Kuchnia

Porównanie cen kuchni IKEA – OBI – Leroy Merlin

Porównanie cen modułowych kuchni IKEA, OBI i Leroy Merlin. O cenach kuchni z popularnych sieciówek mówi się wiele, ale czy ktoś rzeczywiście sprawdził, ile te kuchnie kosztują? W tym artykule przedstawiamy konkretne cenowe porównania kuchni IKEA, OBI i Leroy Merlin!

W pierwszej wersji porównania źle podsumowałem cenę kuchni IKEA i bardzo dziękuję za zwrócenie uwagi Maksymilianowi, który pracuje w IKEA. Dziękuję! 🙂 

Zasady porównania

W celu porównania cen, przygotowałem ten sam projekt kuchni w każdym z dostępnych plannerów kuchennych dla wybranego rodzaju drzwi.

Ponieważ istnieją drobne rozbieżności w opisie materiałów i wymiarów szafek, za każdym razem porównywałem ze sobą najbardziej zbliżone rozwiązania.

Co uwzględnia cena?

Dla zachowania najbardziej porównywalnej ceny zdecydowałem się uwzględnić wyłącznie szafki kuchenne wraz okuciami, czyli zawiasami, szufladami i obrotnicą narożną. 

W cenie nie uwzględniam uchwytów zewnętrznych, oświetlenia podszafkowego, blatu i AGD, ponieważ te elementy można zamówić oddzielnie. Ponadto ich wybór potrafi mieć duży wpływ na cenę. Podane kwoty nie zawierają również kosztów transportu, wniesienia i montażu.

W przypadku ceny kuchni OBI, do otrzymanego wyniku z programu do planowania kuchni należało ręcznie doliczyć koszt 497 zł, uwzględniający dwa systemy Cargo i obrotnicę narożną. Stąd różnica w wycenie generowanej przez program i cenie podanej przeze mnie w podsumowaniu, która zawiera dodatkowe elementy.

Wprowadzenie za nami, bierzemy się do liczenia!

Kuchnia testowa

Do testów wybrałem prosty układ kuchni w kształcie litery „L”.  Aby nie porównywać pustych szafek, dodałem system wysuwanego Cargo obok płyty i zlewu oraz obrotnicę 3/4 koła w szafce narożnej.

Jak wspominałem wcześniej, na potrzeby samej wyceny cały projekt został pozbawiony elementów dodatkowych, dlatego w kolejnych kadrach zobaczycie już gołą zabudowę meblową.

Porównanie cen kuchni IKEA, OBI i Leroy Merlin

 

1. Porównanie ceny najtańszej kuchni

Do pierwszego porównania wybrałem najtańsze materiały frontów w każdym sklepie i okazały się nimi fronty laminowane. W przypadku IKEA i OBI była to płyta w dekorze drewna, natomiast w Leroy Merlin w kolorach białym i szarym.

W tym teście (i w każdym planerze) sprawdzałem najtańsze zestawienie materiałów i takie przyjąłem do naszego porównania. Ten test był względnie prosty.

Wybrane wzory kuchni do porównania:

Poniżej podsumowanie cen

Szczegółowa wycena jest dostępna do pobrania poniżej:


2. Porównanie ceny kuchni bezuchwytowej

W drugim porównaniu wybrałem nowoczesne i bardzo popularne rozwiązanie frontów z frezowaną krawędzią, czyli tak zwany system bezuchwytowy. Niestety, w tym teście pojawiają się nam już rozbieżności – nie tylko cenowe, ale również związane z użytymi materiałami.

Fronty mebli IKEA to płyta MDF pokryta folią w połysku. W Leroy Merlin płyta MDF pokryta folią w połysku, ale w kolorze szarym, natomiast w OBI to płyta MDF lakierowana w połysku w kolorze białym.

Jak widać, już w drugim porównaniu mamy do czynienia z różnymi materiałami, które również na żywo będą wyglądały inaczej. Proszę, miejcie to na uwadze.

Wybrane wzory kuchni do porównania:

Poniżej podsumowanie cen

Szczegółowa wycena jest dostępna do pobrania poniżej:


3. Porównanie ceny kuchni stylizowanej

Trzecie porównanie, według mnie, było mocno problematyczne – ze względu na największą trudność w doborze porównywalnych frontów meblowych. Najbardziej popularny w IKEA wzór kuchni stylizowanej to Bodbyn, który jest płytą MDF lakierowaną. Natomiast w ofercie pozostałych sklepów – fronty stylizowane są pokryte folią PCV.

Dlatego do porównania wybrałem w IKEA również front stylizowany pokryty folią. Aczkolwiek nawet ten materiał na żywo różni się od porównywanych materiałów, ponieważ posiada widoczną imitację struktury drewna.

Jako informację uzupełniającą dodam, że w przypadku naszej kuchni testowej z frontami IKEA Bodbyn, cena zestawu wynosiłaby 7 984 zł.

Wybrane wzory kuchni do porównania:

Poniżej podsumowanie cen

Szczegółowa wycena jest dostępna do pobrania poniżej:

Porównanie cen kuchni IKEA, OBI i Leroy Merlin – podsumowanie

Porównanie cen kuchni IKEA

Porównanie cen za nami, więc pora wyciągnąć nie pochopne wnioski!

Sama cena to zdecydowanie za mało, aby mówić o jakości, proponowanych rozwiązaniach czy dopasowaniu mebli do wnętrza. Dlatego, jak zawsze, zachęcam Was do samodzielnego odwiedzenia sklepów i sprawdzenia, czy oferowane produkty spełniają Wasze potrzeby i odpowiadają stosunkowi ceny do jakości.

Nie wyciągajmy pochopnych wniosków, tylko sprawdźmy sami, czy wybrana oferta nam odpowiada.

Dodatkowo w każdym z tych miejsc możecie liczyć na pomoc projektantów kuchni, którzy pomogą Wam dopasować meble modułowe do Waszych wnętrz.

Dlatego powyższe porównanie cen traktujcie jako podpowiedź albo cenowy drogowskaz, a nie jako test, która z tych kuchni jest lepsza czy gorsza. Jeśli czujecie niedosyt informacji, to zachęcam do zajrzenia do pozostałych artykułów porównawczych z tej serii.

Zobacz więcej porównań!

Samodzielnie urządzasz kuchnię? Zobacz!

Darmowe programy do projektowania wnętrz

Jak kupić kuchnię?

Projektowanie kuchni i nie tylko

Dopiero zaczynasz remont? Sprawdź Pierwszą Pomoc dla Wnętrz!

A może chcesz wiedzieć, jak nie dekorować wnętrz?

Filip Tchorek

Konkretne, techniczne i finansowe porady o wnętrzach. Dbam, by tekst był pomocny i praktyczny, bo zawsze można powiedzieć to prościej! Zawodowo projektant mebli, kardiochirurg wnętrz, czyli specjalista od kuchni, które są sercem każdego domu!

Powiązane Artykuły

Subscribe
Powiadom o
guest

2 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Decoroom

Bardzo ciekawy test – szczególnie cenny dla wszystkich, którzy rozważają skorzystanie z projektu z aplikacji wybranego sklepu. Dobrze, że obok ceny wspominasz także o jakości, która jest nawet bardziej istotna, gdy planujemy kuchnię na lata.

Back to top button