SzafyDla ProjektantówMeble IKEA

Szafa IKEA PAX. Jak zaprojektować szafę w programie Planner Pax? [Poradnik]

Szafa IKEA PAX to dobre rozwiązanie, choć nie dla każdego i nie do każdego wnętrza. Przystępna cena i mnogość rozwiązań na pewno kusi, jednak jak to z meblami IKEA bywa – rozmiar mebli nie zawsze pasuje. Tak więc dopasowaniem projektu do naszych potrzeb często musimy martwić się sami. Dlatego w tym wpisie podpowiem Ci, jak samodzielnie zaprojektować szafę IKEA Pax, korzystając z programu Pax Planner!

Jeśli potrzebujesz pomocy przy samym projekcie kuchni IKEA, to zobacz: Projekt Kuchni IKEA Online!
A jeśli przy innym pomieszczeniu, to zobacz nasze Konsultacje Wnętrz Online! 🙂 

Szafa IKEA PAX – Jak zaprojektować szafę w programie Pax Planner

Po pierwsze: pomiar!

Pomiar Szafa IKEA PAX

Zanim zaczniemy projektować naszą szafę, musimy najpierw dokładnie zmierzyć miejsce, w którym planujemy ją ustawić. W przypadku wnęki, szczególnie ważny jest pomiar na szerokość oraz na wysokość w kilku miejscach. Jest to istotne, ponieważ rzadko kiedy ściany czy sufity są idealnie równe.

Po dokonaniu pomiaru wybieramy najmniejszy uzyskany wynik jako wymiar nominalny naszej wnęki, czyli rozmiar, do którego będziemy dobierać moduły szafy IKEA Pax. W przypadku wysokości pamiętajcie, że szafa musi być o 4 cm niższa niż wnętrze, aby można ją było postawić.

Pomiar zawsze wykonujemy w kilku miejscach na szerokość oraz wysokość i przyjmujemy najniższy uzyskany wynik, jak wymiar wnęki.

Szafy PAX są meblem gotowym i modułowym. Oznacza to w uproszczeniu, że szafę składamy z dostępnych klocków. Dlatego w większości przypadków pozostanie mniejsza lub większa przestrzeń nad szafą lub po jednym jej boku. Nie znaczy to, że takiego miejsca nie wykorzystamy. Jednak tu znów na etapie planowania warto się zastanowić, na ile uda nam się dostosować moduły IKEA do naszego wnętrza.

Jeśli jesteście jeszcze na etapie remontu i rozważacie szafę IKEA Pax, to możecie przygotować wnęki zawczasu, dostosowując ich rozmiar do wymiarów mebli IKEA.

Szafa Pax przesuwna czy uchylna?

Szafa Pax Rodzaje Drzwi

Gdy znamy już wymiar dostępnego miejsca na szafę, czas sprawdzić, jaki rodzaj systemu otwierania drzwi będzie pasował do naszych wymiarów. Niestety, system przesuwny ma swoje ograniczenia w wielkości szafy i nie jest tak elastyczny, jak w przypadku drzwi uchylnych.

System przesuwny wymaga większych szaf i nie jest tak elastyczny, jak system drzwi uchylnych.

Tym samym sposób otwierania szafy, czyli czy szafa będzie z drzwiami przesuwnymi, czy uchylnymi – jest nie tylko pytaniem funkcjonalno-estetycznym, ale również przekłada się na dostępne wymiary szaf IKEA Pax.

Szerokość szaf IKEA PAX w zależności od sposobu otwierania:

  • drzwi przesuwne; wielokrotność szerokości 150 cm i 200 cm (np. 300 cm, 400 cm, 450 cm itp.)
  • drzwi uchylne; wielokrotność 50 cm* (np. 100 cm, 200 cm, 250 cm itp.)

*Występują jeszcze drzwi o szerokości 25 cm, ale tylko dla materiału biały mat/połysk oraz lustro. Wtedy wielokrotnością jest wymiar 25 cm, czyli 50, 75, 125 itp. 

Wymiary szaf Pax

Szafa Pax wymiary
Wymiary szaf Pax.

