Ściany

Ściany, ścianki czy tylko dekoracje loftowe? Różnice i ceny

Przeszklone ściany loftowe, loftowe zabudowy z przeszkleniem czy stylowe okienka z czarnymi szprosami – oczywiście w stylu loftowym. Wszystko może być loftowe. Jednak nie zawsze to, co ładnie wygląda na zdjęciach, sprawdzi się w naszym wnętrzu.

A jeśli zamierzamy już stawiać przeszklone ściany loftowe, to sprawdźmy, czy aby na pewno to będą ściany, a nie tylko szklane dekoracje. Dlatego w tym wpisie przybliżymy Wam świat loftowych ścian, wskażemy najważniejsze różnice między nimi oraz ceny. Być może dzięki temu będziecie mogli wybrać dla siebie najlepsze rozwiązanie.

Wpis powstał dzięki pomocy Kasi i Karoliny z firmy Lekko, które opowiedziały nam, jak tworzyć niesamowite stalowo-przeszklone konstrukcje, wykonane według indywidualnych projektów. Dzięki! 

Ściana, ścianka czy dekoracja?

Zanim rzucimy się w wir wyszukiwarki Google w poszukiwaniu naszej loftowej ściany, to najpierw sami musimy się zastanowić nad tym, jaką funkcję ma ta zabudowa pełnić. Ponieważ w zależności od tego, nasza ściana albo będzie musiała sprostać przeróżnym wymaganiom wytrzymałościowym, albo przeciwnie – tylko stać i dobrze wyglądać.

Aby ułatwić Wam decyzję i pomóc właściwie ukierunkować w dalszym poszukiwaniu, proponuję poniższy podział:

Dekoracja loftowa

Wolnostojąca ścianka; źródło. Ścianka prysznicowa; źródło

Dekoracja loftowa: element wolnostojący, odgradzający niewielką przestrzeń. Jest to proste i niedrogie rozwiązanie, mające pełnić głównie funkcję dekoracyjną. Tego typu dekoracje loftowe mogą być wykonane z gotowych elementów wolnostojących, składanych parawanów czy nawet ścianek prysznicowych.

Cena: od ok. 100 zł/m²

Ścianka loftowa

Gotowe okna w ramie; źródło. Drewniana ramka pod DIY; źródło

Ścianka loftowa: element wykonywany samodzielnie lub na zamówienie, będący niezależną ścianką lub częścią murowanej ściany. Z przyczyn konstrukcyjnych, ścianka wolnostojąca bywa przeważnie wąska. To coś pomiędzy dekoracją a pełną ścianą. Dlatego zamiast konstrukcji stalowej możemy spotkać malowane na czarno drewno, a zamiast szkła – wypełnienie z plastiku. Wszystko zależy od naszych umiejętności majsterkowania, pomysłu i budżetu.

Cena: od ok. 200 zł (DIY) do 1200 zł/m²

Ściana loftowa

Ściany loftowe – realizacje firmy Lekko

Ściana loftowa: element konstrukcyjny wykonany ze stali, według indywidualnego projektu. Możemy w niej osadzić drzwi, a parametry akustyczne są podobne do tych w ścianach działowych, wykonanych z karton-gipsu. Ściany ze stali i szkła to rozwiązanie wywodzące się wprost z rdzenia stylu loftowego. Właśnie z takich materiałów były wykonywane przeszklone ściany w dawnych fabrykach, których pomieszczenia adaptowano z wnętrz przemysłowych na wnętrza mieszkalne.

Cena: od ok. 1800 zł do 2500 zł/m²

Powyższe rozróżnienie jest moim autorskim podziałem i jest umowne. Niemniej pozwala nam się szybko rozeznać w cenie wybranych rozwiązań oraz możliwościach, jakie stwarzają.


Ściany, ścianki czy tylko dekoracje loftowe?
Poznaj różnice!


Dekoracje loftowe

Parawan z IKEA też może być naszą dekoracją loftową. Po prawej gotowa ścianka

Jeśli marzymy o przeszklonym kącie w stylu loftowym w naszym wnętrzu, to najprostszym rozwiązaniem jest użycie gotowych dekoracji. Niestety, ta prostota bywa tylko pozorna, ponieważ gotowe elementy mogą nie pasować wymiarami do już wykończonego wnętrza.

Dlatego, jeśli chcielibyście zastosować tego typu rozwiązanie, to warto je wybrać zawczasu i już na etapie projektu wnętrza postarać się zaaranżować w naszej przestrzeni.

Nasza pomysłowość w łączeniu różnych rozwiązań jest kluczowa dla niedrogiej i efektownej dekoracji w stylu loftowym.

