Ściany

Jak prawidłowo przykleić tapetę? Porady specjalistów z KBM!

Za pomocą tapety możemy w prosty i szybki sposób całkowicie zmienić klimat każdego pomieszczenia. Najbardziej czasochłonnym etapem może okazać się sam wybór jej rodzaju i wzoru. Tapety wróciły bowiem do łask ze zwielokrotnioną siłą. Obecnie mamy do czynienia z niezwykłą różnorodnością, zarówno pod względem ich rodzaju, jak i motywów. Co więcej możemy położyć tapetę samodzielnie, bez pomocy fachowców. Wystarczy dobrać odpowiedni klej i przestrzegać kilku prostych zasad. Jakich?

Wpis powstał we współpracy ze specjalistami z firmy KBM sp.z o.o, którzy podzielili się z nami tajnikami profesjonalnego klejenia tapet. Dzięki!

Jak przykleić tapetę? Najważniejsze zasady

Zanim przystąpimy do prac, warto zapoznać się z kilkoma uniwersalnymi zasadami, które będą istotne w przypadku każdego rodzaju tapety.

Przygotuj ścianę

Czy każdą ścianę przed przyklejeniem tapety przygotowuje się tak samo? Nie, niektóre można przygotować tego samego dnia, inne na 24 godziny przez pracami. Od czego to zależy?

 • Ściany tynkowane lub z płyt kartonowo – gipsowych

Takie ściany należy pokryć preparatem gruntującym (i w razie potrzeby) szpachlówką gipsową. Żeby obie te substancje mogły wyschnąć i utwardzić się, musimy zrobić to na minimum ok. 24 godziny przed klejeniem tapety. Jeśli takie ściany znajdują się w łazience lub kuchni (pomieszczeniach o większej wilgotności), warto zabezpieczyć je również wodoszczelną zaprawą.

 • Pomalowane ściany

Ściany pokryte farbą przed położeniem tapety należy odtłuścić. Wystarczy umyć je specjalnym preparatem. Wyjątkiem są ściany z farbą olejną, które warto dodatkowo przetrzeć papierem ściernym – wówczas nie będą zbyt śliskie i stworzą odpowiednie podłoże dla tapety.

 • Nierówne ściany

Jeśli nasze ściany posiadają widoczne, dość duże rysy lub ubytki, po usunięciu odrywającego się tynku, wypełnijmy je zaprawą. Jeżeli niedoskonałości są jednak małe, to nie powinny stanowić przeszkody przy położeniu tapety flizelinowej, winylowej, z włókna szklanego lub lateksowej – te świetnie poradzą sobie z zakryciem drobnych nierówności.

Dobierz klej do tapety

Niezwykle ważny jest odpowiedni dobór kleju. Dlaczego? Chcemy, by kładzenie tapety było proste, by klej nie brudził i nie chlapał, a końcowy efekt był długotrwały i estetyczny. Jeśli dobierzemy nieodpowiedni klej do danego rodzaju tapety, będziemy borykać się ze zsuwaniem, wybrzuszeniami, podwijaniem się tapety, a z pewnością takich sytuacji chcemy uniknąć.

Warto wiedzieć, że na rynku mamy dwa rodzaje klejów do tapet:

 • Gotowy klej do tapet

Występuje on w postaci pasty, która jest gotowa po otworzeniu opakowania (naszym zadaniem jest jedynie wymieszanie go, by uzyskać równą konsystencję). Aplikujemy go wałkiem lub pędzlem, a 1kg takiego rodzaju kleju wystarczy nam na wytapetowanie około 5 – 6 m2 ściany.

 • Klej proszkowy

W przypadku klejów proszkowych należy wymieszać proszek z wodą tak, jak wskazuje nam instrukcja producenta. Będziemy potrzebować do tego wiadra oraz mieszadła. Aplikujemy go za pomocą szerokiego pędzla lub szczotki do tapet, a nadmiar kleju spod tapety usuwamy raklą. Istotne jest to, by dobrać odpowiedni rodzaj kleju do rodzaju i gramatury tapety.

AS Creation Versace IV – jeden z wzorów łączących elegancję i ekstrawagancję; tapeta na podłożu flizelinowym.

