Kuchnia

Bateria podokienna. Skuteczne rozwiązanie na zlew pod oknem

Przegląd rozwiązań

Czy marzyłaś kiedyś o spoglądaniu na swoje rabatki przez okno kuchenne w trakcie zmywania naczyń? Wiem, ja też nie, ale jeśli chcesz umieścić w kuchni zlew pod oknem i boisz się, czy okno się otworzy, to ten wpis jest dla Ciebie 🙂

Baterie podokienne – rodzaje

Ze względu na konstrukcję, baterie podokienne możemy podzielić na:

  1. Baterie z wyciąganym korpusem
  2. Pochylaną wylewką
  3. Wciskane w blat

Niezależnie od rodzaju, wszystkie spełniają swoją funkcję oraz umożliwiają otwarcie okna, mimo że wydaje się to pozornie niemożliwe.

Warto jednak zaznaczyć, że żadna z tych baterii nie znika całkowicie. Mimo ich wyjęcia czy wciśnięcia, będą odstawać od blatu między 30 mm a 80 mm. Warto o tym pamiętać na etapie planowania kuchni.

Bateria podokienna z wyciąganym korpusem

Bateria z wyciąganym korpusem umożliwia łatwe wyjęcie całej baterii z miejsca mocowania. Przykładami tego typu baterii są Blanco Linus-F, Blanco Alta-F.

Zobacz najlepsze ceny:

 

Blanco-Linus-S-F

Bateria podokienna z pochylaną wylewką

Innym sposobem na otwarcie okna, omijając przy tym baterie, jest zastosowanie pochylanej wylewki. W takim przypadku bateria nie tylko obraca się w prawo i lewo, ale również do góry i dołu.
Przykładami tego typu baterii są: Alveus Flexy Window oraz Tres Abatible.

Zobacz najlepsze ceny:

Alveus Flexy Window oraz Tres Abatible

Bateria podokienna z wciskaną wylewką

Najciekawszym rozwiązaniem jest bateria z wciskaną wylewką. Jednak ma dodatkowe wymaganie w postaci dodatkowego otworu w blacie lub zlewie na rączkę sterującą.
Poniżej przykład baterii Blanco Periscope-S-F II

Zobacz najlepsze ceny:

 

Baterie wciskane możemy również użyć w połączeniu z dedykowanymi zlewozmywakami, aby ukryć nasz zlew. Szczególnie ciekawy efekt uzyskujemy przy zlewach umieszczonych na wyspach kuchennych.

Czy zawsze należy stosować pod oknem baterie podokienne?

Oczywiście, że nie zawsze przy oknie musimy stosować specjalne baterie. W końcu główny powód to chęć umycia okna, więc jeśli mamy do niego dostęp od strony zewnętrznej (np. dom i kuchnia na parterze) lub jeśli na etapie projektu przewidzimy, by skrzydło okna minęło baterie, to możemy zostawić baterię standardową.

Szukasz więcej pomysłów do kuchni? Zobacz również:

Filip Tchorek

Konkretne, techniczne i finansowe porady o wnętrzach. Dbam, by tekst był pomocny i praktyczny, bo zawsze można powiedzieć to prościej! Zawodowo projektant mebli, kardiochirurg wnętrz, czyli specjalista od kuchni, które są sercem każdego domu!

Powiązane Artykuły

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Back to top button