Pokój dziecka

Jaki Kolor Do Pokoju Dziecka? Co Mówią o Tobie Ulubione Kolory!

Urządzacie pokój malucha i zastanawiacie się jak wybrać kolor do pokoju dziecka? Ten wpis jest dla Was! Zobaczcie, co kolory o Was mówią i jak mogą wpłynąć na zachowanie Twojego dziecka!

Reagujemy fizjologicznie na kolor – zmianą ciśnienia krwi, przyśpieszeniem oddechu, zaburzeniami równowagi, sennością, pobudzeniem apetytu.

Świadome kształtowanie środowiska dziecka przez odpowiedni dobór kolorów w jego otoczeniu, kształtuje jego dalszy rozwój i wrażliwość. Dzieci już po trzecim miesiącu życia osiągają pełną zdolność do rozpoznawania barw, tak jak u dorosłego człowieka. Co za tym idzie, dobór kolorów może wpływać na proces wychowawczy i zachowanie dzieci.

Decyzje w kwestii wyboru koloru pokoju, ubrań malucha czy nawet zabawek podejmują najczęściej rodzice. Zobacz jak bardzo odpowiedzialne to zadanie oraz co ulubiony kolor mówi o Twoim dziecku i jak kolor może wpłynąć na malucha.

Kolor niebieski

To barwa o największej ilości odcieni, jest ich aż 14 tysięcy! Może właśnie dlatego jest tak lubiana.

Kolor niebieski rozluźnia napięcia, pomaga odpocząć, ułatwia koncentrację, jednocześnie dając poczucie bezpieczeństwa. Dzieci lubiące niebieskie barwy są logiczne i kreatywne. Szybciej i łatwiej rozwiązują problemy, łamigłówki i zadania.

W dorosłym życiu są dokładne i opanowane.

Kolor zielony

Pomaga w osiąganiu harmonii i odprężenia. W pokojach dziecięcych używajmy odcieni ciemnych, pastelowych lub zgaszonych. Intensywne odcienie zieleni będą męczyć oczy Twojego dziecka.

Dzieci lubiące kolor zielony szybciej uczą się rozumieć swoje emocje i potrzeby oraz łatwiej im przychodzi skupienie.

W dorosłym życiu z łatwością panują nad emocjami i są bardziej odporne na stres.

Kolor czerwony

Kolor ten jest szlachetny i zdecydowany. Dodaje energii oraz wiary w siebie. Polecany w niewielkich akcentach do pokoju nieśmiałych maluchów.

Wcale nie wzbudza niepokoju a odwagę. Strażak stereotypowo ma czerwony hełm i czerwony wóz strażacki. Strażak, jak i kolor czerwony podświadomie kojarzy się nam z odwagą i ratunkiem, a nie zagrożeniem.

Superman, Spiderman oraz Zygzak Mcqueen też lubią kolor czerwony. 🙂

Wybierają go dzieci bardzo aktywne, odważne i silne psychicznie. Wiedzące, czego chcą oraz często dominujące pośród rówieśników.

W połączeniu z kolorem białym buduje w dziecku bardzo silną i pewną siebie osobowość. Sprawdza się świetnie jako motyw cyrkowy na jednej ścianie lub w dodatkach.

Kolor czerwony jest bardzo silnym kolorem dlatego nie należy z nim przesadzać. Zbyt duża jego ilość lub intensywność w pokoju dziecka możne wywoływać niepokój, rozdrażnienie, a nawet agresję.

 

Kolor różowy

Kochane przez wszystkie małe księżniczki. 🙂

Rozwija uczuciowość i empatię. Wybierany przez dzieci wrażliwe o otwartym sercu. Koi nerwy i wzmacnia siłę wewnętrzną, wytwarza ciepły nastrój i rozwesela.

 

Kolor fioletowy

Wzmacnia wewnętrzną siłę i charakter. Motywuje do działania. Dodaje pewności w siebie. Preferują go dzieci, które wyróżnia zdecydowanie, ciekawość świata i chęć posiadania własnego zdania.

Fani fioletu jako dorośli są często perfekcjonistami, lubią mieć porządek w każdej dziedzinie życia, a ich działania są niebanalne i odważne.

 

Kolor pomarańczowy

Nazywany czasami kolorem szczęścia, kojarzy się bardzo pozytywnie i ciepło, budząc radość do życia. Dzieci wybierające go są optymistycznie nastawione do świata, radosne i życzliwe.

