AGDPolecane Produkty

Płyty Gazowe Na Szkle – TOP 7 – [Polecane Produkty T1M]

Płyty gazowe są coraz rzadziej wybieranym rozwiązaniem i to nie tylko z braku przyłącza gazu w nowym budownictwie. Jednak każdy kucharz Wam powie, że jak gotować to tylko na ogniu! W końcu przypalona cebula w rosole to sekret smaku tej zupy. 😉 Dlatego dla miłośników palonych warzyw, flambirowania i ognia, pokażę Wam moją listę polecanych płyt gazowych na szkle! 

Płyta gazowa na szkle — od czego zacząć?

Płyty gazowe potrafią różnić się między sobą nie mniej niż ich elektryczni kuzyni. Dlatego szukając swojej idealnej płyty gazowej, zwróćmy uwagę na szczegóły, które będą miały bezpośredni wpływ na nasz komfort pracy w czasie gotowania.

Ruszt

Stabilne oparcie dla dużej patelni lub garnka pełnego pysznej zupy to coś, na co wszyscy miłośnicy gotowania powinny zwrócić uwagę w pierwszej kolejności. Choć topornie wyglądający ruszt może nie pobudzać naszych estetycznych zmysłów jak włoski „palniczek”. Natomiast w momencie szybszego odstawienia naczynia na płytę lub po prostu jego przesunięcia, docenimy duży ruszt, z którego nic nam nie spadnie.

Dla przeciwwagi warto zaznaczyć, że im mniejszy ruszt tym nieco mniej dźwigania przy sprzątaniu. Dlatego, jeśli nie planujemy silnie eksploatować naszej płyty, to spokojnie możemy postawić design ponad funkcje.

Pokrętła

Pokrętła sterujące mocą palników mogą znajdować się w trzech miejscach: z przodu płyty, z jej boku oraz na dedykowanym piekarniku, jeśli płyta znajduje się nad nim.

Jeśli często gotujemy na kilku polach jednocześnie, to sposób rozstawienia pokręteł będzie bardzo istotny. Dodatkowo zwróćcie jeszcze uwagę na sam kształt pokrętła. Część jest walcowa i posiada ryflowane powierzchnie ułatwiające ich obracanie, a część ma bardziej wydłużony i płaski kształt ułatwiający ich chwytanie.

Rodzaj i miejsce pokręteł jest kluczowym elementem funkcjonalnym płyt gazowych.

Pewną nowością są płyty gazowe z dotykowy sterowaniem, jakie spotykamy przy płytach elektrycznych. Natomiast funkcjonalnie jest to rozwiązanie, które nieco dzieli posiadaczy żywego ognia. Sam spotkałem się z opinią, że tylko pokrętło umożliwia precyzyjne dostosowanie mocy pola. Jednak jak mówią: ile osób, tyle opinii.

Wielkość płyty i rodzaj palników

Elementem spajającym powyższe aspekty płyt gazowych jest ich wielkość oraz rodzaj i ilość samych palników. Stąd możemy znaleźć płyty gazowej szczersze niż standardowa szerokość, ale nadal podające standardowe cztery palniki.

Mamy też płyty 5-palnikowe z palnikiem na bigos lub WOK w zależności od kształtu samego rusztu. W końcu mamy przeróżne ich kombinacje, gdzie raz główny palnik znajduje się z przodu, a innym razem gdzieś daleko w tyle.

Jak widzicie, mnogość rozwiązań pozwala nam znaleźć idealną płytę gazową do naszych indywidualnych potrzeb. Skoro podstawy za nami, to zapraszam Was na moją listę polecanych płyt gazowych na szkle!

 

Płyty gazowe na szkle [Polecane Produkty T1M]

 

1. Beko HILG64235S

Pierwsza płyta gazowa na szkle to klasyka. Prosty model, posiadający podwójny ruszt, pokrętła z przodu oraz niezależną zapalarkę.

Znając konstrukcje najprostszych rozwiązań, będziemy w stanie lepiej dostrzec niuanse w konstrukcji innych modeli.

2. Amica PGCA6100ApB

Amica PGCA6100ApB

Drobna zmiana, a jednak jak znacząca. Zapalarka zintegrowana z pokrętłami oraz ich przesunięcie bliżej jednej krawędzi otwiera nowe możliwości.

