Polecane ProduktyAGD

3 najlepsze okapy do zabudowy [Polecane Produkty T1M]

Dziś wybrałem dla Was 3 najlepsze okapy do zabudowy. Temat jest szalenie ciekawy – żeby wybrać dobry okap, to musimy dokonać pewnych obliczeń i zwrócić uwagę na parametry, które są często jedynie marketingowymi sztuczkami. Dlatego, zanim przejdziecie do samych modeli, zwróćcie proszę uwagę na wprowadzenie do świata okapów, aby nie dać się wciągnąć w sprzedażowe triki. 😉 

Okapy do zabudowy można podzielić jeszcze na teleskopowe oraz podszafkowe, które wystają z szafki. Jednak w tym wpisie skupiam się tylko na naprawdę zabudowanych okapach.

Jak dobrać okap do wnętrza?

Okap jest bardzo ważnym urządzeniem, ponieważ nie tylko wyciąga niechciane zapachy, ale przede wszystkim chroni nasze meble i ściany przed skraplaniem się wody. Ale żeby okap do zabudowy nie był jedynie wątpliwą, hałasującą koniecznością, należy właściwie dobrać jego parametry.

Najważniejszym z nich będzie wydajność urządzenia liczona w m³/h. Ten parametr informuje nas, ile metrów sześciennych powietrza jest w stanie wymienić lub przefiltrować w czasie godziny pracy.

Doby okap powinien być w stanie w ciągu godziny wymienić dziesięciokrotnie całe powietrze w pomieszczeniu.

Niestety, żaden okap nie osiąga w czasie pracy wydajności nominalnej. To oznacza, że jeśli silnik ma wydajność 600m³/h, to realny przepływ powietrza będzie mniejszy. Dlatego warto wybierać modele o większej wydajności niż nasze potrzebne minimum, aby mieć pewność, że się dobrze spisze.

Jak obliczyć wydajność okapu dla mojej kuchni?

Jak policzyć wydajność okapu dla mojej kuchni.

Aby policzyć wydajność okapu do naszej kuchni, wystarczy pomnożyć kubaturę pomieszczenia razy dziesięć. Jeśli więc Twoja kuchnia ma wymiary ścian: 4 m na 3 m, wysokość pomieszczenia to 2,7 m to liczymy 4x4x2,7 = 43,2 m3

Następnie mnożymy otrzymany wynik razy dziesięć i mamy pożądaną wydajność okapu, czyli: 43,2 x 10 = 432
Otrzymany wynik to szukana wydajność urządzenia.

Producenci okapów najczęściej podają tylko maksymalną wydajność pracy, czyli dla biegu intensywnego, z którego na co dzień nie korzystamy. Dlatego, szukając idealnego urządzenia, warto wybierać takie, którego maksymalna wydajność jest większa od naszego minimum. Dzięki temu już na pierwszym biegu będzie doskonale się sprawdzał oraz będzie cichy w pracy.

Co z hałasem?

Przykład wydajności okapu do odczuwania generowanego hałasu.
Przykład wydajności okapu do odczuwania generowanego hałasu.

Drugim ważnym parametrem, na który należy zwrócić uwagę, jest głośność pracy. Jednak jeśli wybierzemy okap o większej wydajności niż nasze minimum, to będzie oznaczało, że na pierwszych biegach będzie zarówno wydajny, jak i cichy. Można to porównać do dużego silnika o ogromnej mocy, który na pierwszych biegach „mniej się męczy” 😉

 

3 najlepsze okapy do zabudowy [Polecane Produkty T1M]

 

1. Okap Elica Elibloc Lux GR A/60

Bardzo wydajny okap, który doskonale sprawdzi się w bardziej ekonomicznych inwestycjach. Maksymalna wydajność urządzenia to aż 691 m3 , co gwarantuje, że już na pierwszym biegu będzie wywiewał wszystkie niechciane opary.

Prosty, niedrogi, 3-biegowy okap, o bardzo dużej wydajności.

Z wad urządzania należy zaznaczyć niską klasę energetyczną i stosunkowo wysoki poziom hałasu na wyższych biegach.

Najważniejsze cechy okapu

  • Wydajność maksymalna: 691 m³/h
  • Klasa efektywności energetycznej: C
  • Głośność max 70 dB

Dokładną specyfikację produktu znajdziesz na stronie producenta: Specyfikacja ELICA ELIBLOC LUX GR A/60

Sprawdź najlepszą cenę:

2. Elica Lane IX/A/52 PRF0157333

Druga propozycja to model rozwinięty zarówno pod względem wizualnym, jak i technicznym.  Do standardowego filtru przeciwtłuszczowego dochodzi jeszcze filtr szczelinowy, który znacząco poprawia design urządzenia.

Dobre wyważenie ceny do parametrów technicznych, połączone uniwersalnym wzornictwem. Okap pasujący do każdej kuchni.

Ponadto klasa energetyczna jest wyższa, a głośność pracy niższa. Co prawda, to wszystko przy odrobinie niższej maksymalnej wydajności, ale nadal jest to świetne urządzenie.

Najważniejsze zalety

  • Wydajność maksymalna: 650 m³/h
  • Klasa efektywności energetycznej: B
  • Głośność max 65 dB
  • Filtr szczelinowy

Dokładną specyfikację produktu znajdziesz na stronie producenta: Specyfikacja – niestety, nie ma dostępnej specyfikacji do tego modelu na stronie producenta.

Sprawdź najlepszą cenę:

3. Falmec Grupa Silnikowa 50/800 

3. Falmec Grupa Silnikowa 50/800 

Pomimo najmniej marketingowej nazwy w świecie okapów, to urządzenie jest niesamowite. W prezentowanej wersji jest uzbrojone w silnik o wydajności 800 m³/h, co stawia go w czołówce okapów nie tylko do zabudowy, ale okapów w ogóle.