Obudowy szaf IKEA Pax występują w trzech szerokościach: 50 cm, 75 cm i 100 cm. Wysokość korpusów to 201 i 236 cm. Jak wspomniałem wcześniej, szerokość korpusu szafy dobieramy zgodnie ze sposobem ich otwierania. Same modułu są takie same, niezależnie, czy drzwi będą przesuwne, czy uchylne.

Obudowy szaf Pax do drzwi przesuwnych i uchylnych są takie same.

Biorąc pod uwagę cenę, lepiej wybierać moduły o większej szerokości, np. 100 cm, niż dwa razy po 50 cm, ponieważ wykorzystanie przestrzeni jest takie samo, a różnica w cenie już prawie dwukrotna.

Co zrobić z miejscem po bokach szafy Pax?

Szafka narożna IKEA Sjak.

Jeśli pozostanie nam przestrzeń po boku szafy Pax, to możemy ją uzupełnić na trzy sposoby: zamaskować, przerobić moduł na szafkę otwartą z półkami lub wstawić nowy narożny moduł IKEA SJÅK.

Wypełnienie pozostałe przestrzeni po boku szafy PAX

  • SJÅK szafka narożna. Ostatnio w ofercie IKEA pojawiła się szafka narożna z półkami o szerokości 37 cm, która w wielu sytuacjach może być ratunkiem.
  • Maskownica kuchenna. W przypadku wąskich szczelin możemy po prostu wykonać maskownicę, stosując materiały znane z kuchni IKEA Metod.
  • Własnoręczne przerobienie modułu przez zmniejszenie jego szerokości. Niestety, przez ingerencję w szafę tracimy na nią gwarancję oraz nie dopasujemy do takiego modułu drzwi, ale jak zawsze – coś za coś.
  • Jest jeszcze sposób oparty o naszą kreatywność i polega na wykorzystanie pozostałej szczeliny na chowanie deski do prasowania, składanej suszarki, deski snowboardowej, nart itp. 😉

Co zrobić z miejscem nad szafą Pax?

W przypadku pozostałej przestrzeni nad szafą Pax, to najprostszym ratunkiem są ładne, ozdobne pudełka, dostępne w przeróżnych rozmiarach. Odpowiednio dobrane mogą być częścią dekoracji naszej szafy albo zlewać się z jej drzwiami.

Oczywiście, gdy różnica wysokości jest niewielka, możemy ponownie użyć maskownicy lub pozostawić taką przestrzeń niezabudowaną. Warto zwrócić uwagę na fakt, że szafy potrzebują 4 cm luzu na wysokość, aby można je było postawić do pionu.

Szafa IKEA PAX – projektowanie w programie Pax Planner


Uruchom program IKEA Pax Planner

Uruchom program IKEA Pax Planner
Pax Planner uruchomienie i włączenie wtyczki Adobe.

Program IKEA Pax Planner jest programem, który działa online, czyli nie musimy niczego instalować, a całe planowanie odbywa się w naszej przeglądarce internetowej.

Jednak do poprawnego działania potrzebne jest zainstalowanie najnowszej wersji wtyczki Adobe Flash Player. Na niektórych przeglądarkach będziecie jeszcze musieli włączyć samą wtyczkę Adobe i wtedy wreszcie będziemy mogli zacząć planowanie.

Program już nie wymaga instalacji wtyczki Adobe Flash!

Linki:

Pierwsza szafa IKEA PAX

Pierwsza szafa IKEA PAX w Pax Planner

Gdy pokonamy już pierwsze trudności, związane z uruchomieniem programu, powita nas takie oto okno. Warto się tu chwilę rozejrzeć, ponieważ program daje nam możliwość wybrania jednego z wielu gotowych zestawów szaf, które później możemy dostosować do naszych potrzeb.

Nie musisz tworzyć szafy Pax od podstaw. Można wybrać jeden z gotowych zestawów i go dostosować do własnych potrzeb.

Dodatkową pomocą jest system filtrów oparty na cenie, kolorze oraz wielkości szafy. Dlatego, jeśli przeglądaliście stronę IKEA z szafami Pax i jeden z gotowych zestawów Wam się spodobał, to prawdopodobnie tu go znajdziecie.