Przede wszystkim przesunięcie pokręteł umożliwiło umieszczenie największego palnika bliżej osoby gotującej. Dodatkowa oznaczenie kolorem osi pokrętła ułatwia sterowanie i sprawia, że wystarczy szybki rzut oka, aby się upewnić, że gaz jest zakręcony. *

Obecnie praktycznie wszystkie płyty gazowe posiadają zabezpieczenie przeciwwypływowe, które odłącza dopływ gazu, jeśli wykryje zgaśnięcie płomienia w palniku. Niemniej, gdy zamykamy drzwi, to też sprawdzamy dwa razy czy są zamknięte. 😉

Electrolux EGS6436RKKolejny model pokazuje, jak można skutecznie wykorzystać całą powierzchnię płyty na przestrzeń do gotowania. Ruszt nad dużym palnikiem dochodzi do normalnie niewykorzystywanego fragmentu płyty, dzięki czemu jeszcze efektywniej wykorzystujemy przestrzeń do gotowania.

Warto też zwrócić uwagę na pokrętła, które nie tylko są oznaczone kolorem, ale dla ułatwienia ich obracania posiadają profilowany uchwyt.

4. Płyta gazowa Samsung NA64H3030BKCzas na płytę na duże potrzeby. Nietypowy rozstaw palników w tej standardowej płycie pozwala nam na jeszcze większe wykorzystywanie przestrzeni na duże garnki. Co więcej, do płyty otrzymujemy specjalną nakładkę do gotowania na WOK-u.

Niestety zwiększenie powierzchni na duże garnki przy braku zwiększenia rozmiarów całej płyty odbyło się kosztem środkowych palników. Coś za coś.

5. Electrolux EGG6407K

lectrolux EGG6407KA może coś bardziej subtelnego? Choć duże żeliwne ruszty są gwarancją dobrego oparcia dla garnków, tak przy ich myciu stają się udręką.

Dlatego, jeśli z płyty gazowej korzystamy rzadziej lub zależy nam na  łatwiejszym dostępie do płyty w czasie czyszczenia, to mniejsze ruszty mogą być na to rozwiązaniem.

SMEG PV163S2Jak bardzo delikatna w swoim designie może być płyta gazowa, udowadnia włoski producent, firma SMEG. Ich płyty to takie małe dzieła sztuki. Aż szkoda na nich gotować.
Co więcej, jest to też ciekawy przykład, że szkło pod płytą gazową wcale nie musi być czarne.

7. Electrolux KGV7539IK

Electrolux KGV7539IK

Płyta, która wydaje się krzyczeć „jestem nowoczesna”!

Nowoczesny kształt rusztów, nowoczesne rozwiązania i nowoczesny panel sterujący. Jeśli szukacie nietuzinkowej płyty gazowej, to zdecydowanie warto zwrócić swoją uwagę na ten model.

Płyty gazowe na szkle – podsumowanie

Nie istnieją idealne rozwiązania dla wszystkich i każdego z osobna. Dlatego mam nadzieję, że moja lista pomoże Wam w zwróceniu uwagi na elementy płyt gazowych, które są dla Was szczególnie istotne.

Nie ma rozwiązań uniwersalnych, ale każdy może znaleźć najlepsze rozwiązanie dla swoich potrzeb.

Warto pamiętać, że czasem nie musimy wiedzieć czego potrzebujemy, a wystarczy żebyśmy wiedzieli, czego na pewno nie chcemy, aby znaleźć najlepsze dla siebie rozwiązanie.

Dlatego życzę Wam udanych poszukiwań i niech błękitny płomień Was prowadzi!

Przydatne linki:


Potrzebujesz indywidualnej pomocy przy urządzaniu?

Zapisz się na nasz – Kurs Urządzania Wnętrz🤓
Zobacz nasze – Konsultacje Wnętrz Online! 
Jeśli potrzebujesz pomocy przy kuchni –  Projekt Kuchni IKEA Online!
A może chcesz urządzić całe mieszkanie – ❤️Twój Świadomy Projekt! 
Zobacz naszego E-booka o kolorach we wnętrzu – Kolory Twojego Wnętrza E-Book!


Przydatne linki:

Armatura:

Filip Tchorek

Konkretne, techniczne i finansowe porady o wnętrzach. Dbam, by tekst był pomocny i praktyczny, bo zawsze można powiedzieć to prościej! Zawodowo projektant mebli, kardiochirurg wnętrz, czyli specjalista od kuchni, które są sercem każdego domu!

Powiązane Artykuły

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Back to top button