Przestrzegaj instrukcji producenta kleju i producenta tapety

Instrukcje dołączone do tapet i klejów są tworzone przez profesjonalistów z myślą o nas. Korzystając z ich doświadczenia, rad, wskazówek, możemy mieć pewność, że kładzenie tapety przebiegnie pomyślnie, wygodnie i zapewni nam odpowiedni efekt, a przy okazji nie zmarnujemy żadnych materiałów.

Cierpliwie i delikatnie

Kładzenie tapety to wbrew pozorom bardzo prosta czynność. Szczególnie jeśli zachowamy cierpliwość, dokładnie wszystko wymierzymy, odpowiednio przygotujemy stanowisko pracy oraz będziemy precyzyjni.

Jaki powinien być dobry klej do tapet?

Dobry klej do tapet sam w sobie musi być dla nas ułatwieniem. Powinien idealnie współpracować na każdym etapie kładzenia tapety. Wybierzmy zatem ten, który na co dzień używany jest przez specjalistów – jeśli sięgają po niego w codziennej pracy, oznacza to ogromne zaufanie do marki i jej produktów, a co za tym idzie, gwarancję doskonałego efektu. Przyjrzyjmy się więc klejom Wallfix®. Dlaczego warto na nie postawić?

 • Uniwersalność

Kleje Wallfix® nadają się do wszystkich rodzajów tapet. Należy odpowiednio dobrać rodzaj produktu i dopasować go do gramatury tapety. Przykładowo Wallfix® Ultra sprawdzi się przy gramaturach do 350g/m2, natomiast przy cięższych tapetach rekomenduje się Wallfix® Heavy (od 350 do 620 g/m2).

Klej gotowy Wallfix® Ultra poradzi sobie z każdym rodzajem tapety o gramaturze nieprzekraczającej 350 g/m2
 • Plastyczność

Bardzo łatwo się je aplikuje – można to robić zarówno za pomocą wałka malarskiego, pędzla, jak i maszynowo.

 • Zmywalność

Jeśli podczas pracy niechcący zabrudzimy tapetę klejem, z łatwością możemy go usunąć – wystarczy nam do tego gąbka i ciepła woda.

 • Komfort pracy

Dzięki odpowiedniej gęstości kleje Wallfix® nie chlapią, ich odpowiednia lepkość pozwala na równomierne rozprowadzenie po podłożu. Dodatkowo poręczny, kwadratowy kształt wiadra ułatwia aplikację kleju wałkiem.

 • Siła klejenia

Tapeta przywiera do podłoża bez podwijania się, doskonale do niego przylegając.

 • Czas schnięcia

Otwarty czas schnięcia klejów Wallfix® wynosi do 30 minut (w zależności od warunków panujących w pomieszczeniu). Aktywne cząsteczki nałożonego kleju pozwalają na precyzyjne ułożenie tapety, dlatego też możemy spokojnie i precyzyjnie przykleić tapetę, zmieniając jej położenie. Jeśli zdarzy się nam, że przekroczymy ten czas i klej zacznie przysychać, wystarczy delikatnie zwilżyć go wodą za pomocą pędzla. W ten sposób przywracamy jego właściwości.

 • Cryo Black

To specjalna formuła zawarta w klejach Wallfix®, która umożliwia przechowywanie i transport klejów w temperaturze nawet do – 20 C, absolutnie nie wpływając na jego właściwości po zamarznięciu i odmrożeniu. Należy jednak pamiętać, że montaż tapety oraz temperatura kleju powinna odbywać się uniwersalnej temperaturze ok. +18°C.

 • Extreme

To nowa formuła kleju do tapet i okładzin ściennych o gramaturze do 1,2kg/m2.

Jak prawidłowo przykleić tapetę? Instrukcja krok po kroku

Skoro już mamy odpowiedni klej, przygotowaną ścianę, przychodzi czas na położenie tapety.

Krok 1. Planowanie i rysowanie

Wyznaczamy miejsca na ścianie, w których powinna kończyć się tapeta. Używamy do tego poziomicy lub pionu murarskiego, następnie rysujemy ołówkiem na ścianach, jak mają przebiegać kolejne pasy tapety. Pamiętajmy, że rozpoczynamy tapetowanie od jednego brzegu pokoju do drugiego. Jeśli na ścianie znajduje się okno lub drzwi, to od nich powinny odchodzić kolejne części tapety.

Krok 2. Pierwszy pasek tapety

Przycinamy pierwszy pasek tapety, na ścianę nanosimy klej za pomocą pędzla lub wałka.

