5 najczęstszych błędów przy urządzaniu salonu!
Planujesz remont lub urządzasz swój pierwszy salon? Nie podążasz za chwilową modą, jednak zależy Ci na funkcjonalnym i estetycznym salonie? Zobacz, jakich błędów funkcjonalnych oraz stylistycznych nie popełnić! Przedstawiam Wam moją listę: 5 najczęstszych błędów przy urządzaniu salonu. Zobacz, czego nie robić, by mądrze i estetycznie urządzić swoją wymarzoną dzienną przestrzeń!
Potrzebujesz pomocy przy urządzaniu salonu? Sprawdź nasze Konsultacje Wnętrz Online!
5 najczęstszych błędów przy urządzaniu salonu!
1. Rzymska arena, czyli wszystko przysunięte do siebie lub do ścian
Jednym z najczęstszych błędów w aranżacji salonu jest ustawianie jego elementów, tj. fotela, stolika, kanapy, lampy, a nawet kwietnika tak, by przylegały do ścian albo były zgrupowane w jednym miejscu.
Dostawianie zbyt dużej ilości elementów do ścian, wbrew pozorom nie dodaje wnętrzu przestrzeni, wręcz optycznie je zmniejsza!
W efekcie meble dosunięte do ścian tworzą złudzenie grubszej lub podwójnej ściany, optycznie zmniejszając tym pomieszczenie. Powstaje efekt centralnej pustki, czyli siedząc na kanapie możemy poczuć się jak na arenie rzymskiego Koloseum.
Oczywiście nie chodzi tu o to, by szafka z TV czy nasz barek stał na środku salonu jak palma na bezludnej wyspie. Wystarczy, że jeden z mebli przełamie krąg. Jeśli masz taką możliwość, to śmiało odsuń fotel lub kanapę od ściany i stwórz przejście zarówno z przodu, jak i z tyłu mebla.
Taki zabieg nazywamy potocznie dodaniem wnętrzu oddechu i można go zastosować również w niedużych salonach.
Minimalne przejście przed i za kanapą nie powinno być mniejsze niż 50 cm. Ale gdy uznasz, że Twój salon jest zbyt mały na taki zabieg, to znaczy, że na pewno nie popełnisz tego błędu.
Jeśli zasyczałaś teraz pod nosem: „ale jak to, ale że co, ale dlaczego tak?”, to zwrócę Twoją uwagę, że w niewielkich pomieszczeniach nie mamy wymiarowej możliwości obtoczenia ścian meblami. Taka ilość po prostu się w małych salonach nie mieści, dlatego z reguły ich posiadacze nie grzeszą tym błędem.
2. Panierowany „dewolaj”, czyli dekoracja na każdej ścianie
Ten błąd niejedno ma imię i jest częściej popełniany przez posiadaczy niedużych salonów.
Małe wnętrza może i nie mieszczą zbyt dużej ilości mebli, ale często dosłownie każda ich ściana jest obwieszona półeczkami, obrazkami, zdjęciami, tapetami czy innymi dekoracjami, tworząc efekt grubej panierki niczym w „dewolaju”.
Aranżując wszystkie ściany salonu, często w efekcie zagracamy swoją przestrzeń. Wzorzyste tapety, obrazy czy plakaty giną w natłoku dekoracji, a stworzone przez nas miejsca do przechowywania są trudno dostępne lub niewygodne w użytkowaniu.
Jeśli potrzebujesz dodatkowych półek czy szafek na ścianie w swoim salonie, to zrezygnuj już ze ściennych dekoracji lub tapety pomiędzy zawieszonymi elementami.
Oczywiście nie znaczy to, że jak pragniesz odrobiny funkcjonalności czy dekoracji na ścianie, to musisz mieć duży metraż. Jeśli chcesz wyróżnić czy ożywić wnętrze – postaw na żywy lub ciemny kolor, fototapetę lub tapetę z dużym wzorem, ale tylko na jednej ze ścian. Jeśli wolisz obrazy, plakaty czy rośliny, to zaplanuj ich wielkość i układ na ścianie.