Stwórz nową szafę

Ja wybieram opcję stworzenia nowej szafy, aby pokazać Wam możliwości programu. Jednak ważne jest, abyśmy przystępując do projektu, wiedzieli, co mniej więcej chcemy stworzyć. Dlatego wszystko, o czym napisałem wcześniej, powinniśmy ustalić, zanim zaczniemy wykonywać projekt szafy, gdyż wiele elementów na siebie wpływa.

Przed wykonaniem nowej szafy, przygotujmy sobie jej plan na papierze. To znacznie ułatwi planowanie w programie.

Niestety, praca w programie IKEA Planner Pax jest nieco upierdliwa i powolna. Dlatego im więcej rzeczy ustalimy wcześniej, tym łatwiej nam będzie wykonać sam projekt.

Po kliknięciu przycisku Stwórz nową szafę, wybieramy kształt pomieszczenia oraz podajemy wymiary ścian.

Ustawienie obudów szaf IKEA Pax

Zaczynamy tworzenie szafy IKEA PAX od wybrania obudowy szafy. Klikamy w przycisk Obudowa, a następnie dla naszej wygody w strzałkę obok słowa Filtry. Rozwinie to menu z wymiarami oraz kolorami obudów, co ułatwi nam ich wyszukiwanie.

Aby umieścić obudowę w projekcie, musimy przytrzymać lewy przycisk myszki na wskazanej obudowie i ją przeciągnąć do projektu.

Wybór drzwi

Aby wybrać drzwi wybieramy: Menu główne –>Wybierz wszystko —> Drzwi/Drzwi przesuwne

Po ustawieniu korpusów szaf PAX proponuję wybrać drzwi, ponieważ od sposobu ich otwierania będzie zależał sposób rozmieszczenie akcesoriów, które się wysuwają, np. szuflady, kosze, pantografy itp.

Aby wejść w wybór drzwi, klikamy kolejno: Menu główne –> Wybierz wszystko –> Drzwi/Drzwi przesuwne

Po ustawieniu obudów od razu wybierz drzwi do szafy, ponieważ od sposobu ich otwierania będzie zależał sposób rozmieszczenia akcesoriów.

W zależności od wybranego sposobu otwierania, zobaczymy odpowiedni wybór modeli drzwi. Samo ich wstawienie do projektu odbywa się jak z obudowami szafy – przytrzymujemy przycisk myszki i przeciągamy obiekt do projektu.

Szafa IKEA PAX wewnątrz

Aby przejść do wnętrz szafy, wybieramy opcję „zobacz z drzwiami lub bez drzwi” w prawym dolnym rogu ekranu. Ponieważ umieściliśmy wcześniej drzwi, to będą widoczne miejsca ich zawiasów, co jest ważne w przypadku planowania wcześniej wspomnianych szuflad oraz innych elementów wysuwanych.

Gdy wystąpi kolizja szuflady z zawiasem, to program nas o tym poinformuje.

Na nasze szczęście, gdy będziemy chcieli zaplanować coś, co koliduje z zawiasami szafy, program nas o tym poinformuje. Najczęściej wystarczy umieścić dany element powyżej zawiasu lub zmienić szufladę, na przykład na wysuwany kosz.

Następnie, by zobaczyć wyposażenie wewnętrzne, klikamy kolejno: Menu główne –> Organizacja wewnętrzna.

Po wciśnięciu strzałki obok słowa Filtry, rozwinie się menu z symbolami, reprezentującymi rodzaj akcesoriów wewnętrznych. Dzięki czemu łatwo możemy odnaleźć interesujący nas element wnętrza szafy.

Elementy organizacji umieszczamy w projekcji tak samo, jak obudowy i drzwi, czyli przez przytrzymanie lewego przycisku myszy i przeciągnięcie obiektu do projektu. Dodatkowo po kliknięciu na wybrany element wnętrza szafy na projekcie, pojawią się nad nim ikony, umożliwiające jego duplikowanie, usunięcie lub dodanie oświetlenia wewnętrznego w przypadku półek.

Zalecenia dotyczące przestrzeni na ubrania

 Wymiarowanie Szafy IKEA zalecenia
Wymiarowanie Szafy IKEA – zalecenia.

Na zdjęciu powyżej widzicie wytyczne IKEA, dotyczące zachowania przestrzeni na ubrania. Natomiast to, jak zacząć planowanie szafy, opisaliśmy w oddzielnym wpisie:

Znajdziesz w nim wiele porad, dotyczących planowania przestrzeni wewnątrz szafy i jej optymalnego zagospodarowania.

