Lodówka do zabudowy – jak wybrać odpowiedni model do swojego mieszkania?
Obecne trendy wnętrzarskie stawiają na spójne i jednolite kompozycje. Dlatego tak dużym zainteresowaniem cieszą się meble przeznaczone do zabudowy. Jeśli czeka Cię wybór nowego sprzętu AGD i zastanawiasz się, czy lodówka do zabudowy będzie dobrym rozwiązaniem, to zapoznaj się z naszym krótkim poradnikiem.
Dlaczego warto wybrać lodówkę do zabudowy?
Lodówka do zabudowy, podobnie jak inne tego typu sprzęty AGD, pozwala na uzyskanie harmonijnej kompozycji. Dobranie kuchennego ekwipunku w taki sposób, aby wszystkie kolory idealnie do siebie pasowały stanowi karkołomne wyzwanie. Zabudowany sprzęt AGD idealnie pasuje do mebli i co ważne dla niektórych osób, pozostaje ukryty przed wzrokiem gości.
Dodatkowo znacznie łatwiej dopasować do reszty kuchni właśnie lodówki do zabudowy. Wymiary tego typu sprzętów są ujednolicone, zatem decydując się na gotową kuchnię modułową, unikniemy trudu docinania lub przestawiania niepasujących do siebie elementów. Warto również wspomnieć, że zabudowany sprzęt AGD pozwala utrzymać pomieszczenie w czystości. Sprzątanie ogranicza się jedynie do szybkiego przetarcia gładkich powierzchni, bez konieczności szorowania różnego rodzaju zagłębień i nierówności.
Lodówka dwudrzwiowa czy pojedyncza?
Podczas kompletowania sprzętu AGD do kuchni, pojawia się dylemat – lepsza będzie lodówka podwójna, czyli tzw. side by side, czy klasyczny model jednodrzwiowy? Obie wersje dostępne są w wersjach do zabudowy, jednak jak zdecydować, która lepiej sprawdzi się w naszym mieszkaniu?
Lodówka side by side daje swojemu użytkownikowi znacznie więcej przestrzeni magazynowej. Szczególnie dobrze sprawdzi się w przypadku większych rodzin lub osób, które cenią sobie przygotowywanie domowych posiłków. Co za tym idzie, zajmuje sporo miejsca w kuchni. Lodówka side by side nie jest więc najlepszym rozwiązaniem do niewielkich kuchni lub aneksów kuchennych. Lodówki side by side często wyposażone są w filtr wody, co pozwala na zredukowanie ilości używanego plastiku. Ponadto mogą one być zaopatrzone w dystrybutor napojów lub kostkarkę.
Alternatywą dla osób, które nie mają przestrzeni na lodówki dwudrzwiowe, są klasyczne modele pojedyncze. Chyba nie trzeba ich nikomu przedstawiać – znajdują lub znajdowały się praktycznie w każdym domu. Lodówki pojedyncze mogą prezentować się równie atrakcyjnie, a zostawiają możliwość ulokowania w kuchni dodatkowych szafek cargo lub przedłużenia blatu roboczego.
Lodówka do zabudowy – wymiary
Projektując kuchnię zastanawiamy się, czy na wszystko zostawiliśmy wystarczającą ilość miejsca. Wyjątkiem nie jest lodówka pod zabudowę. Wymiary tego typu sprzętu są ujednolicone, aby możliwe było dobranie pasujących frontów. Znacząco ułatwia to kompletowanie kuchni i oszczędza stresu, który wiąże się z koniecznością wprowadzania ewentualnych poprawek.
Jak więc prezentują się rozmiary jednodrzwiowych lodówki pod zabudowę? Wymiary mieszczą się zazwyczaj w następujących zakresach:
- szerokość – od 54 cm do 56 cm;
- głębokość – od 54 cm do 56 cm;
- wysokość – od 170 cm do 193 cm;
- pojemność komory chłodzącej – od 170 l do 220 l;
- pojemność komory zamrażalnika – od 56 l do 74 l.
Lodówki side by side są większe niż ich jednodrzwiowe odpowiedniki. W ich przypadku możemy spotkać się z następującymi wymiarami:
- szerokość – od 80 cm do 120 cm;
- głębokość – od 63 cm do 78 cm;
- wysokość – od 175 cm do 190 cm;
- pojemność komory chłodzącej – od 300 l do 450 l;
- pojemność komory zamrażalnika – od 150 l do 315 l.
Lodówka do zabudowy – jakie może mieć dodatkowe funkcje?
Odpowiednie wymiary to jednak nie wszystko. Wybierając lodówkę, warto zwrócić uwagę na to, w jakie dodatkowe, przydatne funkcje została wyposażona. W końcu jest to sprzęt, który ma nam służyć przez wiele lat.
Lodówki do zabudowy no frost pozwalają na utrzymanie urządzenia w czystości. Zapobiegają gromadzeniu się szronu w komorach chłodzących i zamrażarce, dzięki czemu możemy zapomnieć o ciągłym jej rozmrażaniu. Jest to możliwe dzięki zastosowaniu systemu cyrkulacji powietrza. Lodówka do zabudowy no frost pozwala nie tylko na uniknięcie oblodzenia, lecz także wpływa na dłuższą świeżość jedzenia.
Wiele nowoczesnych lodówek wyposażonych jest w specjalną powłokę antybakteryjną. Dzięki temu ograniczamy liczbę drobnoustrojów, które odpowiedzialne są za przedwczesne psucie się żywności. Warto również zwrócić uwagę na to, czy urządzenie wyposażone jest w alarm informujący o niedomkniętych drzwiach. Jest to bardzo przydatna funkcja, jeśli w domu mieszkają ciekawskie dzieci.
Przedstawiany wpis powstał przy płatnej współpracy i jest artykułem sponsorowanym.