Urządzanie Wnętrz

Typy osób, które spotkasz na grupach wnętrzarskich

Facebookowe Grupy Wnętrzarskie to niezwykłe miejsce, pełne najróżniejszych interakcji międzyludzkich. Jednak nawet w tak dużym towarzystwie, bo niektóre grupy liczą sobie nawet setki tysięcy użytkowników, możemy wyróżnić pewne typy osób. W tym wpisie opisuję moje spostrzeżenia, który powstały na przestrzeni lat obecności w tym niezwykłym środowisku kochanych remontowych Grupowiczów! Zobaczcie, jakie typy osób można spotkań na grupach wnętrzarskich. 

Jeśli to nie jest dość jasne, to dla jasności przypominam, żebyście ten artykuł (proszę!) potraktowali z przymrużeniem oka. Absolutnie nie ma on na celu nikogo szykanować, ale być może przez śmiech skłoni kogoś do refleksji, zanim udzieli się na grupie 😉 

 

9 typów osób, które spotkasz na grupach wnętrzarskich

Sprawdź, jakim typem osoby jesteś na grupie!

 

1. Pan Znawca

Właśnie podzieliłaś się w komentarzu swoim doświadczeniem. Doradziłaś, tak, jak tylko mogłaś najlepiej, przekazałaś informacje w dobrej wierze i wtedy spada na ciebie On, ze swoją czerwoną emoji!
– „Źle! Tak się nie robi, kto Panią tego nauczył!”

Chłopski rozum to potężne narzędzie. A gdy zabraknie argumentów i emoji, można użyć broni ostatecznej: „zawsze tak robię i jest dobrze”. Z takim argumentem nikt nie wygra.

Ten typ, dzięki swojemu chłopskiemu rozumowi oraz wieloletniemu doświadczeniu, polegającemu na robieniu zawsze w ten sam, identyczny sposób, jest niepodważalnym autorytetem w każdej dziedzinie. A przynajmniej on sam tak o sobie myśli.

W dyskusje lepiej z nim nie wchodzić, bo sensu nie mają, gdyż Pan Znawca się zna, ponieważ się zna.

2. Nałogowa Pytaczka

Jak z każdym nałogiem zaczyna się zupełnie niewinnie. Poznajesz nowe towarzystwo, wszyscy są super uczynni i mili. Imponuje Ci, jak śmiało radzą sobie inne Grupowiczki, jak pytają i komentują – też chcesz być jak one.

Zaczyna się od klasycznego: „Kochani, jakie macie stoliki kawowe?„. Jednak gdy tylko dziesiątki komentarzy pojawią się pod postem, zaczyna się dopaminowy strzał. Czujesz, że ludzie robią to, co chcesz, aby robili. Masz władzę, a serduszka lecą z nieba.

Gdy dziesiątki komentarzy pojawią się pod Twoim postem, lądujesz na dopaminowej autostradzie, kierującej Cię po grupową odznakę, której już nigdy nie będziesz chciała oddać.

Bardzo szybko się wkręcasz i  chcesz więcej. Wrzucasz post za postem i już nawet nie dodajesz grzecznościowego „Kochani”, jak nakazuje grupowa etykieta! O nie! Nie ma czasu, więc od razu przechodzisz do sedna: „Kanapy pokażcie! Jakie płytki! Zmywarka Bosch opinie! Stoły!”

Niestety, uzależnienie od lajków i komentarzy to nałóg, który ciężko porzucić. Dlatego uważajcie, aby nie wpaść w niewłaściwe towarzystwo na wnętrzarskich grupach.

3. Moje mojo!

Pytasz o glamour, powie, że ma hampton. Pytasz o salon, pokaże Ci swoją łazienkę. Ten typ już tak ma. Nie doradzi, bo powie tylko o tym, co ma u siebie. A że nawet jej pytać nie trzeba, żeby Ci o tym powiedziała sama, to już zupełnie inna sprawa.

Podejrzewam, że ten typ ma dużą dozę wnętrzarskiego ekshibicjonizmu. Więc niezależnie od pytania w komentarzu, zawsze znajdzie się zdjęcie, które przeważnie jest kompletnie nie na temat.

Jeśli kochasz swoje wnętrze, to Internet daje Ci wiele możliwości, aby je komuś pokazać – niezależnie od tego, czy ktoś tego chce, czy nie.

Gdy ten typ spotkasz, wiedz, że być może to są jej ostatnie chwile na takiej grupie, zanim odkryje Instagrama i założy konto z bardzo ekstrawagancką nazwą w stylu @MojePiękneMieszkanie lub bardziej międzynarodowo @MojeLOVLYapartament

Kto wie? Jeśli kochasz swoje wnętrze, to Internet daje Ci wiele możliwości, aby je komuś pokazać – niezależnie od tego, czy ktoś tego chce, czy nie.