Krok 3. Przenosimy tapetę pod ścianę

Po przeniesieniu tapety pod ścianę, upewniamy się, że pokryliśmy klejem odpowiedni obszar ściany.

Krok 4. Kładziemy pierwszy fragment tapety

Zaczynamy od górnej części tapety. Przykładamy ją do ściany w odpowiedniej odległości od sufitu (zwykle 2 – 3 cm). Sprawdzamy, czy brzegi naszej tapety znajdują się na wcześniej wyznaczonych liniach (krok 1.), następnie dociskamy tapetę do ściany i wygładzamy suchą szmatką lub szczotką, dzięki czemu pozbędziemy się pęcherzyków powietrza.

Następnie delikatnie przykładamy kolejne części tapety, przyciskamy do ściany i wygładzamy całość. Jeśli pozostanie nam zbędny, wystający pasek tapety, odcinamy go precyzyjnie nożykiem.

Krok 5. Kładziemy resztę tapety

Z pozostałymi fragmentami tapety postępujemy dokładnie tak samo, jak w przypadku pierwszego paska. Pilnujmy, by przy umieszczaniu ich obok już naklejonych części nie tworzyły się prześwity.

Poprawnie przyklejona tapeta staje się wysmakowaną bazą aranżacji wnętrza. Na zdjęciu tapeta Ugepa, wzór Róża.

Lista zakupów – to Ci się przyda!

Przy kładzeniu tapety oprócz samej tapety i kleju niezbędne będą takie akcesoria i narzędzia jak:

 • Pędzel lub wałek do nakładania kleju
 • Wałek, szczotka lub rakla do wygładzania nierówności kładzionej tapety
 • Nóż do tapet
 • Miarka
 • Poziomica lub pion murarski
 • Ołówek
 • Drabinka lub podest do bezpiecznych prac w górnych partiach ścian

Klejenie to dopiero początek! Jak obchodzić się z tapetą?

Wiemy już jak przykleić tapetę, ale czy wiecie co robić, by służyła nam w idealnym stanie przez długie lata? Poniżej znajdziecie garść podpowiedzi:

 • Do 48h od położenia tapety unikajmy wietrzenia pomieszczeń, w których odbył się montaż. Aby zapewnić idealne warunki do schnięcia, nie powinno się uchylać ani otwierać okien, a drzwi powinny być otwierane jak najrzadziej.
 • Do 7 dni unikajmy nadmiernych przeciągów w pomieszczeniu, gdzie znajduje się świeżo położona tapeta. Dlaczego? Panująca po montażu tapet wilgotność powietrza powinna zanikać w swoim naturalnym tempie.
 • Pamiętajmy, że nie wszystkie tapety są tak samo odporne na zarysowania. Przed usunięciem ewentualnych zabrudzeń, sprawdźmy na końcówce pozostałej podczas montażu tapety, czy jej struktura i kolor nie ulegną odkształceniu lub odbarwieniu.
 • Do mycia tapet używajmy delikatnego materiału z mikrofibry z domieszką ciepłej wody.
 • Każde użycie chemii i środków do czyszczenia może spowodować nieodwracalne uszkodzenie struktury lub koloru tapety.

Jak przykleić tapetę – podsumowanie

Klejenie tapety wcale nie musi być trudne! Co więcej, wybierając dobrej jakości klej do tapet, może być nawet prostsze, niż myślicie! Dlatego, jeśli planujecie samodzielnie przykleić tapetę to wystarczy, abyście trzymali się zawartych w tym artykule poradom i z pewnością sobie poradzicie.

A jeśli nie będziecie pewni, jakiego kleju do tapet użyć, to nie wahajcie się skontaktować z firmą KBM, która z chęcią Wam pomoże.

Filip Tchorek

Konkretne, techniczne i finansowe porady o wnętrzach. Dbam, by tekst był pomocny i praktyczny, bo zawsze można powiedzieć to prościej! Zawodowo projektant mebli, kardiochirurg wnętrz, czyli specjalista od kuchni, które są sercem każdego domu!

Powiązane Artykuły

Subscribe
Powiadom o
guest

1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Aleksandra

Nigdy nie lepcie tapety na karton gips 😀 ja popełniłam ten błąd, potem dłuuuuugo się zeszło aby ją zdjąć 🙂

Back to top button