Do wyboru mamy naprawdę wiele możliwości: szyby z naklejkami imitującymi szprosy, niewielkie wolnostojące przeszklenia ze szprosami, okna w czarnej ramie czy elementy teoretycznie łazienkowe, czyli ścianki i parawany prysznicowe, stosowane jako dekoracje stylowo dzielące wybraną przestrzeń.

Ścianki loftowe

Drzwi przesuwne też mogą być naszą ścianką. Po prawej gotowe przeszklenie osadzone na murku

Ścianki loftowe już zbliżają nas do właściwego efektu, jednak i tu potrzebne są drobne kompromisy. W odróżnieniu od dekoracji, są elementami wykonywanymi samodzielnie, na zamówienie lub trwale osadzane na ścianie murowanej.

Ze wzrostem budżetu wzrasta również liczba możliwości stworzenia naszej ścianki.

Ścianki są rozwiązaniem pośrednim między pełną ścianą, w której możemy osadzić drzwi, a wolnostojącą dekoracją. Nadal istotna jest nasza pomysłowość w łączeniu gotowych rozwiązań oraz tych wykonanych na zamówienie do naszego wnętrza, ale wraz ze wzrostem budżetu możliwości również rosną. Niemniej, jeśli mamy odrobinę zacięcia i dysponujemy właściwymi narzędziami, możemy nawet wykonać taką ściankę samodzielnie.

Ścianka wykonana samodzielnie

Samodzielnie wykonana ścianka. Zdjęcia z bloga Nasze poddasze

Pewnym ułatwieniem w realizacji konstrukcji ścianek jest fakt, że są to nadal elementy pełniące głównie funkcje dekoracyjne, dzielące przestrzeń tylko częściowo. Stąd ich konstrukcja nie musi być tak wytrzymała, jak konstrukcja przeszklonych ścian, ale pamiętajmy, że o takie ścianki lepiej się za bardzo nie opierać.

Dlatego też często ich rama jest wykonana z malowanego drewna zamiast stali, a szkło zastępowane tworzywem. Tego typu ścianki co bardziej zacięci majsterkowicze mogą nawet wykonać samodzielnie. Oczywiście znajdziecie w swojej okolicy wiele firm, dla których takie ścianki to żaden problem, bo to nadal jest rodzaj dekoracji.

Dopóki taka ścianka ma być tylko dekoracją, wymagania związane z jej wykonaniem są bardzo elastyczne, jednak lepiej o takie ścianki się nie opierać 😉

Dlatego takie ścianki dekoracyjne możemy zamówić u stolarza, który wykona drewnianą ramę i wprawi w nią szkło lub plastiki albo u szklarza – jako panel szklany z namalowanymi czy naklejonymi szprosami. Dopóki taka ścianka ma być tylko dekoracją, wymagania związane z jej wykonaniem są bardzo elastyczne i zależą od pożądanego efektu dekoracyjnego oraz naszego budżetu.

Ściany loftowe

Przykłady ścian loftowych wykonanych przez firmę Lekko

Ściany loftowe wykonane ze stalowych konstrukcji możemy stosować we wszystkich powyższych rozwiązaniach. Jednak najbardziej zachwycają jako pełnoprawne ściany z osadzonymi drzwiami.

Sztywna, wytrzymała stalowa konstrukcja, w której możemy osadzić drzwi – to jest prawdziwa ściana w stylu loftowym.

Dlatego, jeśli myślicie o dużych przeszklonych ścianach z drzwiami otwieranymi na bok lub przesuwnymi, to powinniście zwrócić uwagę właśnie na to rozwiązanie.

Detale konstrukcji. Źródło

Warto dodać, że gdy tworzymy taką ścianę, mamy wpływ nie tylko na liczbę szprosów, czyli wielkość widocznych „okienek”, ale również na kolor szkła czy sam sposób wykończenia elementów stalowych.

Ponieważ cała konstrukcja powstaje specjalnie na nasze zamówienie, możemy decydować o każdym, nawet najdrobniejszym aspekcie naszej ściany.

Od pomysłu, przez pomiar i projekt, do realizacji

Rysunek konstrukcji ściany wykonywany przed realizacją. Materiały od firmy Lekko

Sam proces zamówienia i wykonania takiej zabudowy również różni się od pozostałych rozwiązań. Aby ściana pełniła swoją funkcję, musi być właściwie przytwierdzona do podłoża, ścian murowanych czy sufitu.