Design to sztuka rezygnacji z rzeczy zbędnych.
Rzecz jasna, są style we wnętrzach, które lubią dużą ilość różnorodnych elementów dekoracji na ścianie. Nie ma w tym nic niestylowego. Nie rozważamy tu jednak salonu pod względem konkretnych stylów, a pod względem zasad ogólnej estetyki i harmonii.
Gdy chcemy mieć lekkie i przestronne w odbiorze małe wnętrze, a mimo to panierujemy swoje ściany masą nieprzemyślanych i porozrzucanych elementów, to popełniamy istotny, stylistyczny błąd.
Ważne, by zrozumieć, że błędem nie są same elementy i dekoracje na ścianach, ale nasz brak konsekwencji, umiaru i przemyślenia ich koncepcji.
3. Ni to pies, ni wydra, czyli zbyt mały lub zbyt duży dywan
Często kupując dywan, wybieramy jego wymiar „na oko” licząc, że jakoś będzie pasował. Niestety, niezadbanie o prawidłowy rozmiar i układ dywanu to duży błąd!
Dobrze dobrany dywan potrafi nadać pomieszczeniu przytulności i charakteru, zaś źle dobrany – zniweczy całą naszą aranżację.
Niewłaściwie dobrany rozmiar dywanu wpływa nie tylko na aspekt wizualny naszego salonu, ale i funkcjonalny. Jeśli zastanawiasz się nad dywanem w salonie, to myślę, że pomoże Ci ten wpis: Dywan – TAK czy NIE? Poznaj 6 zalet dywanów we wnętrzu!
Jeśli dywan będzie za mały do naszego salonu, to nie tylko odbierze mu styl – w odbiorze będzie wyglądał bardziej jak wycieraczka. Co więcej, często zaburza perspektywę, wprowadza chaos i niepokój oraz optycznie powiększa stojące w jego pobliżu meble.
Dodatkowo mogą pojawić się funkcjonalne problemy, jak podwijanie się dywanu przy przesuwaniu mebli, np. krzeseł, stolika kawowego czy fotela.
Jeśli zastanawiasz się teraz, jak w takim razie dobrać idealny wymiar dywanu do swojego salonu, to koniecznie zobacz nasz wpis: Jak dobrać dywan do wnętrza? 3 sposoby na dobry rozmiar dywanu!
Jeśli jednak wybrany dywan w salonie będzie za duży, to przesłoni podłogę swoją powierzchnią, co sprawi, że zleje się z podłożem, dając złudzenie wykładziny.
Po latach powstaje też większy kontrast pomiędzy strefą bardziej używaną (np. pod stołem) i mniej używaną na obrzeżach takiego za dużego dywanu.
4. Strona mocy, czyli zbyt duża lub zbyt mała ilość oświetlenia
Główne źródło światła w salonie często uzupełniamy, zwłaszcza w przypadku salonów połączonych z jadalnią lub kuchnią, o wiszące lampy nad stołem, kuchenną wyspą, kinkiety przy kanapie, lampy podłogowe aż po LED-owe sufity. Spełniają one uzupełniającą funkcję subtelnego, nastrojowego oświetlenia naszego salonu.
Zostawianie przypadkowi wyboru mocy oświetlenia oraz ich barwy przy tak wielu punktach światła to duży błąd. Obliczanie niezbędnej ilości światła do wnętrza jest najbardziej lekceważoną kwestią w urządzaniu salonu, która może przysporzyć nam wielu problemów.
Jeśli nie obliczymy, jakiej ilości światła oczekuje od nas metraż naszego salonu, to możemy wpaść w pułapkę, gdzie światła jest zbyt mało lub zbyt dużo.
Zbyt mała ilość światła sprawi, że nasz salon stanie się mroczny, budząc w nas poczucie niepokoju, a powietrze będzie nam się wydawać jakby „gęste”. W niedoświetlonych pomieszczeniach nasza czujność wzrasta, co negatywnie wpływa na jakość naszego odpoczynku.
