Szafy uchylne, przesuwne, łamane. Co wybrać?
O szafach najczęściej myślimy w kontekście ich funkcjonalnego wnętrza, albo pięknych drzwi, pasujących do naszego pomieszczenia. A czy zastanawiacie się na tym, jak szafę otwierać? Z tego wpisu dowiesz się, jakie są niuanse między różnymi sposobami ich otwierania. Tak więc szafy, uchylne, przesuwne czy łamane? Sprawdźcie, który sposób będzie dla Was najlepszy!
Szafy uchylne
Podstawowy, najprostszy oraz najtańszy sposób otwierania spośród przedstawionych. Jednak musimy pamiętać, że drzwi mogą mieć maksymalnie 60 cm szerokości.
W przypadku szerokich szaf, powoduje to powstanie wielu podziałów, które dla jednych są ozdobą, a dla innych przymusowym rozwiązaniem.
Szerokość frontów wymusza również tworzenie odpowiadających im korpusów szaf. Mówiąc prościej, każdy front ma swoją skrzynkę. Dlatego w przypadku szerokiej zabudowy, grubość boków skrzynek się kumuluje, przez co tracimy miejsce wewnątrz szafy.
Strata miejsca to niecałe 4 cm przy dwóch korpusach. Jednak przy szafie o długości 3 m tracimy już ok. 14 cm.
Szuflady wewnętrzne w szafach uchylnych
Jeśli planujemy szuflady wewnętrzne w szafie, to powinniśmy użyć zawiasów z zerowym uskokiem.
Jest to specjalny typ zawiasu, który powoduje, że otwarte drzwi nie nachodzą na wnętrze szafy.
Jeśli nie użyjmy takich zawiasów, to będziemy musieli zastosować płyty dystansowe, przez które niepotrzebnie stracimy miejsce wewnątrz szafy.
Szafy z drzwiami przesuwnymi
Jeśli marzymy o szerokiej szafie z dużymi frontami, to jest to coś dla nas.
Maksymalna szerokość drzwi przesuwnych to nawet 180 cm. Warto zaznaczyć, że drzwi przesuwne posiadają również swoją minimalną szerokość drzwi, wynosząca 40 cm.
Dzięki szerokim frontom, mamy dostęp do bardzo dużej powierzchni wnętrza szafy za jednym przesunięciem. Niestety, nigdy nie otworzymy jednocześnie wszystkich frontów. W zależności od ilości drzwi, część szafy zawsze będzie zakryta.
Planowanie szuflad w szafie z frontami przesuwnymi
Kolejnym elementem, o którym należy pamiętać to fakt, że fronty na siebie nachodzą, czyli są w sumie szczersze niż cała szafa.
To powoduje, że planując szuflady, pantograf czy inne elementy wysuwane w części środkowej szafy, należy zwróć uwagę, czy się wysuną. Najprostszym rozwiązaniem jest planowanie jednego frontu szerszego i drugiego węższego.
Poniżej przykład szafy z różną szerokością frontów. W lewej części drzwi po otwarciu nachodzą na środek szafy, dlatego tu mamy drążki. Natomiast po prawej stronie mamy szuflady i mniejszy front, który z nimi nie koliduje.
Planując szafę z drzwiami przesuwnymi sprawdźmy, czy elementy wysuwane nie będę kolidować z frontem szafy.
Drzwi przesuwne świetnie się sprawdzają w dużych szafach oraz miejscach wąskich, gdzie normalne otwieranie będzie utrudnione.
Szafy z drzwiami przesuwanymi w jednej linii
Jest to wyjątkowy system, który łączy cechy szafy z drzwiami przesuwnymi z dbałością o równą linię zabudowy, jak w przypadku drzwi uchylnych czy łamanych. A najlepiej zobaczyć to rozwiązanie w ruchu 🙂
W odróżnieniu od klasycznego systemu przesuwnego, w tym rozwiązaniu drzwi szafy mają jednakową szerokość, więc nie musimy się martwić o właściwe planowanie szuflad, ponieważ drzwi z niczym nam nie kolidują.
Szafy z drzwiami składanymi
Jest to bardzo ciekawe rozwiązanie, łączące system przesuwny z otwieranym na bok. Drzwi przesuwając się – również się składają. Dzięki temu, po otwarciu szafy mamy dostęp do całej jej zawartości.
Jest to doskonałe rozwiązanie, łączące system przesuwny z wychylnym.
Jednak w przeciwieństwie do systemu przesuwnego, musimy zaplanować miejsce na drzwi, które po otwarciu odstają od korpusu. Same drzwi również nachodzą na krańce szafy, dlatego musimy pamiętać o właściwym planowaniu szuflad oraz elementów wysuwanych.
Szafy z frontami łamanymi mają wszechstronne zostawanie. Doskonale sprawdzają się zarówno w dużych, jak i małych szafach. Ponieważ system składa się z wiele elementów, które wpływają na jego płynność ruchu, należy zachować szczególną staranność i dbałość o szczegóły przy jego montażu.
Na co zwracać uwagę?
Jest bardzo wielu producentów powyższych rozwiązań, dlatego warto sprawdzić na żywo, jak dany system pracuje. Jest to szczególnie istotne przy drzwiach składanych, aby w trakcie otwierania się nie zacinały, co zdarza się przy tańszych systemach.
Jednak sam sposób otwierania to tylko „narzędzie”. Aby dobrze spełniało swoją funkcję, należy dostosować je do kompletnego projektu – zarówno wnętrza, jak i szafy.
Warto również zadbać, aby systemy posiadały ciche zamykanie. Czyli w przypadku drzwi przesuwnych i łamanych, by fronty były hamowane i cicho kończyły swój ruch.
Jednak sam sposób otwierania to tylko „narzędzie”. Aby dobrze spełniało swoją funkcję, należy dostosować je do kompletnego projektu, zarówno wnętrza, jak i szafy.
A Wy, jaki sposób otwierania planujecie?
Ja miałam problem z wyborem szafy, bo wcześniej miałam drzwi przesuwne i niestety nie chodziły one zbyt dobrze, dlatego nie chciałam dokonywać tego samego wyboru. Tym razem zdecydowałam się na szafę uchylną, to chyba najlepszy wybór jak dla mnie. Mam wystarczająco dużo miejsca w pomieszczeniu, żeby móc ją swobodnie otwierać. Najważniejsze jest dla mnie, że drzwi dobrze chodzą i nie mam w nimi problemów jak z przesuwanymi.
Bardzo podoba mi się szafa z drzwiami przesuwnymi, której fronty są pokryte grafiką drzewa. Z czego wykonane są takie drzwi? Gdzie można zamówić tego typu front?