Łazienka

Jak wybrać wannę? Cz. 2 – Poznaj materiał idealny na wannę!

W drugiej części naszej serii „Jak wybrać wannę” – skupimy się na materiałach, z jakich możemy wannę wykonać. Dowiesz się, z jakiego materiału wanna jest najwygodniejsza. A także, który jest najlepszy w użytkowaniu i sprzątaniu oraz najbardziej odporny na uszkodzenia. Sprawdź, na co zwrócić uwagę, by nie przepłacić, aby wanna służyła nam na lata! Jednym słowem – poznaj materiał idealny na Twoją wannę! 

A jeśli potrzebujesz pomocy przy dekorowaniu lub urządzaniu swojego wnętrza, to zobacz nasze Konsultacje Wnętrz Online!  

Krok po kroku!

Ten wpis jest drugą częścią serii poświęconej temu, jak wybrać wannę, której cena jest adekwatna do jakości.

Poprzednio pisaliśmy już, jak wybrać wannę, by uniknąć remontowej i stylistycznej katastrofy. Tym razem znajdziemy materiał na wannę, który najlepiej spełnia Twoje potrzeby.

Poznaj plusy i minusy najpopularniejszych materiałów na wannę i wybierz wannę idealną dla siebie!

Jeśli chcesz mądrze kupić wygodną oraz stylową wannę na lata, a do tego nie przepłacić, to ten cały cykl będzie dla Ciebie idealnym kompendium wiedzy, napisanym w przystępny sposób.

 


Jak wybrać wannę? Cz. 2 – Poznaj materiał idealny na wannę!


 

 

1. Królowa wygody – wanna akrylowa!

Najbardziej popularny materiał, z którego wykonane są wanny, to akryl.

Akryl jest tworzywem ciepłym i miłym w dotyku. Posiadającym dobre właściwości izolacyjne oraz jest wytrzymały i odporny na przebarwienia.

W wannie akrylowej Twoja ciepła kąpiel może trwać chwilę dłużej.

Dzięki tym właściwościom – w wannie akrylowej kąpiesz się dłużej, bez konieczności ciągłego dolewania gorącej wody, co w perspektywie czasu generuje spore oszczędności i pomaga chronić środowisko.

Akryl daje się niemal dowolnie formować. A co za tym idzie, masz możliwość wyboru i uzyskania wielu ciekawych kształtów.

Wanny akrylowe są stosunkowo niedrogie, dostępne w wielu kształtach oraz bez problemu można w nich zamontować hydromasaż czy oświetlenie.

Akryl jest materiałem stosunkowo miękkim, natomiast wanna w całości wykonana z akrylu sanitarnego, pomimo zarysowań, pozostanie cały czas biała.

Akryl jest ciepły i miły w dotyku, jednak podatny na zarysowania.

Co więcej, wanny akrylowe można niewielkim kosztem odnowić, wygładzając zarysowania, które powstały przez lata codziennego użytkowania.

2. Ekonomiczna księżniczka – wanna akrylowana

Największą zaletą wanny akrylowanej jest jej niska cena.

Jeśli jednak szukasz wanny na lata, to przy jej wyborze zwróć szczególną uwagę i dopytaj sprzedawcy, czy wybrany przez Ciebie model wanny jest wykonana w całości z akrylu sanitarnego (wanna, o której pisałem w poprzednim punkcie), czy jedynie pokryty jego cienką warstwą.

Na pierwszy rzut oka nie odróżnimy wanny w pełni akrylowej od akrylowanej. Pomocnym wskaźnikiem może być zwrócenie uwagi na jej cenę.

Wanny akrylowane są stosunkowo tanie i możemy je kupić już od 200 złotych.

Wanny akrylowane bardzo często są sprzedawane jako wanny akrylowe, dlatego warto to sprawdzić przed zakupem. Ta informacja będzie znacząco wpływać w dłuższej perspektywie na funkcjonalność i estetykę wanny.

Cienka warstwa akrylu jest podatna na zarysowania i wymaga odpowiedniej pielęgnacji, czyli czyszczenia bez użycia powierzchni ściernych.

Przekrój wanny akrylowanej.

Warto zwrócić uwagę, że wanna pokryta jedynie kilkumilimetrową warstwą akrylu jest tak samo miła i ciepła w dotyku oraz tak samo komfortowa jak wanna w pełni akrylowa.

Wanna akrylowa i wanna akrylowana na zewnętrznej warstwie mają ten sam materiał. Różnica polega na proporcji samego materiału, dlatego często wanny akrylowane są nazywane akrylowymi.

Poznaj różnicę!

Wanna akrylowa jest wykonana niemal w całości z akrylu sanitarnego, a wanna akrylowana składa się z materiału sanitarnego, pokrytego jedynie kilkumilimetrową warstwą akrylu.

Niestety, akryl jest podatny na zarysowania. Dlatego po pewnym czasie, wskutek użytkowania lub niewłaściwej pielęgnacji, możemy zauważyć na wannie szarawe wytarcia, zarysowania i przetarcia, będące skutkiem ścierania się warstwy akrylowej, obnażając tym samym kompozyt konstrukcyjny wanny.

