Cookie Consent by Free Privacy Policy Generator Update cookies preferences
KuchniaDla Projektantów

Zlew narożny czy płyta w rogu – co lepsze?

Zlew narożny czy płyta w rogu to problem rzadki, ale gdy nam się przytrafi, to jest jak zadra w tyłku. Niestety, oba rozwiązania niosą za sobą kolejne zmiany i wymogi. Dlatego, jeśli w Waszym projekcie pojawia się takie narożne rozwiązanie, to w tym wpisie zobaczycie dostępne możliwości oraz moje osobiste zdanie na temat tego, czy lepsza płyta w rogu, czy zlew narożny.

Róg rogowi nierówny

Od lewej szafka narożna, narożna prosta (rogowa) i trapezowa

Zanim przejdziemy do zastanawiania się nad wyższością jednego rozwiązania nad drugim, zacznijmy od tego, że sam narożny mebel może mieć różne kształty. Szafka narożna może być narożnikiem prostym, narożnikiem w kształcie litery „L” oraz narożnikiem trapezowym.

Rodzaje szafek narożnych:

  • w kształcie litery „L”
  • trapezowa
  • prosta

Jest to bardzo istotne, ponieważ to rodzaj szafki, a nie sam róg kuchni będzie decydować o tym, w jaki sposób będziemy mogli zagospodarować narożnik.


 

Zlew narożny czy płyta w rogu – co lepsze?


Szafka narożna w kształcie litery „L”

Zlew Narożny, Czy Płyta w Rogu - Co Lepsze?

Gdy myślimy o narożnym umieszczeniu płyty lub zlewu, to właśnie taki rodzaj szafki mamy najczęściej na myśli. W takim przypadku całkowicie słusznie nachodzą nas przeróżne obawy, ponieważ jest to najtrudniejsze rozwiązanie do zagospodarowania w kuchni zlewu lub płyty grzewczej.

Zlew w szafce narożnej

Źródło

Ze względu na kształt szafki trudno nam będzie umieścić zwykły zlewozmywak w takiej szafce, aby mieć do niego wygodny dostęp. Jeśli pominiemy małe zlewy, które zawsze jakoś można dopasować, to otwiera się przed nami cały dział zlewozmywaków narożnych.

Do wyboru mamy mały zlew z utrudnionym dostępem lub duży zlew, zajmujący cały narożnik.

Zaletą specjalnego zlewu jest pełne wykorzystanie narożnej przestrzeni. Jednak w tej zalecie zlewów narożnych, dla części osób może kryć się też ich wada, czyli fakt, że zajmują cały narożnik, a tym samym miejsce na blacie.

Kosz na odpady

Źródło

Tutaj dochodzimy do największego utrudnienia tej formy zabudowy. Niestety, nie mamy dedykowanych rozwiązań na segregację odpadów w tym rodzaju szafki narożnej. Dlatego możemy jedynie zastosować standardowy kosz na odpady, który będzie stał wewnątrz szafki lub zdecydować się przenieść kosz gdzie indziej.

Do klasycznej szafki narożnej nie mamy dedykowanych rozwiązań pojemników na odpady.

Jeszcze innym ewentualnym rozwiązaniem są szuflady narożne, w których możemy umieścić kosz. Niemniej to nadal nie jest rozwiązanie dedykowane, a do samej szuflady narożnej wstawiamy zwykły pojemnik.

Płyta grzewcza do szafki narożnej

Źródła: 1, 2

W przypadku takiego narożnika standardowa płyta się nie zmieści. Dlatego możemy zamontować albo małą dwupalnikową płytę, albo zdecydować się na specjalną płytę narożną. Natomiast pod płytą zmieści nam się dowolny system narożny do szafki, stąd sama płyta nie narzuca nam specjalnych ograniczeń.

Ważny będzie również dobór odpowiedniego okapu. Umieszczenie płyty w rogu sprawia, że okap będący nad płytą automatycznie musi znaleźć się na ścianie w samym jej rogu.

Natomiast nie jesteśmy skazani na okap narożny. Jako dodatkowe rozwiązania mamy do dyspozycji okapy wyspowe, sufitowe lub chowane w blacie. Okapy wyspowe są mocowane do sufitu, okapy kryte w blacie – jak nazwa wskazuje – wyjeżdżają spod blatu, a sufitowe są montowane pod samym sufitem. Wtedy okap jest nad płytą, ale nie ma narożnego kształtu.

Szafka trapezowa

Zlew Narożny, Czy Płyta w Rogu - Co Lepsze?

