Pokój dziecka

Jaki Kolor Do Pokoju Dziecka? Co Mówią o Tobie Ulubione Kolory!

Urządzacie pokój malucha i zastanawiacie się jak wybrać kolor do pokoju dziecka? Ten wpis jest dla Was! Zobaczcie, co kolory o Was mówią i jak mogą wpłynąć na zachowanie Twojego dziecka!

Znaczenie koloru w rozwoju dziecka
Znaczenie koloru w rozwoju dziecka

Reagujemy fizjologicznie na kolor – zmianą ciśnienia krwi, przyśpieszeniem oddechu, zaburzeniami równowagi, sennością, pobudzeniem apetytu.

Świadome kształtowanie środowiska dziecka przez odpowiedni dobór kolorów w jego otoczeniu, kształtuje jego dalszy rozwój i wrażliwość. Dzieci już po trzecim miesiącu życia osiągają pełną zdolność do rozpoznawania barw, tak jak u dorosłego człowieka. Co za tym idzie, dobór kolorów może wpływać na proces wychowawczy i zachowanie dzieci.

Jaki kolor do pokoju dziecka!- Znaczenie koloru w rozwoju dziecka.
Jaki kolor do pokoju dziecka!- Znaczenie koloru w rozwoju dziecka.

Decyzje w kwestii wyboru koloru pokoju, ubrań malucha czy nawet zabawek podejmują najczęściej rodzice. Zobacz jak bardzo odpowiedzialne to zadanie oraz co ulubiony kolor mówi o Twoim dziecku i jak kolor może wpłynąć na malucha.

Kolor niebieski

To barwa o największej ilości odcieni, jest ich aż 14 tysięcy! Może właśnie dlatego jest tak lubiana.

Znaczenie koloru w rozwoju dziecka niebieski

Kolor niebieski rozluźnia napięcia, pomaga odpocząć, ułatwia koncentrację, jednocześnie dając poczucie bezpieczeństwa. Dzieci lubiące niebieskie barwy są logiczne i kreatywne. Szybciej i łatwiej rozwiązują problemy, łamigłówki i zadania.

W dorosłym życiu są dokładne i opanowane.

Znaczenie koloru w rozwoju dziecka niebieski inspiracje

Kolor zielony

Znaczenie koloru w rozwoju dziecka zielony

Pomaga w osiąganiu harmonii i odprężenia. W pokojach dziecięcych używajmy odcieni ciemnych, pastelowych lub zgaszonych. Intensywne odcienie zieleni będą męczyć oczy Twojego dziecka.

Dzieci lubiące kolor zielony szybciej uczą się rozumieć swoje emocje i potrzeby oraz łatwiej im przychodzi skupienie.

W dorosłym życiu z łatwością panują nad emocjami i są bardziej odporne na stres.

Znaczenie koloru w rozwoju dziecka zielony inspiracje

Kolor czerwony

Kolor ten jest szlachetny i zdecydowany. Dodaje energii oraz wiary w siebie. Polecany w niewielkich akcentach do pokoju nieśmiałych maluchów.

Znaczenie koloru w rozwoju dziecka czerwony

Wcale nie wzbudza niepokoju a odwagę. Strażak stereotypowo ma czerwony hełm i czerwony wóz strażacki. Strażak, jak i kolor czerwony podświadomie kojarzy się nam z odwagą i ratunkiem, a nie zagrożeniem.

Superman, Spiderman oraz Zygzak Mcqueen też lubią kolor czerwony. 🙂

Wybierają go dzieci bardzo aktywne, odważne i silne psychicznie. Wiedzące, czego chcą oraz często dominujące pośród rówieśników.

W połączeniu z kolorem białym buduje w dziecku bardzo silną i pewną siebie osobowość. Sprawdza się świetnie jako motyw cyrkowy na jednej ścianie lub w dodatkach.

Znaczenie koloru w rozwoju dziecka czerwony inspiracje

Kolor czerwony jest bardzo silnym kolorem dlatego nie należy z nim przesadzać. Zbyt duża jego ilość lub intensywność w pokoju dziecka możne wywoływać niepokój, rozdrażnienie, a nawet agresję.

Znaczenie koloru w rozwoju dziecka czerwony inspiracje

Kolor różowy

Znaczenie koloru w rozwoju dziecka różowy

Kochane przez wszystkie małe księżniczki. 🙂

Rozwija uczuciowość i empatię. Wybierany przez dzieci wrażliwe o otwartym sercu. Koi nerwy i wzmacnia siłę wewnętrzną, wytwarza ciepły nastrój i rozwesela.

Znaczenie koloru w rozwoju dziecka różowy inspiracje

Kolor fioletowy

Znaczenie koloru w rozwoju dziecka fioletowy

Wzmacnia wewnętrzną siłę i charakter. Motywuje do działania. Dodaje pewności w siebie. Preferują go dzieci, które wyróżnia zdecydowanie, ciekawość świata i chęć posiadania własnego zdania.