To nie tylko wpływa na estetykę naszej łazienki, ale i jej parametry utrzymywania ciepła oraz na komfort użytkowania samej wanny.

3. Metaliczny pogłos sentymentu – wanny stalowe emaliowane

Klasyczna wanna z lat 90., która raczej ma więcej wad niż zalet, ale wielu przyciąga nostalgią minionych lat.

Wanny stalowe emaliowane to wymierający gatunek, który zdominowały bez trudu wanny akrylowe. Wanna stalowa swoimi właściwościami nie zachwyca oraz nie ma porównania do możliwości, jakie niesie ze sobą wanna akrylowa.

Odporność na zarysowania, uderzenia, czyszczące środki chemiczne oraz wysoką temperaturę przy jej względnie niskiej cenie – to podstawowe i chyba jedyne zalety emaliowanej wanny stalowej.

Wanna stalowa o typowych wymiarach 150×70 cm waży ok. 30 kg, natomiast nowoczesna wanna akrylowa zaledwie 10 do 15 kg.

Ma spore ograniczenia pod względem możliwości uzyskania wymyślnych kształtów, jest zawsze zimna w dotyku, charakteryzuje się szybką utratą ciepła, a podczas kąpieli można usłyszeć specyficzne metaliczne pogłosy. Do tego jest średnio 50% cięższa niż wanna akrylowa.

4. Luksus natury – wanny kamienne

Wanny kamienne to luksusowy powrót do natury, który ostatnio cieszy się dużą sympatią Polaków. Wanny kamienne wykonuje się z granitu, marmuru, trawertynu lub ich z mieszanki z domieszką żywicy lub akrylu.

Wanna kamienna to koszt od 20 tysięcy złotych wzwyż i mogą być dodatkowo przyozdobione ornamentyką i reliefami, które nadadzą im rangę utylitarnych dzieł sztuki.

Materiał ten jest niezwykle wytrzymały, odporny na zadrapania i różne uszkodzenia mechaniczne. Dzięki temu doskonale nadaje się do produkcji rozwiązań łazienkowych.

Na wanny kamienne przyjdzie nam poczekać około kilku miesięcy. Dodatkowo są one dosyć masywne i ciężkie, co sprawia, że mogą sobie na nie pozwolić raczej posiadacze dużych łazienek w domu.

Średniej wielkości wanna kamienna potrafi ważyć nawet 500 kg!

Trudno jest również naprawić uszkodzenia w bryle kamiennej wanny, dodatkowo wymaga także regularnej konserwacji i czyszczenia przy użyciu specjalnych preparatów, aby materiał nie stracił swojego połysku.

Alternatywą cenową dla osób marzących jedynie o kamiennym wyglądzie swojej wanny i nowoczesnym materiale – jest wanna akrylowa ze wzorem marmuru.  Koszt ok. 5 tysięcy złotych wzwyż.

Wanna akrylowana imitująca marmur.

Wydawać by się mogło, że to materiał idealny, jednak wanna kamienna wymaga od nas zrozumienia i miłości do tego naturalnego materiału.

5. Jakość w rozsądnej cenie – wanny kompozytowe/ onglomeratowe

Kompozyt konglomeratowy lub syntetyczny to kruszywo mineralne (np. połączenie kwarcytu czy mączki dolomitowej lub marmurowej z żywicą).

Skład konglomeratu i rodzaj kamienia oraz jego ilość procentowa różnią się i zależą od producentów – warto to sprawdzać.

Konglomerat jest odporny na zadrapania, zarysowania i przebarwienia. Możemy tworzyć z niego wanny o nieograniczonych wzorach i kształtach.

Ceny wanien kompozytowych zaczynają się od ok. 5 tysięcy złotych wzwyż.

Wanny z kompozytu wyróżniają się designerską, świeżą formą, a dzięki dodatkowi żywicy akrylowej ich powierzchnia jest przyjemnie ciepła w dotyku i idealnie gładka. Tłumią dźwięki, jednak są zdecydowanie droższe i cięższe, a ich waga oscyluje od 150 do nawet 300 kg.

Ten materiał możemy spotkać raczej w ekskluzywnych modelach wanien wolnostojących, a z racji swojej wagi i gabarytów polecane są do bardzo dużych łazienek w domach.

Poznaj różnicę!
Wanna kamienna lub z kompozytu kamiennego jest wykonana lub ma w swoim składzie znaczącą przewagę naturalnego kamienia w stosunku do materiałów uzupełniających, jak żywica czy akryl. Z kolei kompozyty konglomeratowe mają tej domieszki kamienia znacznie mniej, czyli poniżej 80%.

Najlepszym wskaźnikiem, rozróżniającym wanny z kompozytu kamiennego i te z kompozytu akrylowego, zwanego konglomeratem – jest znaczna różnica w cenie produktów.