 

Kolor żółty

Jest barwą związaną z intelektem. Daje nadzieję, wprawia w dobry nastrój, dodaje energii oraz motywuje do działania. Dzieci, które wybierają ten kolor są indywidualistami, szukającymi niecodziennych rozwiązań i często mają głowę pełną pomysłów.

Żółty jest kolorem odkrywców, pomysłowości i umysłu.

 

Kolor brązowy i beżowy

Odcienie brązu i beżu uspokajają i wyciszają. Kolor ten, nie jest męczący dla oczu dziecka. Ułatwia skupienie i wzmacnia obiektywne postrzeganie codziennych sytuacji. Wspiera w dziecku budowanie własnych poglądów i gustów.

Dzieci lubiące ten kolor w dorosłym życiu będą mocno stąpały po ziemi. Można im pogratulować zdrowego rozsądku i umiejętności obiektywnej oceny sytuacji.

 

Kolor biały

Symbolizuje czystość, lekkość, subtelność i schludność. Dzieci lubiące biały kolor są bardzo zrównoważone i poukładane. Bardzo szybko rozwijają się emocjonalnie oraz intelektualnie.

Kolor jest neutralny i wspomaga zrównoważony rozwój maluchów.

 

Kolor czarny i szary

Dzieci rzadko wybierają czarny kolor. Te jednak, które go lubią, uwielbiają wyzwania oraz gdy wokół dużo się dzieje. Mają zdolność do abstrakcyjnego myślenia i są bardzo inteligentne.

Łatwiej radzą sobie z emocjami i częściej kierują się rozsądkiem. Ich świat wcale nie jest pozbawiony barw i dziecięcej radości. Wręcz przeciwnie, dzieci z pokojami w czarno-białej palecie barw szybciej dostrzegają i uczą się kolorów na spacerze czy placu zabaw.

A jaki jest ulubiony kolor Waszego dziecka? Jaki kolor do pokoju dziecka wybraliście?

 

Szukasz pomysłów na pokoje dzieci? Zobacz!

Rozalia Tchorek

Projektant wnętrz z ponad 10 letnim doświadczeniem projektowym. Autorka ponad 460 zrealizowanych projektów. Prywatnie podróżniczka i miłośniczka sportowych wyzwań.

Powiązane Artykuły

Subscribe
Powiadom o
guest

6 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Merry

Twoje pierwsze mieszkanie… Jak to mówią pierwsze dla wroga drugie dla przyjaciela itd a potem nieświadomi rodzice malują dziecku pokój w iście teczowych barwach wrzucają tam tonę innych barw razem z całym zabawkowym dobytkiem i powstaje coś na miarę choinki w środku lata ani przy tym spać ani się przy tym uczyć zabawki toną w kolorze soczystego dywanu, a salą zabaw staje się jasny przestronny salon 🙂

Ola

No i teraz mamy zagwozdkę, na jaki kolor pomalować ściany. Zburzyliście nam trochę koncepcję, ale nie szkodzi – świetny wpis.

emka

malując pokój naszej córki postawilismy na kolor rajskie jabłuszko z barw natury ze Śnieżki, to bezpieczna farba i piekny odcień farby

Andy

Moje ma pokój w odcieniach szarości. Pokój nie jest smutny bo białe mebelki i kolorowe zabawki ożywiają wnętrze, Ja malowałem plamoodporną Śnieżką w odcieniu P24 Twórcza, Ładny odcień.

Sara

My urządzając pokój dziecka postawiliśmy na zielony, plus jeną ze ścian zdobi fototapeta, którą dziecko wybierało samo. Postacie z bajek ożywiają wnętrze, ale przy tym nie jest za pstrokato. Polecam też takie rozwiązanie i stronę https://www.dekowizja.pl/fototapety mają bardzo szeroki wybór

Roksana

Oj jak ja pamiętam jaki miałam problem gdy przyszło nam malować mieszkanie. wybór farby, koloru…
Znajomi polecili wtedy farby Magnat więc im zaufałam. Kolory to istny zawrót głowy – człowiek nie może się zdecydować bo tyle tego jest.
Od tego czasu minęło już kilka lat i kilka malowań i zmian kolorów, ale nadal robię to Magnatem.

Back to top button