Dla ProjektantówFilmy

Zmywarka po prawej czy lewej stronie?

                    Zasady aranżacji wnętrz – pomagają, czy ograniczają przy projektowaniu i urządzaniu przestrzeni mieszkania lub domu? Trzymać się ich sztywno, czy przesunąć na dalszy plan, kiedy myślimy o wymarzonym wnętrzu lub tworzymy je dla innych? Są osoby, które wolą trzymać się zasad, są też ci, którzy muszą się do nich przekonać. I to najlepiej na przykładach. Dziś na tapet weźmiemy zasadę, która rozstrzygnie, czy zmywarka po prawej, czy lewej stronie?

Możesz obejrzeć, zamiast czytać:

https://youtu.be/5zkcDgk6ZoU
Zmywarka po prawej czy lewej stronie?

Jakie zasady, żeby nie było kwasu

Dla zobrazowania konkretny przykład za chwilę, ale najpierw poświęćmy nieco miejsca zasadom aranżacji wnętrz. Zwłaszcza, kiedy projektowaniem chcemy się zająć zawodowo, reguły trzeba i wypada znać. A potem dostosowywać je do potrzeb domowników, bo przecież to oni są najważniejsi.

Najważniejsze, aby nie dać się zwariować i nie korzystać z zasad na ślepo

              Logiczne, że zasady aranżacji wnętrz nie biorą się z sufitu. W końcu ktoś je ustalił na podstawie czegoś – najczęściej badań, analiz i obserwacji. Mają więc swój początek między innymi w normach, przepisach (na przykład budowlanych), specyfikacjach, badaniach nad ergonomią, instrukcjach montażu, wytycznych dotyczących bezpieczeństwa, technikach malarskich itp. A nawet w sztuczkach optycznych, wzorach matematycznych i wreszcie w kwestii wygody.

              Najważniejsze jednak, aby nie dać się zwariować i nie korzystać z zasad na ślepo, tylko umieć je dopasować do wnętrza, potrzeb i komfortu na co dzień. I przede wszystkim pamiętać, że to, co sprawdzi się w jednej przestrzeni, to w innej już może nie zdać egzaminu. No i niekoniecznie musi odpowiadać domownikom. 

Zmywarka po prawej czy lewej stronie?

Czas na wspomniany konkret – mianowicie prawidłowe umiejscowienie zmywarki względem zlewu. Przykład jak najbardziej prozaiczny, ale funkcjonalny.

Po której więc stronie powinna się znaleźć zmywarka? I czy rzeczywiście to ma znaczenie? Ma. Chociażby dlatego, żeby się nie umęczyć i nie wykręcać na wszystkie strony, kiedy wkładamy do zmywarki brudne naczynia.

Zasada: po lewej stronie zlewu dla osób praworęcznych, a po prawej stronie – dla leworęcznych.

Największą rolę odgrywa tutaj nasza prawo- lub leworęczność. Na początek zasada: po lewej stronie zlewu dla osób praworęcznych, a po prawej stronie – dla leworęcznych.

Zaskoczeni? Jak to sprawdzić? Najlepiej codziennym eksperymentem. 

Zasadnicze skręty

               Przygotowujemy posiłek, jemy, sprzątamy ze stołu, wyrzucamy resztki do śmietnika (a ten jest przecież zazwyczaj pod zlewem) lub spłukujemy w zlewie. Teraz warto się skupić i świadomie zaobserwować, jakie ruchy którą ręką wykonujemy.

To skręt ciała – związany z ręką, w której trzymamy talerz – był dla badaczy powodem do powstania tej akurat zasady ergonomii.

Jeżeli jesteśmy leworęczni, to trzymamy talerz w prawej i lewą zgarniamy sztućcami resztki, a potem naczynie wkładamy do zmywarki. Wciąż trzymane w prawej (raczej nie przekładamy, nawet odruchowo), czyli wcale nie w dominującej… I sprawdźmy jeszcze odwrotnie, czyli dla praworęcznych trzymanie talerza w lewej, a sztućce „pracują” w prawej ręce.

Przy takim eksperymencie warto zwrócić uwagę właśnie na skręty ciała, kiedy poruszamy się w naszej kuchennej strefie zmywania. 

               I to skręt ciała – związany z ręką, w której trzymamy talerz – był dla badaczy powodem do powstania tej akurat zasady ergonomii. Ale czy należy twardo się jej trzymać?

A jak to zintegrować z pozostałą organizacją w kuchni, jak na przykład miejsce do pracy, słynny trójkąt roboczy, długość blatu, podłączenia innych instalacji, miejsce na swobodne poruszanie się i otwieranie drzwiczek (także tych od zmywarki).

Do tego jeszcze pomysł na całą aranżację kuchni? Wszystko to razem i z osobna może kierować się innymi, różnymi zasadami. 

Zmywarka po prawej, czy nie prawej?

           I znowu dochodzimy do wniosku: nie trzymajmy się kurczowo zasad aranżacji wnętrz. Oczywiście, nie bądźmy też ignorantami i traktujmy jako wytyczne – bo naprawdę bywają pomocne,  przemyślane, oparte na wiedzy.

W końcu ktoś je za nas przeanalizował, dopracował, określił. Po prostu dostosujmy je do przestrzeni  mieszkania czy domu, a na uwadze miejmy przede wszystkim wygodę, styl życia i potrzeby domowników. Ważna jest równowaga. 

Pamiętajmy, że zasady są dla nas, a nie my dla zasad. 

A Wy? Jakie zasady znacie? Które z nich stosujecie we własnych wnętrzach? Z chęcią przeczytamy Wasze komentarze!

❤️Poznaj nasze kursy oraz zobacz, jak pracujemy

Zapisz się na nasz Kurs Urządzania Wnętrz
A może chcesz urządzić całe mieszkanie – Twój Świadomy Projekt! 

Zobacz nasze Konsultacje Wnętrz Online! 
Jeśli potrzebujesz pomocy przy kuchni – Projekt Kuchni IKEA Online!
Zobacz naszego e-booka o kolorach we wnętrzu – Kolory Twojego Wnętrza E-Book!

Zobacz również

 

Filip Tchorek

Konkretne, techniczne i finansowe porady o wnętrzach. Dbam, by tekst był pomocny i praktyczny, bo zawsze można powiedzieć to prościej! Zawodowo projektant mebli, kardiochirurg wnętrz, czyli specjalista od kuchni, które są sercem każdego domu!

Powiązane Artykuły

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Back to top button