Inspiracje

Kaloryfery – jak wybrać odpowiedni model?

Dzięki odpowiednio wybranemu kaloryferowi można zadbać o komfort cieplny w całym domu. Taki wybór może jednak okazać się również wyzwaniem, zważywszy na ogromną różnorodność dostępnych modeli. W tym artykule zastanawiamy się nad tym, jakie czynniki warto wziąć pod uwagę, wybierając odpowiednie kaloryfery do swojego domu.

Rodzaje kaloryferów

Pierwszym krokiem przy wyborze kaloryfera jest poznanie różnych rodzajów grzejników dostępnych na rynku oraz ich specyfikacji.

Kaloryfery panelowe

Kaloryfery panelowe to dziś najchętniej wybierane rodzaje kaloryferów. Są płaskie, estetyczne i dostępne w różnych rozmiarach. Często spotyka się je w nowoczesnych wnętrzach, bo ich nienarzucający się wygląd doskonale komponuje się z minimalistycznym stylem aranżacyjnym.

Kaloryfery żeliwne

Żeliwne kaloryfery charakteryzują się dużą masą, która pozwala utrzymać ciepło na długo. Sprawdzają się w pomieszczeniach, w których mieszkańcom zależy na stabilnej temperaturze. Choć ich wygląd nie zawsze wpisuje się w nowoczesny design, stanowią świetne rozwiązanie do wnętrz urządzonych w stylu retro lub industrialnym.

Kaloryfery aluminiowe

Grzejniki aluminiowe są lekkie, szybko się nagrzewają i cechują się dużą wydajnością cieplną. Cieszą się popularnością w nowoczesnych mieszkaniach, szczególnie w tych, gdzie liczy się to, jak szybko zostanie dostarczone ciepło. Zaletą tego typu kaloryferów jest ich odporność na korozję, dzięki czemu są dobrym wyborem do łazienek i kuchni.

Jak obliczyć moc kaloryfera?

Wybór odpowiedniego modelu kaloryfera wiąże się również z koniecznością obliczenia wymaganej mocy grzewczej. Moc grzejnika zależy od wielkości pomieszczenia, izolacji budynku, a także lokalnego klimatu.

Metoda obliczeń

Aby obliczyć moc kaloryfera, można skorzystać z prostego wzoru – na każde 10 m² powierzchni pomieszczenia potrzebne jest ok. 100 W mocy grzewczej (w przypadku standardowo ocieplonych budynków). Aby obliczenia były dokładniejsze, warto wziąć pod uwagę również wysokość pomieszczenia oraz liczbę okien.

Czynniki wpływające na moc

Izolacja termiczna domu, liczba i rodzaj okien, a także strefa klimatyczna, w której znajduje się budynek to istotne czynniki, które mogą zwiększyć lub zmniejszyć wymaganą moc kaloryfera. W pomieszczeniach z dużymi przeszkleniami lub takich, które są słabo izolowane, koniecznością może być zainstalowanie grzejnika o wyższej mocy.

Styl i estetyka kaloryfera

Wybierając kaloryfer, warto zwrócić również uwagę na jego wygląd. Współczesne grzejniki są nie tylko funkcjonalnymi elementami wyposażenia, ale również jego ozdobami. Grzejniki dekoracyjne mogą od razu przyciągać uwagę i wpływać na charakter całego pomieszczenia.

Kaloryfery dekoracyjne

Kaloryfery dekoracyjne cieszą się coraz większą popularnością, zwłaszcza w nowoczesnych domach i mieszkaniach. Tego typu grzejniki będą stanowiły idealny wybór dla osób, które chciałyby połączyć funkcjonalność z estetyką.

Kaloryfery łazienkowe

W łazienkach najczęściej można spotkać grzejniki drabinkowe, które pełnią nie tylko funkcję grzewczą, ale mogą służyć również jako miejsce do suszenia ręczników. Mogą mieć różne kształty, kolory i rozmiary, co umożliwia dopasowanie ich do stylu każdego wnętrza.

Montaż i lokalizacja kaloryfera

To, gdzie zostanie umieszczony kaloryfer, ma duże znaczenie dla efektywności całego ogrzewania. Tradycyjnie kaloryfery (które możesz kupić, np. tutaj: https://www.bricomarche.pl/ogrzewanie-i-wentylacja/ogrzewanie/kaloryfery) montuje się pod oknami, aby zapobiec napływowi zimnego powietrza do wnętrza pomieszczenia.

Kaloryfer pod oknem

Montaż kaloryfera pod oknem to najczęstsze rozwiązanie, które pozwala na równomierne rozprowadzanie ciepła w pomieszczeniu. Ciepłe powietrze unosi się ku górze, blokując zimne powietrze wpływające przez okno.

Alternatywne miejsca montażu

Jeśli nie ma możliwości zamontowania kaloryfera pod oknem, można go umieścić na innej ścianie, jednak warto pamiętać, że w takim przypadku efektywność ogrzewania może być nieco mniejsza.

Odpowiedni wybór kaloryfera jest niezwykle istotny zarówno pod kątem funkcjonalnym, jak i estetycznym.

Ten wpis powstał przy płatnej współpracy i jest artykułem sponsorowanym. 

Filip Tchorek

Konkretne, techniczne i finansowe porady o wnętrzach. Dbam, by tekst był pomocny i praktyczny, bo zawsze można powiedzieć to prościej! Zawodowo projektant mebli, kardiochirurg wnętrz, czyli specjalista od kuchni, które są sercem każdego domu!

Powiązane Artykuły

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Back to top button