Gdy znamy już utrudnienia w zabudowie zlewu i kosza na odpady z poprzedniej wersji szafki, możemy przejść do szafki trapezowej, która usprawnia narożną koncepcję. Dlatego, jeśli decydujemy się na narożne ustawienie płyty lub zlewu, to zdecydowanie lepiej wybrać szafkę trapezową zamiast standardowej narożnej.

Zlew w szafce narożnej trapezowej

Źródło: 1, 2, 3

Podobnie jak w poprzednim rozwiązaniu, możemy wybrać zlew narożny, dostosowany do szafki trapezowej lub zlew standardowy. Dzięki trapezowemu ścięciu narożnika, standardowy zlew może być większy niż przy szafce narożnej w kształcie litery „L”, ponieważ mamy do dyspozycji również większy obszar na blacie.

Kosz na odpady w szafce narożnej trapezowej

Źródło: 1,  2

Zwiększenie powierzchni blatu nie tylko umożliwia nam bardziej elastyczne dopasowanie zlewu, ale również przestrzeni wewnątrz szafki.

Dzięki drzwiom, które są pojedyncze i proste, w tym rozwiązaniu możemy zamontować nawet wysuwany kosz, mocowany do frontu szafki lub wybrać sortownik, dostosowany do narożnej szafki trapezowej.

Płyta grzewcza do szafki trapezowej

Płyta w rogu
Źródło: 1, 2

W szafce trapezowej możemy umieścić zwykłą płytę lub odpowiednią płytę narożną. Co więcej, możemy nawet umieścić piekarnik pod płytą, która znajduje się w takim rogu.

Szafka trapezowa lub ogólnie trapezowy róg kuchni daje nam wiele możliwości zabudowy płyty grzecznej, a nawet piekarnika.

Ważne jest, że dzięki ściętemu narożnikowi możemy stać bliżej płyty i tym samym gotowanie będzie wygodniejsze niż przy zwykłej szafce narożnej.

Podobnie jak w poprzednim rozwiązaniu, płyta nie wpływa na akcesoria narożne zamontowane wewnątrz szafki, a jedynym wymaganiem dotyczącym okapu jest to, aby znajdował się nad płytą. Stąd ponownie do wyboru mamy okapy narożne wyspowe, sufitowe lub blatowe.

Szafka narożna prosta

Część osób może się wykłócać, czy takie umiejscowienie zlewu lub płyty jest już narożne, ale sama szafka zdecydowanie należy do szafek narożnych, co oznacza, że również w przypadku zlewu lub płyty mamy do czynienia z umieszczeniem narożnym.

Zlew w szafce narożnej prostej

Ze względu na charakter szafki, nie musimy stosować specjalnego rodzaju zlewozmywaka. Sprawdzi się tu każdy zwykły zlew, który jest dostosowany do szerokości frontów, a nawet może być większy, ponieważ obszar w rogu jest również do zagospodarowania.

Kosz na odpady w szafce narożnej prostej

Źródło: 1, 2

W szafce narożnej prostej możemy zamontować specjalne kosze, oparte na systemie wysuwanego półkola lub system wysuwanych koszy. Oba rozwiązania starają się maksymalnie wykorzystać przestrzeń w rogu, jednak nigdy nie wykorzystują jej w pełni.

W szafce narożnej prostej możemy stosować specjalne kosze lub klasyczne, jak w zwykłej szafce zlewozmywakowej.

Innym uproszczonym rozwiązaniem jest stosowanie koszy wolnostojących, wstawianych do szafki lub wysuwanych na szufladzie. Jeśli pogodzimy się z utratą przestrzeni w narożniku.

Płyta grzewcza do szafki narożnej prostej

Źródło: 1, 2

W tym rozwiązaniu nie mamy szczególnych ograniczeń, dotyczących montażu płyty grzewczej. Ważne będzie oczywiście umiejscowienie okapu nad płytą, jednak ze względu na charakter szafki łatwo wpasować nad płytę nawet zwykły okap, ponieważ płyta nie znajduje się bezpośrednio w rogu.

W tym rozwiązaniu płyta grzewcza pomimo zabudowy na szafce narożnej podlega standardowym zasadom zabudowy.

Jak w każdym narożnym rozwiązaniu z płytą grzewczą, pod płytą możemy mieć dowolny system narożny, dopasowany do tego rodzaju szafki, ponieważ płyta z niczym nam nie koliduje.

Moim zdaniem – płyta w rogu lepsza, bo zlew w rogu gorszy

Znacie już możliwe rozwiązania w obrębie samej szafki dla zlewozmywaków oraz płyt grzewczych. Natomiast to, o czym jeszcze nie wspomniałem, a jest według mnie najważniejsze, to dostęp do zmywarki.