4. Skąd te płytki, dywan, wazon, pies, komoda… Skąd!?

Na każdy post niezależnie od tematu, zawsze, ale to zawsze zapyta się, skąd masz te płytki, kafle, kota, koszulkę dziecka, szklankę, czy wycieraczkę. Zawsze!

Zanim wrzucisz zdjęcie na grupę, upewnij się, że wiesz, skąd masz to wszystko i przygotuj paragony!

Co ciekawe, czasem potrafi zapytać o tak ledwo widoczny fragment na zdjęciu, że już sam nie wiem, czy podziwiać za spostrzegawczość, czy zacząć się bać.

Jedno jest pewne. Zanim wrzucisz zdjęcie na grupę, upewnij się, że wiesz, skąd masz to wszystko i przygotuj paragony. Będzie pytane!

5. Bojowniczki Stylu

W poprzednim wpisie o grupach na Facebooku już pisałem, że często my sami jesteśmy sobie winni, gdy pytamy obce osoby o opinie na temat naszego indywidualnego projektu. Wtedy salwa 100 komentarzy o tym, co masz schrzanione, i że ktoś zrobiłby to zupełne inaczej, wydaje się nawet uzasadniona.

Jednak zdarzają się również edukatorki na siłę, bojowniczki stylu, wnętrzarskie komanda gustu! Chcesz się pochwalić swoim wnętrzem, dowiesz się, że wszystko jest nie tak. Zapytasz o kolor ścian, dowiesz się, że MUSISZ zmienić tonację. Szukasz inspiracji? Zapraszam na MÓJ INSTAGRAM!

Edukatorki na siłę, bojowniczki stylu, wnętrzarskie komanda gustu… A byłaś już na moim IG?

Zasadniczo projektowanie wnętrz to coś więcej niż wyczucie. Szczególnie że projektanci pracują, aby pomagać innym, a nie budować swoje ego. Jeśli ktoś chce Wam pomóc, to zamiast krytykować, co macie źle, powinien najpierw Was zrozumieć, a później doradzić.

Dlatego właśnie profesjonaliści nie komentują indywidualnych zdjęć, ponieważ to co widać, to tylko powierzchowny aspekt projektowania wnętrz. Nie znając założeń, preferencji, budżetu czy kontekstu danego projektu nie sposób powiedzieć, czy ten projekt jest dobry, czy nie. A na pewno nie ma sensu mówić osobie, która właśnie skończyła swój wymarzony remont, że wszystko jest do bani, bo to w niczym nie pomoże.

6.  Sprawdzałam lupkę, ale…

Na wielu grupach, bardzo często pojawiają się w kółko te same pytania. I żeby było jasne, nie chodzi nawet o takie ogólne pytanie w stylu: „pokażcie swoje przedpokoje, bo szukam inspiracji.”

Często te pytania są bardzo precyzyjne i zostały już dokładnie omówione. Dlatego zadawanie ich ponownie sprawia, że nikomu nie chce się ponownie na nie odpowiadać, ponieważ zostały już omówione setki razy. Stąd na grupach często się prosi o sprawdzenie w lupce, czyli przez wyszukiwanie danej frazy w postach na grupie.

Grupowiczka znalazła sposób na ominięcie regulaminu! Admini jej nienawidzą!!!

Niestety, jest taki typ Grupowiczek, które znalazły na to rozwiązanie! Po prostu zaczynają pytanie od:  „szukałam w lupce, ale nie znalazłam… I tak w kółko padają te sama pytania.

7. Dobre duszyczki

Bardzo łatwo poznać dobre duszyczki, ponieważ odpowiadają na wezwanie! Wystarczy zapytać: „czy znajdą się jakieś dobre duszyczki, które….”

Żarty na bok! Na grupach są osoby, które starają się Wam pomóc. Tak po prostu, bo to lubią, bo sprawia im to przyjemności, bo same niedawno skończyły remont i chcą się podzielić swoim doświadczeniem. Innymi słowy, to są tacy idealni Grupowicze, jakich każdy admin by sobie życzył. Dzięki, że tam jesteście i trzymacie poziom!

Jednak miejcie się na baczności, bo i te duszyczki potrafią być wilkami w fejkowej skórze! Jeśli pytasz o urządzenia AGD lub RTV i ktoś w komentarzu umieszcza dziwny link bez podglądu, to znaczy, że jak w niego klikniesz, to ten ktoś na tym zarabia. Niby nikomu krzywda się nie dzieje, ale mógłby powiedzieć, że link jest linkiem afiliacyjnym.

8. Anonimowi

Czy wiecie, że szacuje się, że prawie 90% użytkowników Internetu to bierni przeglądacze? Oczywiście nie ma w tym nic złego. Oglądamy wiadomości, memy, podglądamy, co ciekawego u znajomych i czasem damy jakiegoś lajka.

