Urządzanie Wnętrz

Facebookowe Grupy o Wnętrzach – Koszmar, czy Ratunek? – 3 Porady!

Facebook już dawno temu przestał być aplikacją do chwalenia się zdjęciami z wakacji. Obecnie to bardzo rozbudowany portal, a dzięki grupom, które wyparły fora internetowe, z powodzeniem łączy ludzi o podobnych zainteresowaniach. Z jednej strony to wspaniałe a z drugiej bywa koszmarne. Jednak to czy te grupy będą nam pomagać, czy szkodzić zależy głównie od nas samych. Dlatego zobaczcie, co zrobić by grupy o wnętrzach na Facebooku były pomocne oraz czego nie robić, by nie zmienić ich w koszmar!

A jeśli potrzebujesz pomocy przy urządzaniu swojego wnętrza, to zobacz nasze Konsultacje Wnętrz Online! 🙂 

A może wolisz posłuchać?

Jeśli chcesz pobrać ten odcinek, to kliknij tu: Pobierz Odcinek!

 

Facebookowe Grupy o Wnętrzach – Koszmar, czy Ratunek?
3 Porady!

 

1. Bądź konkretna!

 


Pytasz o doświadczenie użytkowników z konkretnym materiałem, sprzętem lub problemem – Pomoc👍

Grupy o wnętrzach na Facebooku są idealnym miejscem do wymiany doświadczeń. Dlatego, gdy zapytamy innych użytkowników o ich doświadczenia z konkretnym sprzętem kuchennych, lub o rozwiązanie konkretnego problemu np.  z łączeniem paneli laminowanych z gresem to uzyskamy pomoc.

Większość problemów można rozwiązać na więcej niż jeden sposób i to od kontekstu, zależy, który będzie najlepszy.

Jednak bardzo ważne jest, abyśmy umieli skonkretyzować nasze pytanie. Im  dokładniej wskażemy problem lub bardzo wąskie zagadnienie, tym lepiej. Jest to istotne, ponieważ większość problemów można rozwiązać na więcej niż jeden sposób i to od kontekstu, zależy, który będzie najlepszy.

To samo dotyczy np. AGD, gdzie poszczególne modele znacznie się różnią od siebie, stąd pytanie ogólne, tylko o markę sprawi, że nie dowiemy się niczego. Natomiast pytając już o konkretny model, poznamy opinie jego użytkowników.

Pytasz o opinie dotyczącą ogólnego materiału, sprzętu lub problemu – Koszmar 👎

Najlepszy sposobów, aby niczego się nie dowiedzieć, to zapytać na grupie o wnętrzach ze 100 tys. członków o opinie. Ponieważ większość rzadko kiedy ma rację, a gdy mówimy o indywidualny projektowaniu wnętrz, to nie ma jej wcale.

Jeśli by istniały rozwiązania uniwersalne i dobre dla każdego to nie byłoby tylu materiałów do wyboru.

O ile pytani o samo użytkowanie, czy doświadczenie z konkretnym materiałem może być pomocne, tak ogólne pytanie traci jakikolwiek sens. Przecież jeśli by istniały rozwiązania uniwersalne i dobre dla każdego to nie byłoby tylu materiałów do wyboru.

Każdy ma swoją rację

W praktyce polega to na pytaniu np. o najlepszą podłogę. W odpowiedzi każdy powie, co ma u siebie i każdy może mieć poniekąd rację. Jeśli u kogoś sprawdza się dany materiał, to może powiedzieć, że jest dobry. Jednak nawet te same materiały różnią się miedzy sobą. Osoba, która ma panele laminowane za ok 30zł i ta, która ma również  panele laminowana, ale za 150zł mogą mieć skrajnie różne poglądy o niby tym samym materiale!

Niestety przy aranżacji wnętrz nie ma prostych odpowiedzi, bez zadania kilkunastu dodatkowych pytań.