Umiejscowienie zmywarki jest ściśle powiązane z miejscem szafki zlewozmywakowej. Wynika to z rozmieszczenia przyłączy wodnych, ale jeszcze bardziej istotna jest zależność, jaka występuje między tymi dwoma punktami w kuchni.

Zmywarka umieszczona w pozycji narożnej do zlewu zawsze będzie kolidowała w pracy w kuchni.

Zanim talerze trafią do zmywarki, często opłukujemy je z resztek jedzenia w zlewie lub wyrzucamy resztki do kosza na odpady. Jeśli umieścimy zlew w rogu i obok niego zmywarkę, to otwarta zmywarka będzie blokować nam dostęp do kosza lub utrudniać dostęp do zlewu.

To sprawia, że według mnie, jeśli mamy wybór między narożnym zlewem a płytą w rogu, to lepiej będzie umieścić płytę grzewczą w rogu niż zlew, ponieważ płyta w rogu kuchni jest rozwiązaniem, które znacznie mniej koliduje z innymi szafkami lub pracami w kuchni.

Zlew narożny czy płyta w rogu – podsumowanie

Każde wnętrze jest inne i wymaga indywidualnego podejścia. Rozwiązania narożne nigdy nie są doskonałe. Dlatego, jeśli planujemy w tym miejscu umieścić zlew lub płytę, to w szczególności powinniśmy rozważyć wszystkie argumenty za i przeciw.

Płyta w rogu może być dla większości osób bezpieczniejszym i mniej kolizyjnym rozwiązaniem.

Moje zdanie już znacie, ale to nie znaczy, że jest jedyne poprawne. Niemniej, jeśli weźmiemy pod uwagę liczbę wymagań do umieszczenia zlewu w typowym rogu, problem z doborem sortowników na opady oraz kolizję ze zmywarką, to okaże się, że dla większości osób lepszym rozwiązaniem będzie płyta w rogu.

Jednak jestem bardzo ciekaw Waszego zdania. Jeśli myślicie podobnie lub zupełnie inaczej, to koniecznie dajcie mi znać, co według Was jest lepsze: zlew narożny czy płyta w rogu?

A tymczasem życzę Wam pięknych i funkcjonalnych kuchni, z jak najmniejszą liczbą kantów!

 

Samodzielnie urządzasz kuchnię? Zobacz!

Bezpłatne programy do aranżacji kuchni


Potrzebujesz indywidualnej pomocy przy urządzaniu?

Zapisz się na nasz Kurs Urządzania Wnętrz🤓
Zobacz nasze Konsultacje Wnętrz Online! 
Jeśli potrzebujesz pomocy przy kuchni – Projekt Kuchni IKEA Online!
A może chcesz urządzić całe mieszkanie – ❤️Twój Świadomy Projekt! 
Zobacz naszego e-booka o kolorach we wnętrzu – Kolory Twojego Wnętrza E-Book!


Darmowe programy do projektowania wnętrz

Jak kupić kuchnię!

Projektowanie kuchni i nie tylko

Dopiero zaczynasz remont? Sprawdź Pierwszą Pomoc dla Wnętrz!

A może chcesz wiedzieć, jak nie dekorować wnętrz?

Filip Tchorek

Konkretne, techniczne i finansowe porady o wnętrzach. Dbam, by tekst był pomocny i praktyczny, bo zawsze można powiedzieć to prościej! Zawodowo projektant mebli, kardiochirurg wnętrz, czyli specjalista od kuchni, które są sercem każdego domu!

Powiązane Artykuły

Subscribe
Powiadom o
guest

6 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Magda

Czy w przypadku umieszczenia płyty indukcyjnej i piekarnika w szafce narożnej prostej, może to rozpoczynać ciąg kuchenny? Chodzi o malutką kuchnię w kształcie „L”, gdzie na krótkim boku byłaby właśnie płyta i piekarnik, później cała reszta, aby zmywarka mogła być obok zlewu 🙂

Last edited 3 lat temu by Magda
Aleksandra

Zbieram się właśnie do stwierdzenia mężowi, że robimy kolejny remont kuchni 🙂 taki narożny zlew bardzo mi się podoba.

Julka

Fajne rozwiązanie z tą płytą w rogu. Kupiliśmy mieszkanie z małą kuchnią i możliwe, że coś takiego zrobimy u siebie. 🙂

Dorota

Ważna kwestia nieporuszona w artykule to łączenie blatów, które często w tym miejscu występuje. Przy zlewie zawsze się chlapie wodą i wtedy łatwo o „spuchnięcie” łączenia.

Back to top button