Na grupie jest bardzo podobnie. Większość osób się nie udziela, a jedynie przegląda wpisy oraz to, co jest często ciekawsze – komentarze.

Szacuję się, że prawie 90% użytkowników Internetu to bierni przeglądacze. Jednak nie ma w tym nic złego, a samo przeglądanie postów na grupach wnosi wiele radości do naszego życia 😉

Jeśli jesteś typem Anonima, to zachęcam do wyjścia z ukrycia. Możesz zacząć od lajków, potem prostych komentarzy. Umieszczenie postów możesz zostawić dla nałogowych pytaczek 😉

Jednak jeśli jest Ci dobrze w cieniu, to nie ma w tym nic złego. Sam na wielu grupach się nie udzielam, ale dyskusje pod postami są wartością samą w sobie. Czasem edukacyjną, czasem niosącą radość, a jeszcze częściej powodują łapanie się za głowę.

9. Ktoś taki jak Ty!

Czasem się odezwiesz, gdy możesz pomóc, jednak częściej siedzisz sobie na uboczu. Jeśli jakieś wnętrze Ci się spodoba, zostawisz serduszko. Gdy ktoś napisze jakąś bzdurę to słowem i czerwoną minką to wytkniesz!

Cieszysz się z efektów remontu, to chętnie się nim chwalisz, a że w czasie urządzania zebrało się sporo zdjęć, to i konto na Instagramie się znalazło 😉

Jeśli na grupach spędzisz dość czasu, to choć raz w oczach innych staniesz się jednym tych nieznośnych Typów!

Jesteś po prostu sobą i częścią większej grupy. I zupełnie jak w życiu, czasem coś się palnie, czasem źle zrozumie, a kiedy indziej, kot wskoczy na klawiaturę więc ten okropny błąd ortograficzny to nie Ty, to ten wredny Ródy kot!

Dlatego, jeśli na grupach wnętrzarskich spędzisz dość czasu, to zapewne zostaniesz choć raz w oczach innych Grupowiczów jednym z tych nieznośnych Typów! Ale Kochani! Nie przejmujcie się tym wcale. W końcu taki już urok wnętrzarskich grup na Facebooku!

Podsumowanie – 9 typów osób, które spotkasz na grupach wnętrzarskich!

9 typów osób, które spotkasz na grupach wnętrzarskich Podsumowanie

To była moja lista: 9 typów osób, które spotkasz na grupach wnętrzarskich. Jednak o wartości grupy świadczą jej użytkownicy. Im większa grupa, tym robi się z jednej strony dziwniej, ale z drugiej jest większa szansa na znalezienie odpowiedzi na dręczące nas pytania. Osobiście uważam grupy na Facebooku za pewien fenomen, łączący ludzi o wspólnych zainteresowaniach, którzy wzajemnie sobie pomagają i to jest świetne!

Na grupie jak w życiu. Jedni będą pomocni, inni zabawni, ktoś coś próbuje sprzedać, a ktoś inny na pewno Was prędzej czy później nieźle wkurzy. Taki urok grupy!

Niestety, nawet jeśli widzisz czyjeś zdjęcie profilowe, proszę, miej na uwadze, że niektóre konta są nieprawdziwe i są osoby, które po prostu lubią dokuczać. Inne chcą Wam coś sprzedać, a jeszcze inni, choć wydają się kontem fikcyjnym, są prawdziwi 😉

Dlatego na grupach, jak w życiu, spotkacie przeróżne typy osób. Jedni będą pomocni, inni zabawni, a ktoś na pewno Was nieźle wkurzy. Jednak tym się nie przyjmujcie, tylko zastanówcie, jakim typem Grupowicza sami  jesteście?

Życzliwych i pomocnych rozmów na grupach!


Potrzebujesz indywidualnej pomocy przy urządzaniu?

Zapisz się na nasz Kurs Urządzania Wnętrz🤓
Zobacz nasze Konsultacje Wnętrz Online! 
Jeśli potrzebujesz pomocy przy kuchni – Projekt Kuchni IKEA Online!
A może chcesz urządzić całe mieszkanie – ❤️Twój Świadomy Projekt! 
Zobacz naszego E-booka o kolorach we wnętrzu – Kolory Twojego Wnętrza E-Book!

Szukasz praktycznych porad? Zobacz koniecznie:

Remont:

Meble z IKEA

Potrzebujesz pomocy przy projekcie kuchni IKEA?

Darmowe programy do projektowania wnętrz

Kuchnia:

Podłoga:

A może czego nie robić? 🙂

Filip Tchorek

Konkretne, techniczne i finansowe porady o wnętrzach. Dbam, by tekst był pomocny i praktyczny, bo zawsze można powiedzieć to prościej! Zawodowo projektant mebli, kardiochirurg wnętrz, czyli specjalista od kuchni, które są sercem każdego domu!

Powiązane Artykuły

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Zobacz również
Close
Back to top button