
Miejski modernizm – styl ambitnych profesjonalistów!
Miejski modernizm, czyli styl modernistyczny zwany stylem ambitnych profesjonalistów. Co charakteryzuje styl modernistyczny i dla kogo jest dedykowany dowiecie z tego wpisu!
Uwielbiany jest przez osoby ceniące funkcjonalność, praktyczny design i poczucie porządku.
Nie dla nich duża ilość dodatków, tekstyliów i dekoracji, które nie mają żadnej funkcji poza łapaniem kurzu 🙂
Miejski modernizm doskonale sprawdza się w miejskim środowisku. Styl świetnie wpasowuje się w podniebne mieszkania w nowoczesnych apartamentowcach gdzie idealnie współgra z panoramą miasta za oknem.
Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, by wnętrza w podobnym klimacie zaaranżować we współczesnym podmiejskim domu.
Pozostawia wiele swobody w wyborze materiałów. Nie tworzy barier kulturowych i geograficznych.
Miejski modernizm sprawdzi się wszędzie i będzie idealnym środowiskiem dla nowoczesnych technologii, bez których dziś trudno nam się obejść.
Styl modernistyczny jest bardzo elastyczny.
Ze względu na swój minimalistyczną bazę łatwo poddaje się metamorfozom poprzez dodanie dodatków cechujących inne style wnętrz.
Aranżację można ocieplić bądź ożywić, dodać jej dynamiki lub koloru poprzez wprowadzenie kilka szczegółów, bez ponoszenia wysokich kosztów.
Styl ten cechują proste geometryczne formy i jasne kolory z kontrastowymi detalami głównie w szarym lub bardziej odważnym czarnym kolorze.
Zawsze towarzyszy temu bardzo prosta forma mebli.
Styl modernistyczny wręcz wymusza bazowanie głównie na kolorze białym, przezroczystości i motywach lustrzanych, które wizualnie powiększają pomieszczenia.
Lakierowane, matowe szafki oraz obszerne sofy tworzą tło dla efektownych lamp czy dodatków.
Ważną rolę odgrywa światło w postaci wielu źródeł w efektownych formach i w nieoczekiwanych miejscach, które pomaga wykreować zaskakującą scenografię.
Wreszcie ikony wzornictwa; w modernistycznym domu nie powinno zabraknąć reprezentacji pierwszej ligi światowego designu w bardzo prostej i praktycznej formie.
Nurt ten ma powiązanie z współczesny wielkomiejski funkcjonalizmem odnosi się wprost do okresu wczesnomodernistycznego, obejmującego trzy pierwsze dekady XX wieku.
To wtedy projektanci wypracowali formę najbardziej syntetyczną – prostą, przejrzystą i oszczędną.
Zasady, które sto lat temu wydawały się dekalogiem designu, dziś tworzą zaledwie jeden z jego licznych nurtów – jest to jednak nurt bardzo popularny.
Miejski modernizm jest obecnie bardzo lubiany przez Polaków.
Być może przyczyny tej popularności tkwią w uniwersalnym charakterze stylu, funkcjonaliści i praktyczności.
Czujesz, że to styl dla Ciebie?