twojego Pierwszego Mieszkania.

 

Szukasz praktycznych porad, jak urządzić Twoje pierwsze mieszkanie? Zobacz koniecznie:

Remont:

Meble z IKEA

Kuchnia:

Podłoga:

A może czego nie robić? 🙂

Filip Tchorek

Konkretne, techniczne i finansowe porady o wnętrzach. Dbam, by tekst był pomocny i praktyczny, bo zawsze można powiedzieć to prościej! Zawodowo projektant mebli, kardiochirurg wnętrz, czyli specjalista od kuchni, które są sercem każdego domu!

Powiązane Artykuły

Subscribe
Powiadom o
guest

6 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Eliza

Nieraz naprawdę trudno o kompromis, ale na szczęście mamy podobny gust i najczęściej sprzeczamy się o to gdzie umieścić dany obraz, a nie jaki kupić.

WiolaB

Czasami niestety niektóre pomysły są, mówiąc krótko nie trafione. Coś co fajnie wygląda na projekcie nie koniecznie będzie praktyczne. Niektórzy nie mają takiego wyczucia co do czego pasuje i remont zamiast dodać czegoś spowoduje, że pokój będzie chaotyczny.

Mirek

Zaś w przypadku projektanta najważniejszy jest zapis określeniu jednej osoby decyzyjnej 🙂

Piotr

Bardzo fajny ten akapit ze zwrotami, których można użyć do przekonania drugiej połówki. Chociaż moim zdaniem można też nieco praktyczniej podejść. Ja miałem spór – czy wybrać rynny plastikowe czy aluminiowe. Więc trochę poczytałem, wyselekcjonowałem argumenty i udało mi się przekonać moją ukochaną 😉

Kompromis, piękne słowo. Czasami jednak jedna ze stron jest tak uparta, że ciężko cokolwiek wspólnie ustalić. Żona chciała sklep stacjonarny, a ja internetowy https://do-remontu.pl/ i na chwilę obecną jest internetowy, a stacjonarny będzie w przyszłości. Oto mój prywatny „kompromis”.

Back to top button