Kompozyt kamienny i kompozyt konglomeratowy (akrylowy), to dwa różne materiały, które często są ze sobą mylone, przekręcane i wzajemnie podstawiane.

Materiał idealny na wannę – podsumowanie

Najbardziej popularnym materiałem, z którego wykonane są wanny jest akryl, który daje nam najwięcej korzyści funkcjonalnych i estetycznych. 

Wanny kamienne czy kompozytowe są odporne niemal na wszystko i bardzo designerskie, jednak ich cena i waga potrafią zniechęcić. Gdzieniegdzie jeszcze możecie dostać dinozaury lat 90., czyli wanny ze stali emaliowanej. Jednak mają więcej wad niż zalet i niosą ze sobą dźwięczny pogłos sentymentu.

Dodatkowo możemy się spotkać też z wannami betonowymi, drewnianymi, żeliwnymi czy miedzianymi. Są one jednak mało popularne i dedykowane głównie dla pasjonatów tychże materiałów czy wyszukanych stylów wnętrz.

Miłośnicy długich kąpieli wiedzą, że materiał, z którego jest wykonana wanna, ma duży wpływ na jakość naszego relaksu i wypoczynku.

Wiesz już, jak wybrać wannę, by uniknąć remontowej i stylistycznej katastrofy. Z dzisiejszego wpisu znasz materiał na wannę, który najlepiej spełnia Twoje potrzeby.

W części trzeciej opowiem, jak dopasować wannę do swoich potrzeb, stylu życia i preferencji, by była wygodna!

Tymczasem, jeśli już masz swoją wannę marzeń, to pomóż innym i koniecznie się nią pochwal w relacji na Instagramie, tagując #DumneTwojePierwszeMieszkanie lub oznaczając nas @Twoje1m!

Zobacz również pozostałe części cyklu „Jak wybrać wannę”:

Prezent dla Czytelników!

Specjalnie dla Czytelników naszego bloga, firma Euro-Cermika przygotowała 10% rabat na wszystkie wanny firmy Excelent! Specjalny rabat dostępny jest na hasło: „Twoje Pierwsze Mieszkanie.”


Masz problem lub szukasz rozwiązania? Zapytaj nas, a my chętnie Ci pomożemy!

Jeśli masz konkretny dylemat albo rozterkę, to w każdą środę na naszym Facebooku Twoje Pierwsze Mieszkanie pod postem „Zapytaj mnie w środę” odpowiadamy bezpłatnie na Wasze pytania. Dzięki temu rozwiązujemy Twoje problemy oraz razem pomagamy innym, mającym podobne trudności!

Masz problem, jak urządzić łazienkę, sypialnię, salon, kuchnię czy pokój dziecka? Sprawdź nasze konsultacje!

Jeśli masz problem z urządzeniem wnętrza, to możesz umówić się z nami na indywidualną KONSULTACJĘ  Online, na której omówimy Twoje wnętrze pod względem funkcjonalnym oraz stylistycznym. Podpowiemy także rozwiązania lub rozwiejemy Twoje wątpliwości, zgodnie z Twoimi potrzebami, preferencjami i wskazanym stylem.

Twój Świadomy Projekt

Jeśli jednak Twoja łazienka jest wyjątkowo nieustawna lub też nie możesz sobie jej wyobrazić, to może pomocny będzie dla Ciebie kompleksowy projekt wnętrza naszej pracowni projektowej Twój Świadomy Projekt. To coś dla osób, którym zależy na stylowym oraz funkcjonalnym mieszkaniu w przystępnej cenie. Tworzony w specjalistycznym programie projektowym InteriCadT6.


Szukasz inspiracji na praktyczną i stylową łazienkę?
Zobacz również:

Masz ochotę na więcej pomysłów na stylową metamorfozę mieszkania? Zobacz:

A może chcesz wiedzieć, jak nie dekorować wnętrz?

Dopiero zaczynasz remont? Sprawdź także Pierwszą Pomoc dla Wnętrz!

Rozalia Tchorek

Projektant wnętrz z ponad 10 letnim doświadczeniem projektowym. Autorka ponad 460 zrealizowanych projektów. Prywatnie podróżniczka i miłośniczka sportowych wyzwań.

Powiązane Artykuły

Subscribe
Powiadom o
guest

4 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Aleksandra

Akrylowa jest fajna, ale problem pojawia się jak się głęboko zarysuje, nie wiadomo co wtedy zrobić.

Filip Tchorek

Zarysowania w wannach akrylowych można w miarę łatwo samodzielnie naprawiać 😉

Dominika

Wybór wanny jest często dużym wyzwaniem. Na pewno trzeba zastanowić się, co będzie dla nas najbardziej funkcjonalnym wyborem. Należy wziąć też pod uwagę metraż łazienki, oraz jej ogólny wystrój.

Igor

Według mnie łazienka to bardzo często odwiedzane pomieszczenie, dlatego starajmy się urządzić ją tak, abyśmy się czuli w niej jak najbardziej komfortowo.

Zobacz również
Close
Back to top button