Jeśli światła w Twoim salonie będzie zbyt dużo, szybko będziesz się w nim męczyć. Intensywne oświetlenie nie sprzyja też wyciszeniu i relaksowi oraz jest przyczyną wielu zmarszczek wokół oczu i czoła.
By uniknąć świetlnej katastrofy, koniecznie zobacz Jak obliczyć niezbędną ilość światła w mieszkaniu!
Pamiętaj, że zarówno niedoświetlony, jak i prześwietlony salon mogą przyprawić nas o złe samopoczucie, a nawet ból głowy!
5. Tinder’owe połączenia, czyli przesadne łączenia kolorów
Na koniec wjeżdża mój ulubiony diamencik błędów w aranżacji salonu, czyli parowanie ze sobą kolorów zasłon do kanapy, kanapy do krzeseł, a krzeseł, nie wiem dlaczego, ale do lamp.
To mit, że zasłony muszą być w kolorze kanapy! Nie znaczy to, że mają być stylistycznie „od czapy”, ale nie starajmy się na siłę łączyć ze sobą kolorów, dopasowywać ich odcienie i koniecznie stosować te same materiały.
Wystarczy, że Twoja zasłona, krzesło czy poduszka na fotelu jest w palecie kolorystycznej, w której lubuje się Twój styl wnętrza.
Co więcej, to szalenie trudne jest spasować ze sobą dwa bardzo podobne kolory lub ich odcienie, np. kanapy i zasłon. Nawet jeśli mamy doświadczenie i dobre oko do kolorów, to prawdopodobieństwo powodzenia tej operacji jest niewielkie.
Może Cię zaskoczę, jednak nawet gdybyśmy uszyli zasłony z tego samego materiału, co kanapa, to i tak we wnętrzu mogą one sprawiać wrażenie dwóch innych odcieni kolorów.
Przyczynę tego stanu rzeczy stanowi płaszczyzna postrzegania koloru.
Zasłony wiszą, stąd odbieramy ich kolor w pionie, a kolor kanapy rejestrowany jest przez nasze oczy jako kolor poziomy. Płaszczyzna postrzegania zmienia odcień kolorów. Do tego wszystkiego dochodzi gra światła zarówno tego zewnętrznego, jak i wewnętrznego.
Pomyśl, że patrząc na okno, mrużymy lekko oczy pod wpływem oświetlenia dziennego, dochodzącego do nas zza okna. Zaś na kanapę, stojącą w lekkim półcieniu, otwieramy szeroko oczy.
Nie siłujmy się więc z prawami fizyki i odpuśćmy sobie Tinder’owe połączenia, gdyż nie dają one żadnego zysku stylistyce naszego salonu.
Podsumowanie – 5 najczęstszych błędów w urządzaniu salonu!
Pamiętajcie, że przy urządzaniu salonu należy rozpatrywać plusy i minusy każdej decyzji oraz dostosowywać rozwiązania do indywidualnych preferencji i potrzeb.
Błąd nie zawsze jest błędem. Staje się nim dopiero, gdy nie przeanalizujemy swoich potrzeb, robiąc wszystko „na oko”!
Dlatego, urządzając salon, rozważcie powyższe podpowiedzi pod względem metrażu swojego wnętrza oraz indywidualnych potrzeb, a zasady zawsze stosujmy ze zrozumieniem.
Jeśli macie jakieś wątpliwości, to zawsze możecie nas o to zapytać!
Tymczasem, jeśli już stworzyliście swój salon idealny, to koniecznie się nim pochwalcie w relacji na Instagramie, tagując #DumneTwojePierwszeMieszkanie lub oznaczając nas @Twoje1m!
Zobacz darmowe programy do projektowania wnętrz:
- 3 Darmowe Programy Do Projektowania Wnętrz Online
- 3 Darmowe Programy do Projektowania Wnętrz na Telefon!
Potrzebujesz indywidualnej pomocy przy urządzaniu?