Podobnie jest pytaniami o fronty w połysku. Często pytanie jest ogólne, czy ktoś poleca lub nie poleca fronty w połysku. Jednak takie drzwi mogą być wykonane z różnych materiałów jak: folia, lakier lub akryl, a każdy z nich ma zupełnie inne właściwości. Więc znów odpowiedzi mogą być przeróżne i każdy ma swoją rację.

Niestety przy aranżacji wnętrz nie ma prostych odpowiedzi, bez zadania kilkunastu dodatkowych pytań. Dlatego opinie innych mogą być pomocne albo mogą nam tylko namieszać w głowie, ponieważ o niby tym samym materiale możemy poznać skrajne różne i często nieprecyzyjne opinie.

 

2. Szukaj inspiracji zamiast gotowych rozwiązań

 


Jesteś ciekawa jak urządzili się inny mający podobne wnętrze – Pomoc👍

Czasami brakuję nam pomysłów na nasze wnętrz i szukamy tak zwanych inspiracji. Dlatego zapytanie o to, jak inni członkowie grupy urządzili swoje wnętrza np.  małą sypialnię, długi przedpokój lub małą łazienkę może być pomocne.

Grupy o wnętrzach są świetnym miejscem do sprawdzania aktualnych trendów oraz trendów, które zaraz miną. 😉

Obserwacja grupy o wnętrzach jest też świetnym miejscem do sprawdzania aktualnych trendów oraz trendów, które zaraz miną 😉 Dlatego, jeśli planujecie bardziej awangardowe wnętrze i chcecie uniknąć popularnym dekoracji i rozwiązań, to możecie zobaczyć, co jest obecnie najbardziej popularne i we własnym wnętrzu tego unikać.

Jednak jak to z inspiracjami bywa, są one tylko pewnym pomysłem, punktem wyjścia do stworzenia własnego wnętrza. Urządzając swoje mieszkania, kierujcie się własnym zmysłem estetycznym, potrzebami oraz budżetem. Niemniej ogólne pytania mające nas wesprzeć w poszukiwaniu inspiracji będą dla nas na pewno pomocne, gdy zadamy je na grupie o wnętrzach.

Jesteś ciekawa, jak urządzili się inny, mający DOKŁADNIE takie samo wnętrze -Koszmar 👎

„Mam przedpokój 1,8m na 3m, są tam dwie pary drzwi i jest też tam stary grzejnik, czy ma ktoś taki korytarz, pokaże zdjęcie jak go urządził. Skrzynka z bezpiecznikami tam jest” Autor: Grupowicz Wnętrzarski 😉

Każde wnętrze jest inne, nawet jeśli posiada kilka cech wspólnych. Jeśli zaczniemy szukać dokładnie takiego samego wnętrza u kogoś innego, do tego, żeby jeszcze nam się podobało i było w naszym budżecie, żeby zrobić u siebie dokładnie tak samo, to nam się to nie uda.

Każde wnętrze jest niepowtarzalne na wiele sposobów, dlatego nikt nie znajdzie na grupie dokładnie swojego wymarzonego mieszkania.

 

3.  Ufaj sobie, a pomocy szukaj u ekspertów

 


Szukasz potwierdzenia dla swoje opinii – Pomoc, która jest koszmarem👎

W psychologi poznawczej wyróżniamy zjawisko nazwane efekt potwierdzenia. Polega to na tym, że jesteśmy dużo bardziej skłoni uwierzyć w rzeczy, do których jesteśmy, choć odrobinę bardziej przekonani przy jednoczesnym ignorowaniu faktów, które przeczą naszym przekonaniom. Więc jeśli ciekawiło Was, dlaczego tak trudno zmienić np. poglądy polityczne to już wiece. 😉

Zadając pytanie na grupie o wnętrzach na pewno ktoś Was poprze. Jednak jeśli rozwiązanie jest błędne to poparcie przez kogoś tego nie zmieni.