Dobry i bardzo wydajny silnik to pewność usuwania oparów oraz gwarancja cichej pracy okapu.

Jeśli szukasz najlepszego okapu do zabudowy, który wymiata nawet w porównaniu do okapów wolnowiszących, to zdecydowanie polecam Ci ten model.

Najważniejsze zalety

  • Wydajność maksymalna: 800 m³/h
  • Klasa efektywności energetycznej: A
  • Głośność max 61 Db
  • Filtr szczelinowy

Dokładną specyfikację produktu znajdziesz na stronie producenta: Specyfikacja Grupa Silnikowa 50/800 

Sprawdź najlepszą cenę:

 

3 najlepsze okapy do zabudowy [Polecane Produkty T1M]  Podsumowanie

Dużo się rozpisałem we wstępie, dlatego o samych modelach pisałem już krótko i konkretnie 🙂 Znając ich parametry oraz wiedząc, czego potrzebujesz i do jakiej ceny szukasz, możesz z łatwością podjąć decyzję.

Warto jeszcze wspomnieć o cenie. Jak zauważyliście, nieco brakuje w tym zestawieniu opcji pomiędzy środkowym modelem za około 1300 zł, a według mnie najlepszych – za około 2000 zł. Wynika to z tego, że w tym przedziale cenowym  jest wiele urządzeń, które zamiast zachwycać parametrami, zaczynają nas bajerować kolorowymi szkiełkami czy funkcjami łączenia się okapu z płytą, aby same się uruchamiały, gdy gotujesz.

Zarówno design, jak i te dodatkowe bajery mogą się podobać, jednak postanowiłem skupić na najważniejszych i najbardziej uniwersalnych urządzeniach. Dlatego pominąłem modele dekoracyjne i z dodatkami, które – według mnie – nie są niezbędne w kuchni.

Zanim kupisz okap – lista kontrolna

  • Policz, jaką wydajność okapu potrzebujesz. Pomnóż powierzchnię kuchni przez jej wysokość, a otrzymany wynik pomnóż przez dziesięć (powierzchnia kuchni x wysokość kuchni x 10)
  • Producenci podają maksymalną wydajność urządzenia, która w rzeczywistości zawsze będzie niższa.
  • Szukaj okapów o wydajności większej niż twoje minimum, aby mieć pewność, że na pierwszym biegu będzie się dobrze sprawdzał.
  • Każdy okap może pracować w trybie zamkniętym z filtrem węglowym oraz otwartym, czyli podłączonym do wentylacji.
  • Okapy pracujące w trybie zamkniętym osiągają niższą wydajność, dlatego planując taki okap, ponownie wybierzmy te o wyższej wydajności.
  • Zwróć uwagę na generowany hałas urządzenia. Okapy z małym silnikiem wcale nie są cichsze 🙂 To duże silniki są cichsze na pierwszych biegach, a ich skuteczność jest wyższa.
  • Wydajność, wydajność i jeszcze raz wydajność! 🙂

Powodzenia w poszukiwaniu Waszego idealnego okapu!

W artykule znajdują się linki afiliacyjne. Jeśli zrobisz zakupy, korzystając z linków z tego wpisu, to pomożesz nam rozwijać naszego bloga 🙂 Bez obaw! System Ceneo gwarantuje, że cena zawsze będzie dla Ciebie najlepsza, a my cieszymy się, że mogliśmy Ci pomóc!

Przydatne linki

Zobacz inne polecane produkty:

Zobacz, jak kupić kuchnię!

A może po prostu szukasz pomysłów na kuchnię?

Filip Tchorek

Konkretne, techniczne i finansowe porady o wnętrzach. Dbam, by tekst był pomocny i praktyczny, bo zawsze można powiedzieć to prościej! Zawodowo projektant mebli, kardiochirurg wnętrz, czyli specjalista od kuchni, które są sercem każdego domu!

Powiązane Artykuły

Subscribe
Powiadom o
guest

4 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
ewelina

Dzisiejsze okapy kuchenne są znakomite, a przede wszystkim ciche i inteligentne.U mnie w kuchni jest zamontowany okap pod szafkowy Gest Control z Solgaz, który reaguje na gesty więc łatwo utrzymać go w czystości i jest prawie niewidoczny.

Klaudia

Bardzo przydatny wpis! Zastanawiam się właśnie nad wyborem okapu do kuchni, a takie modele do zabudowy wyglądają estetyczniej. Można więc zadbać o funkcjonalność kuchni, ale też o jej odpowiedni wystrój.

ASX

Następnie mnożymy otrzymany wynik razy dziesięć i mamy pożądaną wydajność okapu, czyli: 43,2 x 10 = 432

I w ten sposób otrzymujemy okap, który w 'nowoczesnym’ bloku nigdy nie będzie odprowadzał powietrza z taką wydajnością, ponieważ pion wentylacyjny ogranicznikami odcina przepływ powyżej np. 190 m3/h (tak jest u mnie). I nie jest to nawet minimum, które w normie powołanej w warunkach technicznych wynosi 120 m3/h.

Alicja

Dzięki za treściwy post. Jestem w trakcie kompletowania wyposażenia do kuchni i muszę wybrać jakiś okap do zabudowy. Nie wiedziałam czym się kierować, teraz już chyba wiem – zrobię listę kontrolną i zobaczymy co z tego wyjdzie. Na pewno przyjrzę się bliżej trzem powyższym propozycjom. 

Back to top button