Zapisz się na nasz Kurs Urządzania Wnętrz
Zobacz nasze Konsultacje Wnętrz Online!
Jeśli potrzebujesz pomocy przy kuchni – Projekt Kuchni IKEA Online!
A może chcesz urządzić całe mieszkanie – Twój Świadomy Projekt!
Zobacz naszego e-booka o kolorach we wnętrzu – Kolory Twojego Wnętrza E-Book!
Może masz ochotę na więcej pomysłów na stylową metamorfozę mieszkania? Zobacz:
- Jak Urządzić Mały Przedpokój! 5 Sposobów Na Mały Przedpokój!
- Tapeta do sypialni – 3 stylowe koncepcje na tapetę w sypialni!
- Dekoracje Ścian! 5 Pomysłów Na Oryginalne i Niedrogie Dekoracje Na Ścianę!
- Jakie Firanki Do Twojego Stylu Wnętrz? Zobacz Firanki do 7 Stylów Wnętrz!
- 3 Sposoby Na Osłonięty Balkon – Czyli Jak Zasłonić Się Przed Sąsiadami!
- Dekoracje w Stylu Skandynawskim – 5 Najciekawszych Dekoracji!
- Płytki do łazienki – 5 praktycznych porad, jak wybrać płytki!
- Jak Wybrać Kolor Fugi Do Płytek? 3 Sposoby Na Stylowe Połączenie!
- 5 Sprawdzonych Sposobów Na Praktyczną Łazienkę! Jak Mądrze i Stylowo Zorganizować Małą Łazienkę!
Jeśli dopiero zaczynasz remont? Sprawdź także Pierwszą Pomoc dla Wnętrz!
-
-
- Jak Zrobić Odbiór Techniczny Mieszkania – 3 Najważniejsze Pytania!
- Remont Doskonały – 7 Grzechów Remontu. Zobacz, jak przetrwać remont i nie zwariować!
- Ile Kosztuje Remont Całego Mieszkania? [CENY-PRZYKŁADY]
- Remont we Dwoje – 5 Najważniejszych Porad!
- Ekipa Remontowa – 3 Fundamenty Udanej Współpracy!
- Jak Współpracować z Architektem Wnętrz, By Nie Stracić Czasu i Pieniędzy [PORADNIK]
- Kuchnia z IKEA czy od stolarza?
- Jak Zaoszczędzić Na Meblach Kuchennych – 10 Projektowych Porad, By Oszczędzić Pieniądze!
- Szafa IKEA Pax czy stolarz? [PORÓWNANIE – CENY]
-
Bardzo ciekawy artykuł, sporo można się dowiedzieć. Niestety jestem winna popełniania błędu „panierowanego dewolaja” – na moich ścianach jest wszystko i nic!
Czasami warto się kogoś doradzić aby ktoś na nasze pomysły popatrzył innym okiem, bo to co wg nas może wydawać się fajne może okazać się również np niefunkcjonalne.
„Panierowany dewolaj” to również i moja przypadłość. 😀 Ale sukcesywnie to zmieniam, a ten wpis jeszcze bardziej mnie do tego zmotywował!
Ja zdecydowanie wolę w jasnych kolorach salon bardziej kolor beżu lub jasna szarość. Tutaj też mi się podobają salony ale to jeszcze nie to. Widziałam też kilka projektów i tylko jeden wpadł mi w oko.
Myślę, ze największe błędy wynikają z tego, ze nie przemyślimy jak pomieszczenie ma tak naprawdę wyglądac. Obecnie mamy do czynienia z wieloma programami do projektowania wnętrz. Warto jest z nich skorzytać – dzieki temu można stworzyć ciekawe i nieszablonowe pomieszczenie. I zobaczyć jak wszystko ze sobą współgra 🙂
Jeśli chcemy w domu czy mieszkaniu mieszkać długie lata, dobrze jest również zastanowić się nad wyposazeniem lepszej jakości. Od siebie polecam stronę:
[CIACH]
Możecie przejrzeć sobie tutaj konkretne meble wyoknane z prawdziwego drewna.