Fani fioletu jako dorośli są często perfekcjonistami, lubią mieć porządek w każdej dziedzinie życia, a ich działania są niebanalne i odważne.

Znaczenie koloru w rozwoju dziecka fioletowy inspiracje

Kolor pomarańczowy

Znaczenie koloru w rozwoju dziecka pomarańczowy

Nazywany czasami kolorem szczęścia, kojarzy się bardzo pozytywnie i ciepło, budząc radość do życia. Dzieci wybierające go są optymistycznie nastawione do świata, radosne i życzliwe.

Znaczenie koloru w rozwoju dziecka pomarańczowy

Kolor żółty

Znaczenie koloru w rozwoju dziecka żółty

Jest barwą związaną z intelektem. Daje nadzieję, wprawia w dobry nastrój, dodaje energii oraz motywuje do działania. Dzieci, które wybierają ten kolor są indywidualistami, szukającymi niecodziennych rozwiązań i często mają głowę pełną pomysłów.

Żółty jest kolorem odkrywców, pomysłowości i umysłu.

Znaczenie koloru w rozwoju dziecka żółty

Kolor brązowy i beżowy

Znaczenie koloru w rozwoju dziecka brązowy i beżowy

Odcienie brązu i beżu uspokajają i wyciszają. Kolor ten, nie jest męczący dla oczu dziecka. Ułatwia skupienie i wzmacnia obiektywne postrzeganie codziennych sytuacji. Wspiera w dziecku budowanie własnych poglądów i gustów.

Znaczenie koloru w rozwoju dziecka brązowy i beżowy

Dzieci lubiące ten kolor w dorosłym życiu będą mocno stąpały po ziemi. Można im pogratulować zdrowego rozsądku i umiejętności obiektywnej oceny sytuacji.

Znaczenie koloru w rozwoju dziecka brązowy i beżowy

Kolor biały

Znaczenie koloru w rozwoju dziecka kolor biały

Symbolizuje czystość, lekkość, subtelność i schludność. Dzieci lubiące biały kolor są bardzo zrównoważone i poukładane. Bardzo szybko rozwijają się emocjonalnie oraz intelektualnie.

Kolor jest neutralny i wspomaga zrównoważony rozwój maluchów.

Znaczenie koloru w rozwoju dziecka kolor biały

Kolor czarny i szary

Znaczenie koloru w rozwoju dziecka kolor czarny

Dzieci rzadko wybierają czarny kolor. Te jednak, które go lubią, uwielbiają wyzwania oraz gdy wokół dużo się dzieje. Mają zdolność do abstrakcyjnego myślenia i są bardzo inteligentne.

Znaczenie koloru w rozwoju dziecka kolor czarny

Łatwiej radzą sobie z emocjami i częściej kierują się rozsądkiem. Ich świat wcale nie jest pozbawiony barw i dziecięcej radości. Wręcz przeciwnie, dzieci z pokojami w czarno-białej palecie barw szybciej dostrzegają i uczą się kolorów na spacerze czy placu zabaw.

Znaczenie koloru w rozwoju dziecka kolor czarny

A jaki jest ulubiony kolor Waszego dziecka? Jaki kolor do pokoju dziecka wybraliście?

 

Szukasz pomysłów na pokoje dzieci? Zobacz!

Rozalia Tchorek

Projektant, architekt wnętrz z 9 letnim doświadczeniem projektowym. Autorka ponad 460 zrealizowanych projektów. Prywatnie podróżniczka i miłośniczka sportowych wyzwań.

Powiązane Artykuły

Subscribe
Powiadom o
guest
5 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Merry

Twoje pierwsze mieszkanie… Jak to mówią pierwsze dla wroga drugie dla przyjaciela itd a potem nieświadomi rodzice malują dziecku pokój w iście teczowych barwach wrzucają tam tonę innych barw razem z całym zabawkowym dobytkiem i powstaje coś na miarę choinki w środku lata ani przy tym spać ani się przy tym uczyć zabawki toną w kolorze soczystego dywanu, a salą zabaw staje się jasny przestronny salon 🙂

Ola

No i teraz mamy zagwozdkę, na jaki kolor pomalować ściany. Zburzyliście nam trochę koncepcję, ale nie szkodzi – świetny wpis.

emka

malując pokój naszej córki postawilismy na kolor rajskie jabłuszko z barw natury ze Śnieżki, to bezpieczna farba i piekny odcień farby

Andy

Moje ma pokój w odcieniach szarości. Pokój nie jest smutny bo białe mebelki i kolorowe zabawki ożywiają wnętrze, Ja malowałem plamoodporną Śnieżką w odcieniu P24 Twórcza, Ładny odcień.

Sara

My urządzając pokój dziecka postawiliśmy na zielony, plus jeną ze ścian zdobi fototapeta, którą dziecko wybierało samo. Postacie z bajek ożywiają wnętrze, ale przy tym nie jest za pstrokato. Polecam też takie rozwiązanie i stronę https://www.dekowizja.pl/fototapety mają bardzo szeroki wybór

Back to top button
Close
Close