Dlatego, pytając o zdanie na jakikolwiek temat na grupie o wnętrzach, na pewno otrzymacie potwierdzenie. Niestety najczęściej wygląda to tak, że ktoś pyta o opinie, która podważy już jakąś poznaną, a z którą się nie zgadza. Oczywiście warto weryfikować usłyszane zdanie, jednak często samo pytanie ma charakter tendencyjny i polega jedynie na poszukiwaniu potwierdzenia naszych przekonań.

Na przykład:wykonawca powiedział mi, że tak trzeba zrobić, ale mi się nie podoba więc czy ktoś ma nieprawidłowo i u niego się sprawdza?”  Albo: projektant powiedział, że blat o wysokości 95cm będzie dla mnie za wysoki (mam 160cm), czy któraś z Was ma blat na takiej wysokości i jest jej wygodnie?”

Na pewno znajdziecie opinie, które potwierdzą dowolne Wasze przypuszczenia, jednak nadal uważam, że taka „pomoc” jest bardzo wątpliwa.

Pytasz o opinię o swoim projekcie – też koszmar👎

Nawet gdy nie mamy sprecyzowanego zdania na dany temat, więc efekt potwierdzenia teoretycznie nas nie dotyczy, to i tak szukanie opinii obcych osób o naszym indywidualnym projekcie może nie mieć sensu.

Żaden profesjonalista nie wypowie się o projekcie wnętrza bez poznania wytycznych i wymagań, ponieważ dokładnie takie samo wnętrze może być dla jednych spełnieniem ich marzeń i potrzeb oraz koszmarem dla innych. Jednak to nie przeszkadza grupowiczom w licytacji, co ktoś powinien zmienić w swoim projekcie, by było „lepiej” 😉

Pomoc nieznajomych jest często zbyt powierzchowna i nie polega na dowiedzeniu się, w czym TY masz problem i jak go rozwiązać, tylko jaki problem mają inni z Twoim projektem.

Więc od jednych dowiesz się, że jest za ciemno lub jasno, że za dużo lub mało miejsca, ktoś będzie chciał Ci wyburzyć ścianę, a zawsze znajdzie się pytanie o to, gdzie kupiłaś „tu wstaw cokolwiek co było na zdjęciu”? 🙂

Niestety 100 takich komentarzy w niczym Ci nie pomoże, ponieważ taka „pomoc” jest zbyt powierzchowna i nie polega na dowiedzeniu się, w czym TY masz problem i jak go rozwiązać, tylko jaki problem mają inni z Twoim projektem. Dlatego dla własnego dobra odradzam takich masochistycznych praktyk.

Facebookowe Grupy o Wnętrzach – Podsumowanie

Korzystanie z grup o wnętrzach na Facebooku, nie różni się specjalnie od pytania o zdanie rodziny czy znajomych. Inna jest tylko skala i w przypadku grup o wnętrzach nie znasz osoby po drugiej stronie.

Biorąc to pod uwagę, uważam, że należy podchodzić z dużym dystansem do przedstawianych tam opinii i mieć świadomość, że doradzają Ci osoby znające się tak samo na wnętrzach, jak Ty, a czasem nawet mniej 😉

Grupy o wnętrzach na Facebooku mogą być bardzo pomocne oraz mogą nam tylko koszmarnie namieszać w głowie.

Największą zaletą grup o wnętrzach jest wzajemne wspieranie oraz inspirowanie się przez „podglądanie” kto i jak się urządził. Pytanie o doświadczenie z konkretnym materiałem lub urządzeniem również będzie pomocne. Jednak w przypadku spraw dla nas szczególnie ważnych lepiej poprosić o opinie specjalisty z danej branży.

Dlatego, szukając pomocy na grupie, starajcie się zadawać, albo bardzo konkretne pytania, albo mając odpowiedni dystans, szukajcie tylko inspiracji. Natomiast próba skorzystanie z takiej formy pomocy przy aranżacji całego wnętrza może skończyć się  koszmarem.

A co, wy myślicie o  Facebookowych Grupach o Wnętrzach?

 

My nie mamy swojej grupy o wnętrzach, ale w każdą środę na naszym Facebooku odpowiadamy na Wasze pytania!