Etapy realizacji ściany od pierwszego spotkania do montażu w firmie Lekko

Co więcej, dokładność pomiaru przekłada się na precyzyjny projekt, a tym samym szczelną i sztywną konstrukcję ściany. Nie da się kupić gotowej ściany, która będzie pasować do każdego wnętrza, dlatego też liczba etapów realizacji jest większa, a całkowity czas realizacji wynosi około trzech tygodni.

Bezpieczeństwo i pewność

Szkło laminowane nawet po rozbiciu się nie rozsypuje. Źródło

W tym rozwiązaniu, oprócz efektu wizualnego, bardzo ważne jest zapewnienie odpowiednich parametrów wytrzymałościowych konstrukcji oraz nasze bezpieczeństwo.

Efekt wizualny jest ważny, ale prawidłowość wykonania konstrukcji oraz użycie bezpiecznych materiałów są najważniejsze.

Dlatego ściany powinny być konstruowane przez osoby posiadające odpowiednie kwalifikacje, a szkło stosowane w takich konstrukcjach powinno być szkłem laminowanym, zwanym bezpiecznym.

Co prawda, szkło hartowane po rozbiciu nas nie zrani, ponieważ jego kawałki nie mają ostrych krawędzi. Jednak szkło laminowane dzięki warstwie folii, która znajduje się między taflami, nie rozsypie się wcale.

Prezent dla Czytelników!

Na hasło: Twoje Pierwsze Mieszkanie otrzymacie wyjątkowy rabat w wysokości 10% na realizację!

Specjalnie dla naszych Czytelników mamy prezent od firmy Lekko! Na hasło: Twoje Pierwsze Mieszkanie otrzymacie wyjątkowy rabat w wysokości 10% na realizację!

Ściany loftowe – podsumowanie

Znacie już trzy podstawowe rodzaje przegród w stylu loftowym. Jak widzicie, możliwości jest wiele, a każda z nich dostępna w przeróżnych cenach.

Warto pamiętać, że im bardziej konstrukcyjną funkcję ma pełnić dane rozwiązanie, tym większą uwagę musimy zwrócić na jakość użytych materiałów oraz prawidłowość wykonania całej konstrukcji.

Stalowe przeszklone ściany to nie przelewki i ważny jest każdy aspekt konstrukcji. Jednak ścianki, które mają być tylko dekoracją, nie muszą spełniać tak rygorystycznych wymagań.

Jeśli szukamy rozwiązań głównie dekoracyjnych, możemy w sposób bardziej elastyczny dobierać materiały i uważać tylko na to, aby o taką ściankę się zbyt mocno nie opierać 😉

Każde z tych rozwiązań ma swój urok. Dlatego niezależnie od tego, czy planujecie dekorację, ściankę czy ścianę loftową, życzę Wam pięknych i stylowych wnętrz w industrialnych klimatach!

 

Szukasz pomysłu na ściany? Zobacz!


Potrzebujesz indywidualnej pomocy przy urządzaniu?

Zapisz się na nasz Kurs Urządzania Wnętrz🤓
Zobacz nasze Konsultacje Wnętrz Online! 
Jeśli potrzebujesz pomocy przy kuchni – Projekt Kuchni IKEA Online!
A może chcesz urządzić całe mieszkanie – ❤️Twój Świadomy Projekt! 
Zobacz nasz E-book o kolorach we wnętrzu – Kolory Twojego Wnętrza E-Book!


A jeśli dopiero zaczynasz remont, sprawdź także Pierwszą Pomoc dla Wnętrz!

Filip Tchorek

Konkretne, techniczne i finansowe porady o wnętrzach. Dbam, by tekst był pomocny i praktyczny, bo zawsze można powiedzieć to prościej! Zawodowo projektant mebli, kardiochirurg wnętrz, czyli specjalista od kuchni, które są sercem każdego domu!

Powiązane Artykuły

Subscribe
Powiadom o
guest

3 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Aleksandra

Takie ścianki dają poczucie przestrzeni, bardzo fajna sprawa.

Zuza

Świetny pomysł z tymi ściankami. Na pewno pasowałyby dobrze do mojego dosyć otwartego mieszkania. Sufit podświetlany z nadaje nowoczesności, a w ten sposób mogłabym trochę wydzielić przestrzeń. Na pewno spróbuję!

KrystynaO

Długo przekonywałam się do stylu loftowego… aż przepadłam! Kiedyś za nim nie przepadałam, teraz to mój ulubiony styl wnętrzarski. Odkryłam, że dobrze się odnajduje w takich minimalistycznych, nieco surowych wnętrzach. Takie ścianki loftowe to moje małe marzenie. Dziękuję za ten wpis pełen inspiracji! 🙂

Back to top button