Tak wygląda mój przykładowy projekt szafy IKEA Pax. Dzięki pełnej dostępności wszystkich elementów i akcesoriów w programie IKEA Pax Planner, możecie śmiało eksperymentować w programie, dostosowując szafę do swoich potrzeb.

Pełna dostępność wszystkich elementów i akcesoriów sytemu Pax umożliwia stworzenie w programie swojej wymarzonej szafy!

W przypadku półek czy drążków, ich ostateczną wysokość możemy ustalić w czasie montażu. Boki szaf IKEA Pax mają wykonane otwory wzdłuż całej ich wysokości, dzięki czemu z łatwością możemy umieścić półki wyżej lub niżej.

Zapisanie projektu szafy w Pax Planner

Zapisanie projektu szafy w Pax Planner

W odróżnieniu od planera kuchni, program IKEA Pax Planner nie wymaga od nas logowania, jednak każdorazowa zmiana w projekcie wymaga jego zapisania*, co generuje 6-cyfrowy kod. To na podstawie tego kodu nasz projekt jest zapisywany i możemy go później odtworzyć ponownie w programie lub w sklepie IKEA, celem zamówienia szafy.

*Kod musimy zapisać ręcznie, możemy zrobić mu zdjęcie telefonem lub wykonać print screen ekranu. Taka uroda programu. 

Co ważne, każda zmiana i zapis generuje nowy kod, więc przed skończeniem pracy w programie Pax Planner upewnijcie się, że macie zapisany najświeższy kod.

Szafa IKEA PAX – Jak zaprojektować szafę w programie Pax Planner – Podsumowanie

Szafy Pax nie są idealne i nie zawsze będą pasować do naszego wnętrza. Jednak są też niezwykle dostępne cenowo, a mnogość akcesoriów, które dzięki swym modułowym rozwiązaniom można z łatwością wymieniać lub dokupić nawet po dłuższym czasie sprawia, że szafy Pax są tak popularne.

Jeśli macie problemy z planowaniem szafy Pax samodzielnie, to w sklepie IKEA możecie na miejscu skorzystać z bezpłatnej pomocy pracowników. Możecie również skorzystać odpłatnie z mojej pomocy, pisząc do mnie przez formularz kontaktowy na tej stronie: Formularz Kontaktowy.

Szafy Pax nie są idealne, ale na pewno są bardzo przystępne cenowo i pełne wielu ciekawych akcesoriów i rozwiązań.

Natomiast zawsze przed zamówieniem szafy należy się skonsultować z pracownikiem sklepu, który sprawdzi Wasze zamówienie pod względem zgodności wszystkich elementów. Obecnie możecie zrobić to nawet przez telefon, a więcej informacji o sposobach zamówienia mebli IKEA znajdziecie tu: Zamówienia IKEA.

Tymczasem życzę Wam pięknych i funkcjonalnych szaf oraz dużo cierpliwości do programu Pax Planner 😉


Potrzebujesz indywidualnej pomocy przy urządzaniu?

Zobacz nasze Konsultacje Wnętrz Online! 
A jeśli potrzebujesz pomocy przy kuchni –
Projekt Kuchni IKEA Online!


Szukasz pomysłu na szafę? Zobacz!

Przydatne Linki!

Darmowe programy do projektowania wnętrz

Meble IKEA

Meble IKEA! Z czego są zrobione?

A może jak nie dekorować wnętrz? 🙂

Filip Tchorek

Konkretne, techniczne i finansowe porady o wnętrzach. Dbam, by tekst był pomocny i praktyczny, bo zawsze można powiedzieć to prościej! Zawodowo projektant mebli, kardiochirurg wnętrz, czyli specjalista od kuchni, które są sercem każdego domu!

Powiązane Artykuły

Subscribe
Powiadom o
guest

4 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Anna

Uwielbiam waszego bloga, kolejny raz mam zagadkę jak coś zaprojektować, a mam rozwiązanie podane na tacy. Dziękuję 😊

ewa

A ile odległości należy zachować od luzu od ściany z lewej i z prawej?

Back to top button