Jeśli masz  bardzo konkretny dylemat lub rozterkę, to w każdą środę możesz zadać nam pytanie na naszym Facebooku Twoje Pierwsze Mieszkanie pod postem „Zapytaj mnie w środę”. Dzięki temu rozwiązujemy Twoje problemy oraz razem pomagamy innym mającym podobne trudności!

 

Potrzebujesz pomocy przy urządzaniu? Zobacz nasze Konsultacje Wnętrz Online! 🙂 
A jeśli potrzebujesz pomocy przy kuchni –
 Projekt Kuchni IKEA Online!

 

Szukasz praktycznych porad jak urządzić Twoje pierwsze mieszkanie? Zobacz koniecznie:

Remont:

Meble z IKEA

Potrzebujesz pomocy przy projekcie kuchni IKEA?

Darmowe programy do projektowania wnętrz

Kuchnia:

Podłoga:

A może czego nie robić? 🙂

Filip Tchorek

Konkretne, techniczne i finansowe porady o wnętrzach. Dbam, by tekst był pomocny i praktyczny, bo zawsze można powiedzieć to prościej! Zawodowo projektant mebli, kardiochirurg wnętrz, czyli specjalista od kuchni, które są sercem każdego domu!

Powiązane Artykuły

Subscribe
Powiadom o
guest

14 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Rafał Osiński

na grupach FB często dominują zdjęcia z komórek – [taka forma reklamy nie działa. Pozdrawiam Filip]

Weronika

Na grupach facebookowych jest też pełno reklam internetowych. Nieraz są one faktycznie potrzebne, ale czasem przeszkadzają one w odnalezieniu rozwiązania przy danym problemie.

Monika

ciekawe artykuł Filip 🙂

Karol

Ciekawy artykuł !
Oby takich więcej. 🙂

Artur Kmiecik

Dziś grupy to dla wielu chyba jedyny powód siedzenia na FB. Forum 3.0.

Maurycy

Moim zdaniem grupy na fb potrafią być na prawdę pomocne kiedy szukasz inspiracji jednak jest tam też mnóstwo zbędnych treści oraz zdjęć które kompletnie cię nie interesują- warto takie wyselekcjonować i usunąć się z nich

Maks

Bywałem członkiem wielu grup facebookowych, również tych związanych z mieszkaniami, ich wystrojem, czy wyceną samej nieruchomości. W większości przypadków te „małe społeczności” są naprawdę pomocne, można spotkać się z otwartością, dobrą radą, doświadczeniem co poniektórych osób, więc bywa naprawdę przyjemnie. Jednak jest i druga strona medalu, która skrywa osoby skrajnie krytyczne, nieuprzejme, które wytkną Ci wszystkie błędy, nie bacząc na Twój brak doświadczenia, czy to w dekoratorstwie, czy innych związanych z domem/mieszkaniem kwestiach. Ogólnie ja bym je określił jako 50/50 – nie można jednoznacznie ich ocenić, bo to na kogo trafisz to kwestia przypadku. Warto szukać grup, które mają solidny… Czytaj więcej »

Last edited 7 miesięcy temu by Maks
youtube ads

Z grupami na Facebooku bywa różnie. Pojedyncze to zbiór ciekawy i pełnych inspiracji osobowości, większość jednak to „fora dyskusyjne 2.0”, pełne impulsywnych dyskutujących. Osobiście nie stawiam tam kroków, raz czy dwa się zdarzyło, ale wystarczyło, aby się zniechęcić.

Emilia

Ciekawy wpis. Fajnie napisane. Czekam na więcej!

WordWeb

Tak naprawdę to czy grupa jest pomocna i czerpiemy z niej jakąś wartość dodaną – zależy od użytkowników i prowadzenia grupy. Często zdarzają się trolle. Jeśli będziemy trzymać kulturę wypowiedzi, tworzyć zgrane grono to grupa jest bardzo przydatna

Back to top button